Virtuální nevěra: nevinná nebo nebezpečná zábava?
Co je to virtuální nevěra?
Ne vždy jsou virtuální vztahy anonymní
Virtuální nevěra zahrnuje sdílení sexuálních fantazií bez přímého sexuálního kontaktu, což ale neznamená, že k němu nemůže dříve či později dojít. V takovém případě se už ale nejedná o virtuální nevěru, ale podvádění v reálném životě. Nicméně i virtuální nevěra může pro vztah představovat nemalé nebezpečí. Navíc u virtuální nevěry hrozí riziko závislosti.
Co se týče vymezení virtuální nevěry, tak podle mě přesné vymezení neexistuje. Stejně tak nesouhlasím s tvrzením expertů, kteří tvrdí, že virtuální vztahy jsou zejména o anonymitě, kdy účastníci neznají svá skutečná jména, neví, jak vypadají, kde pracují či kde a s kým žijí. Virtuální nevěra či vztah může vzniknout i mezi lidmi, kteří se naopak velmi dobře znají. Není nic výjimečného na situaci, kdy dojde k virtuální nevěře mezi přáteli.
Proč dochází k virtuální nevěře?
Proč se vzájemně podvádíme? Proč si vzájemně lžeme? Proč toužíme i po jiných lidech, než je náš partner/ka? Na tyto otázky je těžké najít (rozumnou) odpověď. Možná ke všem těm věcem dochází, protože jsme zkrátka nedokonalí. Protože jsme lidé. Protože máme nenaplněné touhy a sny. Protože toužíme poznávat nové věci a lidi, chceme prožívat opakovaně pocit jedinečnosti, možná i zamilovanosti. Upřímně – nevím. Neznám na to odpověď.
Odborníci tvrdí, že virtuální nevěře podléhají osamělí lidé, kteří virtuální vztahy využívají jako náhražku za partnera, ale i zadaní, kteří mají doma uspokojivý a kvalitní partnerský vztah. Podle odborníků hledáme především duševní spříznění, ale myslím si, že ani odborníci na vztahy nedokážou určit správnou příčinu (virtuální) nevěry. Navíc nejsem přesvědčená o tom, že se musí nutně jednat o duševní spříznění. Zprávy toho snesou hodně, člověk se může odvázat a užít si skvělý virtuální sex bez nutnosti být s člověkem na druhé straně linky v duševním souznění.
Duševní spříznění nebo erotické napětí?
V čem je virtuální nevěra tak přitažlivá?
Přitažlivost a výhoda virtuálních vztahů spočívá zejména v tom, že lidé se zbavují svého studu a dokážou napsat i to, co by jinak nikdy nevyslovili. Prostřednictvím telefonu nebo počítače si člověk může velice snadno kompenzovat věci, které v reálném vztahu nefungují nebo neodpovídají jeho představám. Mimo to virtuální nevěra (vztah) je něčím novým, neznámým, je to příjemné zpestření „všedního“ života, a tak mu člověk velice snadno propadne.
Pokud si člověk i přesto stále uvědomuje cenu reálného vztahu a odpovědnost k němu, pak virtuální vztah nemusí být brán pouze jako špatný. Virtuální vztah může pomoct uspořádat si vlastní myšlenky, cíle a očekávání v životě. Díky tomu, že se člověk naučí sdělovat své myšlenky a přání, snadněji přijde na to, co ke svému spokojenému životu potřebuje. Virtuální vztah může být pro člověka výzvou ke změně zaběhnutých stereotypů v současném reálném vztahu.
POZOR: Virtuální nevěru neobhájíte
Virtuální nevěra má řadu úskalí
I když se může z výše popsaného zdát, že virtuální nevěra je vlastně naprosto nevinná a neškodná, či dokonce pro skutečný vztah přínosná, zdání klame. O přínosech* se mluví i v případě klasické nevěry, ale většina z nás si asi dokáže udělat představu o tom, jaký „přínos“ bude nevěra mít, pokud na ní drahá polovička přijde. Pokud partner na virtuální nevěru přijde, obvykle ji bere stejně, jako by se jednalo o nevěru skutečnou. Virtuální nevěra má většinou všechny atributy reálné nevěry, včetně sexu s někým jiným, i když se jedná jen o sex psaný a fantazijní.
K tomu má virtuální nevěra i řadu dalších úskalí. Člověk si na virtuálním sexu snadno vytvoří závislost, rozvíjením virtuálních vztahů člověk ztrácí schopnost rozvíjet skutečné vztahy a často dochází i k tomu, že ochladne vztah se skutečným partnerem včetně zájmu o skutečný sex. Výjimkou nejsou ani případy, kdy se virtuální vztah zvrtne a účastníci spolu skončí v posteli. V té skutečné. Nikoliv virtuální. V tomto případě pak nevěru neobhájíte stoprocentně. Obezřetní buďte nejen na to, aby virtuální nevěra nepřešla do té fyzické, ale také na to, abyste se do virtuálního partnera/partnerky nezamilovali. Nabízí se však otázka, jestli je to reálné? Možná se vyplatí myslet na následky, které mohou z jakékoliv nevěry vzniknout a které si každý nese sám.
Milenky a milenci jsou ve výhodě
*Co se týče přínosů jakékoliv nevěry, tak podle mého názoru se odborníci mýlí, nebo je na to třeba pohlížet značně individuálně. Myslím si, že pokud se jedná o nefunkční či problematický vztah, tak nevěra problémy nevyřeší. V případě funkčního vztahu mi nevěra přijde jako úplný nesmysl, což si asi i většina aktérů nevěry uvědomuje, ale chtíč a touha je prostě silnější. Následků se sice někteří bojí jako čert kříže, ale co naplat. Stejně do toho rizika jdou. Nevěra, a zvláště nevěra dlouhodobějšího charakteru, kdy spolu aktéři mají vztah, je riziková a prospěšnost velice diskutabilní. Vztah s partnerem spíše narušuje, než okořeňuje. Není totiž snadné mít city pod kontrolou, či lusknutím prstů přestat myslet na milence/milenku a věnovat se plně své drahé polovičce. Milenci a milenky jsou vždy ve výhodě ve srovnání s našim partnerem/partnerkou, jsou novým impulzem, neřešíme s nimi (obvykle) starosti všedních dní. Jsou zábavní, skvělí, přitahují nás, rozumí nám. Není to ale částečně pouze iluze?
Komentáře
Zde se můžete Zaregistrovat, případně Přihlásit