Jaký chléb je ten nejlepší a kam pro něj?
A tak je to bohužel v případě téměř všeho pečiva z obchodu. Proč?
Zákazník si žádá pečivo za nízkou cenu a chce si ho koupit třeba i v devět hodin večer. Pekárny se podle toho musejí zařídit, jinak by zkrachovaly. Pro chléb se proto vybírají levné suroviny, volí se nejrychlejší možný postup přípravy a peče se více bochníků, než se prodá. Starý neprodaný chléb se pak rozmočí a zamíchá do nového těsta, což znamená další úsporu, ale o kvalitě pečiva se nám tak definitivně může jenom zdát.
Který chléb vás dovede k lékaři a se kterým ho naopak nebudete potřebovat?
Při přípravě chleba doma i ve velkovýrobně je rozhodující čas. Buď ho chlebu dáte, nebo ne – a rozdíl bude obrovský.
Pekárenský průmysl musí pružně reagovat na poptávku zhýčkaného zákazníka, a tak je nucen výrobu uspíšit. Místo tradičního kvásku, se kterým kyne těsto kolem 4 hodin, se používá droždí. To kynutí značně urychlí a i celá výroba je díky tomu levnější a méně náročná. Ale co pekař ubere chlebu na potřebném čase, musí pak uměle nahrazovat zlepšujícími látkami.
Chléb urychlený droždím je proto daleko hůře stravitelný a má sníženou využitelnost živin a minerálů, a to i v případě použití celozrnné mouky namísto bílé. Nerozložený pšeničný lepek zanáší a narušuje střevo, následně vzniká překyselení a zahlenění organismu, čili živná půda pro plísně a další potíže včetně vážných nemocí. Dlouhodobá každodenní konzumace tedy našemu zdraví vůbec neprospívá.
Naopak kvásek dělá z chleba hodnotnou potravinu, která škody napáchané drožďovým pečivem napravuje. Dodává tělu cenné látky, uzdravuje a hlavně chutná. Obsahuje mj. kyselinu mléčnou rozkládající lepek do stravitelnější podoby. Kváskové pečivo tak často snesou i ti, kteří musejí dodržovat bezlepkovou dietu.
Kvásek vs. droždí
Problém je, že kváskové pečivo v obchodech téměř neseženeme, snad s výjimkou malých rodinných pekáren. Pro spoustu lidí už je proto samozřejmostí péct si chléb a další pečivo doma.
Pro začátky s kváskovým pečením není zapotřebí žádných velkých zkušeností. Internet je zaplaven blogy a fóry věnovanými právě tomuto tématu a díky kváskové mapě se dokonce vyhnete i zakládání kvásku. Pokud se ale přesto rozhodnete péct s droždím, i tak budete mít k snídani zdravější chléb než ten, který si kupujete v supermarketu.
Najde domácí pekárna využití i u vás?
Kdo chce ušetřit čas i energii, pro toho je na trhu široká nabídka domácích pekáren. Jak ale vybrat tu nejlepší? Protože je chléb každodenní potravinou, a tedy budete péct třeba 2x týdně, je dobré poohlédnout se po kvalitě, která vydrží po dlouhá léta i při pravidelném používání. Obzvlášť to platí v případě, že budete pekárnu používat i pro přípravu dalších jídel a potravin.
Do povědomí spotřebitelů se čím dál více dostává unikátní domácí pekárna Sana. Proč unikátní? Nabízí hned několik vlastností, které nikde jinde nenajdete. Například nerezovou nádobu, doživotní servis nebo libovolné nastavení teplot a časů, které zajistí, že pekárnu nezaskočí téměř žádný recept. Pečte jakýkoli chléb, ale také si vyrobte marmeládu, škvarky a sádlo, jogurt a další mléčné výrobky, upečte maso a sekanou, nebo vyzkoušejte amasaké a tempeh.
Ve většině případů – a hlavně v případě chleba – stačí jen vložit suroviny do nádoby, nastavit program a vrátit se k hotovému. Nemusíte se bát, že se něco připeče. Ideální pro zaneprázdněné i pro maminky, které právem přikládají výživě své rodiny velkou důležitost a pro které je zároveň vzácná každá minuta!
Komentáře
Zde se můžete Zaregistrovat, případně Přihlásit