Jak vzniká alkoholové okno a dá se mu vyhnout?
Vzpomínky prožrané od alkoholu
V jedné z písní Leoše Mareše zaznělo: „Paměť totiž nejde vymazat, nejsi Man in black.“ Jenže člověk nemusí být Man in Black, aby úspěšně vymazal i několik hodin své existence. Stačí mu k tomu větší a v některých případech i menší množství alkoholu. Ten se postará o narušení chemické rovnováhy v části mozku zvaného hipokampus, který hraje významnou roli při formování a ukládání vzpomínek. Alkohol přiměje buňky vyrábět jistý druh steroidů, které zablokují paměťové receptory. Mozek tak dočasně ztratí schopnost vytvářet vzpomínky.
Proč zrovna já?
Někteří jsou k opilecké amnézii náchylnější
Podle studie, kterou prováděli vědci z týmu vedeného Reaganem R. Wetherillem na University of California v San Diegu, jsou někteří lidé k alkoholovým oknům náchylnější než jiní. U různých jedinců mozkové receptory na alkohol reagují různě citlivě. S největší pravděpodobností jsou k výpadkům o něco náchylnější ženy, protože mají v těle menší množství vody a enzymu dehydrogenázy, který alkohol štěpí, ale není to pravidlem. Zkrátka někteří okna mají, jiní nikoliv. Individuální je ale nejen vypnutí paměti po alkoholu, ale i po jakém množství k tomu dochází. Zajímat by vás možná mohlo i to, že alkoholové okno nesouvisí s tím, jestli vám bude druhý den špatně. Můžete se probudit „svěží“, ale bez vzpomínek. V tom horším případě si nebudete z večera nic pamatovat a ještě vám k tomu všemu bude zle.
Existuje šance, že se některé vzpomínky vrátí
I když jsou někdy situace, na které člověk vlastně docela rád zapomene, tak přeci jen může být pro člověka nepříjemné nebo přinejmenším zvláštní, že mu chybí střípky vzpomínek. K vybavení si „ztracených“ vzpomínek vám mohou pomoct druzí, tedy ti, kteří opileckou amnézii netrpí. Ale ne vždy se to podaří. Pokud si pamatujete události alespoň obrysově, pak je šance, že si vybavíte i další věci, které se udály, podstatně vyšší, než když si nepamatujete vůbec na nic. Navíc máte-li alkoholový black out, nikdy se nemůžete být jistí tím, že vám druzí říkají pravdu. Velice snadno jim můžete naletět, protože ověřit si, co se skutečně stalo, není vždy snadné nebo možné.
Zaručená rada, jak opilecké amnézii předcházet¨
Máte pocit, že jste na něco zapomněli?
Tohle nebudete chtít slyšet, ale jediným zaručeným způsobem, zvlášť pokud máte k alkoholovým oknům genetické dispozice, je nepít alkohol. Jestliže vám přijde tohle opatření příliš drastické, pak můžete vyzkoušet některé z obecných rad pro pití alkoholu, například nepít na lačný žaludek, neobracet do sebe rychle za sebou hned několik dvojitých panáků, ale pít pomalu a průběžně, nebo prokládat alkohol čistou vodou. Jestli vám něco z toho pomůže, nebo máte jiné zaručené tipy, podělte se o ně s námi v komentáři pod článkem. Jenže pokud naše rady nezaberou, tak je to vlastně jedno. Vždyť si stejně nebudete pamatovat, že jste měli alkoholové okno. Možná si nevzpomenete ani na to, že jste měli večírek. ;-)
Komentáře
Označením textu a kliknutím vložíte citaci.
Od tý doby jsem měla samozřejmě ještě sem tam okno, ale teď už moc nepiju. Moje rady zní: prokládat alko nealkem, do toho jíst, pokud možno nekouřit, hodně se hýbat (třeba jít si zatančit nebo se věn provětrat), držet se jednoho typu alkoholu celý večer a nepaňákovat, mít někoho, kdo vás usměrňuje. A samozřejmě nepít přes míru.
Zde se můžete Zaregistrovat, případně Přihlásit