Zdravím všechny, mám jednu obrovskou otázku. Tento rok končím vyšší školu a chtěla bych nadále pokračovat na školu vysokou. Zajímalo by mě jak Vy studenti stíháte brigádu a školu zároveň. Mám ten problém, že bych si na vše musela vydělat sama a to ne, že by mě rodiče neměli rádi- mají, ale prostě neni tolik peněz. Pravděpodobně bych chtěla studovat vysoku školu v Brně, netuším ještě co přesně zatím se rozmýšlím, ale na čím přemýšlím nejvíce zdali se brigáda a vysoká škola dá stíhat zároveň. Určitě je Vás mraky co to takhle praktikují budu ráda za jakoukoliv reakci na toto téma.
Prostě si zvykneš není to nic složitýho, jde o dobrý time management. Větší problém pro mě byl nějakou práci na part time najít.
Cituji Foxydarling: brigáda a vysoká škola dá stíhat zároveň.
Ano dá se to zvládat, dělá to takto velká většina studentů a spousta z nich nemá brigády, ale normálně práci ať už na poloviční, ale i na celý úvazek a k tomu spousty dalších aktivit a zvládnout se to dá. Navíc pokud budeš studovat v Brně tak to máš pohodičku, stejně jako v Praze je tam stovky volných míst na různý úvazek a spousta zahraničních firem, kdy třeba pracuješ odpoledne, takže se to pak dá se školou skloubit hezky, tedy pokud nestuduješ medicínu a podobné obory Stačí jen chtít
Určitě záleží na oboru, věřím že medici a právníci moc prostoru mít na brigádu nebudou.
Jinak zvládat se to dá, v Brně je mnoho možností, jak si vydělat. Jinak sama zvládám od prváku práce + škola. Nedávno se nás i jeden vyučující na přednášce zeptal (když nám vysvětloval, jak je hodný, že nechce seminárku, protože ví, že těžce na studium dřeme) kolik z nás nemá brigádu - nezvedla se ani jedna ruka. Známí pracují po čajovnách, obchodech, knihovnách, jako stewardky na linkách SA, uklízečky, hlídačky dětí, doučovatelé... Možností jsou mraky
A na otázku jak stíhat - dobře plánovat čas a omezit FB a podobné kraviny... Sama s tím mám problém
hlavní je, aby sis zjistila, zda si můžeš již od prvního semestru sama sestavit rozvrh nebo ho dostaneš přidělený - já v prvním semestru dostala rozvrh přidělený a jelikož nás bylo hodně (přes tisíc), tak jsem ten rozvrh měla vážně na nic, každý den ve škole, ikdyž třeba jen na jednu hodinu, v jeden den školu například dvě hodiny dopoledne a pak zas dvě hodiny od tří, nebo do sedmi, prostě ikdyž jsem chtěla brigádu, nešlo to skloubit díky rozvrhu, měla jsem přestávku třeba 3 hodiny a pak zas do školy a tím pádem byl celý den obsazený... taky je dobré si zjistit náročnost předmětu a školy obecně, protože zvláště pokud školy nabírají nové studenty vysoko nad kapacity (aby dostali dotace), tak je zase musí ten samý rok vytřídit, to znamená, že zápočty a zkoušky můžou být oproti jiným (menším) školám mnohem těžší a učení ti zabere více času. Je to velmi individuální, v závěru chci ale dodat, že si myslím, že brigáda či práce se se studiem určitě skloubit dá
Zvládat se to určitě dá. Já teď při posledním roku VŠ pracuji kolem 35h týdně, je to teda docela masakr, ale člověk ani netuší, co vše zvládne.
Je ale docela důležité, kde budeš pracovat. Sama mám dvě práce. Z toho jedna je v oboru a tam je to prostě náročné na mozek, takže jsem z toho unavená mnohem víc, než z druhé práce, což je recepční ve fitku, kde je pohoda.
Cituji noninek: právníci moc prostoru mít na brigádu nebudou
zrovna právníci mají času habakůk, když si sestaví rozvrh šikovně, kamarád u studia práv zvládal pracovat na plný úvazek
já třeba při studiu VŠCHT na brigády příliš chodit nemohla, jen nárazově, nebylo prakticky kdy a učení bylo strašně moc
Cituji Kikulina: zrovna právníci mají času habakůk
Tak znám asi jen děsně poctivý právníky , ale opravdu při vytížení mojí bývalé spolubydlící si nedovedu představit ani já ani ona (několikrát jsme se o tom bavily), že by měla brigádu. Ačkoliv si rozvrh dělala sama, tak když měla někdy volno tak v pátek, protože to do školy chodí dálkaři... Jinak přednášky do 21:00 nebyl problém.
