No, co ti dávaj do jídla kolikrát nevědí ani čeští kuchaři. A ještě se koukají na člověka jak na debila.....no a jakou máš formu? Pokud sníš něco se stopou lepku, nemělo by ti to nic snad udělat nebo ano?
Na cesty rozhodně ano, neboj se.....vem si svoje těstoviny,můžeš jíst rýži.....a myslím, že někde jsou i ochotní, kdybys třeba italům dala placku své pizzy, určo by ti ji taky nazdobili Věřím, že je to komplikované, ale kamarádka má bezlepkovou dietu no a často někam cestujeme tak jídla přizpůsobujeme tak, aby je mohla jíst i ona a není to zas taková makačka .-)
BTW: v zahraničí mají na spoustě výrobcích znak přeškrtnutého klasu. A ještě není špatné si udělat seznam jak se řekne lepek i jinak než anglicky, případně jak se řeknou další suroviny co nemůžeš, a nevím jak to máš s Ečky, ta moje kamarádka má zakázána i nějaká ečka v jídlech...
Ale neboj se a cestuj! dá se to.
Dasule: Ano, samozřejmě, že nesmím i éčka. To žádný celiak bez ohledu na to, jak se to na něm projevuje. Jestliže si někdo myslí, že celiakie je jen průjem řešitelný dietou, tak je úplně na omylu.
Ono jeden celiak sní lepek a "na oko" se to na něm neprojeví, ale střevní sliznici mu to ničí a z toho se mohou vyvinou problémy. A na někom se to projeví hned a rovněž mu to ničí střevní sliznici a z toho se odvíjí další a další zdravotní problémy, které mohou skončit i nádorem, podvýživou, smrtí.....je to složité vysvětlit to laikovi.
Takže je jedno, jestli to na sobě "pocítím" nebo ne, protože tělo mi to bude bohužel huntovat tak či tak. Proto si to tzv. nelajznu. Ach jo.
Právě mě čeká studium angliny, takže snad tohle mi nějak výrazně pomůže.:--) Ale jídlo si asi budu připravovat svoje. Já si s tou nemocí (v dobách, kdy se ještě nevědělo co mi je) užila hotové a peklo a trvalo dosud, než se to tělo alespoň trochu dalo do kupy. Proto mám z toho strach a vzhledem k tomu, co jsem o tom onemocnění četla nic neriskuju. Je to složité a to nejen v zahraničí. Ani tady v Čechách to není žádný med, ale alespoň se tu člověk domluví a může si přečíst složení výrobku, Ale někde ve Francii či Itálii, to abych nekupovala nic bez přeškrtnutého klasu.
Dasule, ses asi prima kamarádka, že se v tomhle ohledu přizpůsobuješ na výletech kámošce.:--) A kolik má ta slečna a kam všude jezdíte? Běžně někam "ven"?
Cituji Dasule: A ještě není špatné si udělat seznam jak se řekne lepek i jinak než anglicky, případně jak se řeknou další suroviny co nemůžeš
Nebo s sebou pořád ty kartičky.
A po evropských zemích (hlavně těch západních a severních) se neboj. Když jsi zmínila Itálii a Francii, tam bude určitě relativně bohatý sortiment "s přeškrtnutým klasem". Pokud tedy nebudeš na nejzastrčenější vísce...
A nebo po dobu pobytu, když už budeš vařit, vařit ze základních surovin. Ovoce, zelenina atd a koření si vzít třeba svoje z domu, to tolik místa nezabere.
Osobně si tedy myslím něco jako Dasule - že v Čechách kromě jazykové výhody to lepší není. Kuchař by Ti třeba odkývl, že tam lepek není, ale nevíš, co vše za koření použil a jak bylo se surovinami nakládáno.
Neboj se a cestuj.
Cituji Zebra20: A to se nebojíš, že se ty hranolky v Mc Donalds kontaminují?
Právě že dle vyjádření firmy Mc Donalds ke kontaminaci dojít nemůže. Vzhledem k tomu, že všechny jejich pobočky jsou uspořádány zhruba stejně, nemám z toho obavy. Resp. nedávám si hranolky, kdy nemusím, ale než se trmácet hlady a není jiná možnpst, dám si je.
Reaguji na Zebra20:
Já o samotné nemoci mnoho nevím, jen to co má kámoška....má právě tu nejblbější formu, že se jí naoko nic neprojeví....
Jj, jezdíme i do zahraničí....
Je to úplně v pohodě. Rýži může, těstoviny a chleba má svoje....jídla zahušťujeme solamylem, dáváme si pozor na složení sojovky, koření....u většiny jídel je to v poho a lepkové suroviny se dají nahradit bezlepkovými, bezlepkové uzeniny jsou běžně k dostání v každým super hyper...
je jí 23 a má to tak asi od 12 let...
Cituji Kaja555: Osobně si tedy myslím něco jako Dasule - že v Čechách kromě jazykové výhody to lepší není. Kuchař by Ti třeba odkývl, že tam lepek není, ale nevíš, co vše za koření použil a jak bylo se surovinami nakládáno.
Ano souhlasím, protože jsem několikrát byla s dotyčnou kámoškou svědkem "proškolení" personálu o bezlepkových surovinách...ale někde jsou ochotní...např pozor i na jídla kde je smetana nebo něco krémového, někde používají i smetanu v prášku kde je lepek (ochotná číšnice nám donesla sáček od ní na prostudování složení). Běžný člověk netuší, kde všude se lepek nachází jako sojovka, koření atd, představí si pod tím jen mouku, nebo paní v prodejně tvrdila, že salám je bezlepkový....když kámoška řekla vážně? ale mě to může ublížit, jestli tam je, tak se cukala....vážně neměj strach....jinak my většinou jezdíme s vlastní stravou, tak je to i jednodušší. Hospoda jako hospoda, ať je to v česku nebo tramtárii, člověk nikdy neví nic stopro.
Cituji Dasule: Hospoda jako hospoda, ať je to v česku nebo tramtárii, člověk nikdy neví nic stopro.
bohužel je to tak. Já jsem klidná jen u salátu, když se vyptám na zálivku, případně nechci (většinou rovnou nechci), pak ryby atd atd. Divoké míchanice všelijakých jmen nejím, pokud se v angličtině (/češtině) nedozvím složení...Omáčky apod jdou radši mimo mě.
Relativně snadné mi přijde najíst se bez lepku v řecké kuchyni (když pomineme zákusky, ale i tam se dá najít bezlepková varianta a to např. nakládané fíky v cukrovém syrupu - pro mě však silně přeslazené). I když občas např. chobotničky apod před smažením obtisknou do mouky... na vše se dá ale vyptat a někde dokonce nahlédnout do kuchyně. Já bych se styděla, ale lidi to občas dělají.
Příjemné cestování.
Ahojte holky mám celiakii a držím dietu, ted jsem na mateřské dovolené, ale za chvíli mi končí a nastupuju zpátky do práce. Nevím, jak to mám vyřešit s obědy v práci, ta představa, že přijdu pozdě odpo domů a začnu si vařit zase na další den mě děsí, ale normální z bufiku prostě nemůžu.chjo
Jak to děláte vy?
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.