Jak na osobní rozvoj na mateřské
Polapena vším tím mateřským
Největší změnou v životě ženy je pravděpodobně narození prvního dítěte. Každá z nás se s tím umí vyrovnat nebo možná spíše poprat jinak, mnohé z žen ovšem podlehnou „všemu tomu mateřskému“, což znamená především to, že se věnují výhradně jen péči o miminko, zajímají se o jeho zdravou výživu a o každý jeho pohyb. Zní to sice logicky – žena chce být pro své dítě dokonalou matkou, jenže neměla by být jen matkou, ale také by měla zůstat ženou a sama sebou, což se jí může podařit, pokud začne aktivně uvažovat nad způsoby jak zůstat v duševní kondici, i když starostí je nad hlavu a musí fungovat jako hodinky přesto, že málo spí.
Věnujte se svému rozvoji
K tomu, aby si žena uvědomila, že nemůže žít život pouze pro své dítě, ale měla by ho žít i sama pro sebe, vede obvykle dost trnitá cesta. Často si to žena uvědomí až tehdy, když začne mít pocit, že se z toho všeho zblázní a v tom lepším případě skončí na oddělení psychiatrie. O tom horším raději ani nemluvme. Jenže i když si to žena uvědomí, neznamená to, že má vyhráno. Po tak dlouhé době, kdy žena žila uzavřená ve své „mateřské bublině“, je těžké přijít na to, jak z toho ven. Ve skutečnosti na tom ale nic tak složitého není. Mnohdy stačí zařadit do každodenního života naprosté maličkosti. Třeba procházky o samotě.
Udělejte si čas jen sama pro sebe
Udělat si čas sama pro sebe neznamená domluvit se na pověstnou kávičku s kamarádkou a vyrazit i s dětmi. Ne. Začněte chodit ven i bez dětí. Svěřte svou milovanou ratolest alespoň na hodinku babičce a vyrazte bez dětí na kávu nebo se jděte projít do parku. Udělá vám to moc dobře. Postupně můžete dobu bez dětí prodlužovat, pokud si najdete spolehlivé hlídání, a začít dělat věci, které jste dělala jako bezdětná. Co třeba návštěva sauny, kina nebo koncertu?
Začněte pravidelně sportovat
Přinutit se jít běhat nebo chodit pravidelně do posilovny se může zdát jako utopie, zvlášť když se cítíte neustále unavená, v noci se pořádně nevyspíte a brzy ráno už musíte zase kmitat kolem celé rodiny. Lidské tělo toho ovšem snese hodně a pro mnohé bývá únava pouhou výmluvou. Tím nemyslíme, že by si snad matky vymýšlely a měly energie na rozdávání. Starost o dítě je energeticky náročná záležitost, ale zkuste svou únavu překonat. Záplava endorfinů, která vás čeká po cvičení, stojí za to. Vyčistíte si hlavu a své tělo dostanete zpět do kondice.
Nemluvte s partnerem jen o dětech
Pro osobní rozvoj je důležité mluvit s partnerem i dalšími lidmi nejen o tom, jakými nemocemi už si vaše dítko prošlo nebo jaké plenky jsou ty nejlepší. Zkuste občas z konverzačního tématu starosti o rodinu zcela vyloučit a mluvte o sobě. Svěřte se svému partnerovi se svými plány, sny a představami. Vyprávějte mu své zážitky, které jste prožila v čase, kdy jste se nevěnovala péči o dítě, ale byla si třeba zasportovat nebo si zašla na procházku do parku – bez dítěte.
Studujte a pracujte
Mateřská je ideální doba, kdy se můžete pustit do nových věcí. Nebojte se začít studovat. Na výběr je řada skvělých škol, které zvládnete studovat na dálku s občasným docházením (to abyste byla mezi novými lidmi). Snažte se na sobě neustále pracovat. Ostatně pracovat můžete i doslova. Najděte si třeba práci na doma nebo si najděte časově nenáročnou brigádu mimo dům. Pokud máte někoho, kdo vám dítě na pár hodin pohlídá, nenechte si možnost přivýdělku uniknout.
Starejte se o svůj zevnějšek
Kromě duševního rozvoje myslete také na svůj zevnějšek. Návštěva kadeřníka, kosmetického salonu nebo příjemná masáž vás přivede na zcela jiné myšlenky a pomůže vám udržet se v duševní pohodě. Jakmile budete v duševní rovnováze, dokážete si mateřskou užívat se vším všudy a v pohodě budete díky tomu nejen vy, ale i vaše děti, partner a nejbližší rodina i známí.
Komentáře
Označením textu a kliknutím vložíte citaci.
Označením textu a kliknutím vložíte citaci.
Označením textu a kliknutím vložíte citaci.
Označením textu a kliknutím vložíte citaci.
Zde se můžete Zaregistrovat, případně Přihlásit