Mýty o nebankovních půjčkách
Přečtěte si o nejčastějších nepravdivých mýtech, které tak o nebankovních půjčkách vznikají.
Mýtus č. 1: Všechny on-line půjčky jsou podvodné
Mýtus, za který mohou někteří nebankovní poskytovatelé úvěrů, lichváři a další podnikatelé praktikující ne zrovna důvěryhodné metody v oblasti financí. S těmi má česká společnost bohužel až moc zkušeností, a tak je dobrá pověst ohrožena i u jiných institucí slibujících rychlé, avšak poctivé vyřízení úvěru.
S novelou zákona o úvěru pro spotřebitele z prosince 2016 však v této oblasti zaznamenáme několik změn k lepšímu. Z trhu díky přísnější legislativě z trhu vymizely nekalé společnosti, jejichž způsobem obživy se dá přirovnat k lichvě. Nový zákon nejenže zpřísňuje pravidla pro poskytování úvěrů, navíc ale také hrozí nemalými sankcemi v případě nedodržení všech podmínek.
Mýtus č. 2: Krátkodobé online půjčky jsou nevýhodné
Toto obecné mínění opět pramení ze zkušeností lidí s pochybnými finančními institucemi. Některé z nich opravdu nabízí krátkodobé on-line půjčky, které se za žádnou cenu nevyplatí. Na českém trhu ale najdeme i nebankovní poskytovatele krátkodobých půjček, jejichž poplatky za poskytnutí úvěru jsou srovnatelné jako v bance.
Při výběru poskytovatele on-line půjčky je třeba být opatrný a vždy si ověřit, kolik za půjčku doopravdy zaplatíte. S tím souvisí i nutnost číst veškeré smlouvy, a to i přesto, že je fyzicky nepodepisujete.
Mýtus č. 3: Vysoké RPSN vždy značí nevýhodné podmínky
RPSN neboli roční procentní sazba nákladů je údaj, který udává, kolik za půjčku zaplatíte po dobu jednoho roku. V případě krátkodobé půjčky je ale takové srovnání zcela zavádějící, protože náklady na půjčku, kterou klient zaplatí během několika týdnů, se přepočítávají na období celého roku.
RPSN navíc není hlavním ukazatelem výhodnosti půjčky. Vždy je třeba ověřit si celkové náklady, a to jak v bance, tak u nebankovní společnosti.
Mýtus č. 4: Banky mají vždy výhodnější podmínky
Existuje nepřeberné množství společností, které půjčky nabízí. Některé z nich jsou extrémně nevýhodné a lidé by se jich měli vyvarovat. Jsou tu ale také nebankovní společnosti, které nabízí půjčky cenově srovnatelné s produkty v bankách. Jejich další výhodou je navíc rychlost, s jakou je půjčka schválena a vyřízena.
Banka svým klientům sice ráda pomůže a peníze poskytne, schvalování úvěru však nějakou dobu trvá. Pokud tedy klient potřebuje peníze ihned a jedná se o malý finanční obnos, banka je v takovém případě v nevýhodě.
Navíc jsou na trhu také nebankokvní společnosti, které vám dají první půjčku zcela zdarma, tedy bez poplatků a úroků. Stačí si jen vybrat.
Mýtus č. 5: Krátkodobá půjčka je zbytečný luxus
Pokud si potřebujete půjčit na dovolenou nebo na dárky k Vánocům, pak je krátkodobá půjčka opravdu spíše zbytečný produkt. Využití naopak najde v neočekávaných životních situacích. Rozbil se vám drahý spotřebič? Je třeba zaplatit nečekanou opravu auta? Pokud jste s takovým nákladem nepočítali a nemáte ke konci měsíce dostatek peněz v rodinném rozpočtu, je právě rychlá půjčka řešením.
Peníze dostanete rychle a půjčku splatíte hned po výplatě. Například ve Skandinávii běžně tyto půjčky používají lidé, kteří mají proměnlivý příjem. To jsou například obchodníci, podnikatelé nebo umělci.
Komentáře
Zde se můžete Zaregistrovat, případně Přihlásit