Reaguji na noninek:
A to boli práva kde? Ptž ani na UK ani na MU nie je výuka viac než dva dni v týždni. To ani nejde poskladať na vic dní... (jedine, že by si zapisovala 2-3x násobok predmetov, nad akýkoľvek rámec. to je potom ale jej boj).
Reaguji na lulamae:
MU, ale opravdu chodila do školy tak hloupě, že jediná možnost, kdy pracovat byl víkend a pátek - a to zase jezdila domů. V pondělí ráno dojela, šla do školy, končila třeba ve 2, v úterý měla od 7 do 12 a pak třeba od 18-21, středu měla "volnější" třeba jen dvě hodinky kolem oběda a ve čt mívala opět ráno a pak třeba od 3 do 5 a to už rovnou jela domů. Na druhou stranu ona ten obor fakt miluje, chodila na přednášky poctivě, po přednáškách učivo opakovala a když dostala B, tak na sebe byla naštvaná. Ale brigádu by nevtěsnala, leda nějaký jednorázovky.
Cituji noninek: a právníci moc prostoru mít na brigádu nebudou.
Na to si prosím tě přišla jak Právě, že studenti práv mají jedni z mála nejvíce času, mám spoustu kamarádů co studují MU a UK právě práva a ve škole jsou tak 1-2 dny v týdnu. Spousta z nich pracuje normálně na plný úvazek. To samé ekonomka na většině škol jde si dost dobře sestavit rozvrh. Já třeba studuji 2 VŠ a ekonomku mám pouze 2x týdně dopoledne, ale zas třeba nechodím na všechny hodiny, ale jen na ty povinné, takže mám v podstatě školu jen 1x týdně 3 hodiny(2x 1,5 hodiny) a pak normálně pracuji + brigádničím a ještě druhou VŠ studují. A zvládat se to dá naprosto v pohodě
Reaguji na Minnies: Dobrá, tak asi nelze generalizovat, ale co moje kamarádka dávala studiu práv a stále dává je neslučitelné s brigádou.
Já na FF mám taky času mnoho a brigádky stíhám v klidu.
Reaguji na noninek:
Sorry, ale to si holka potom zvolila doborovoľne a musela mať kopec PVP nad rámec povinností.
Inak sa to nedá vysvetliť. Priemerne máš 4-6 povinných seminárov za semester.
Seminár trvá hodinu a pol.
Tak polovica seminárov (najmä vo vyšších ročníkoch) je len raz za dva týždne (sudý/lichý).
Takže ten čas strávený "v škole" proste... je ťažko uveriteľný.
A prednášky v 90 % prípadov sú fakt strata času. Keby to venuje hľadaniu praxe a praxovaniu, urobila by omnoho lepšie. Známky a červený diplom nikoho nezaujímajú.
Cituji noninek: Jinak přednášky do 21:00 nebyl problém.
Výuka na PrF MU končí o 19:45 (resp. teda 19:30, všetci chcú vypadnúť skôr).
Ale príliš seminárov/prednášok takto večer nebýva.
Hodně záleží na konkrétním oboru, hlavně jak je to tam s docházkou a zda je možné si sám sestavit rozvrh. Aneb spíše by ti poradili starší studenti.
Ale obecně mě napadá:
- určitě se vyplatí snažit se řešit omezení docházky (zda někdo nahrává na diktafon, pokud ne zde bude ochoten nahrát na tvůj, dají se sehnat prezentace, kdo ti okopíruje zápisky) - i pokud zkraje seženeš brigádu která se nekryje, tak ten problém může vyvstat později
- zamyslet se nad tím, co je pro tebe výhodnější, jestli brigáda která se dá také použít jako praxe (ale musíš se tam časově přizpůsobit a musíš se snažit aby tě vzali a nechali si tě), nebo je lepší mít "špatnou práci" (call centrum, sklad, supermarket přes agenturu), která je ale časově flexibilní a případně je možné se tam čtrnáct dní neobjevit (to se týká hlavně brigád přes agentury)
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.