Co všechno potřebuje prvňáček? Už je nejvyšší čas na nákupy!
Možná jste dostali seznam, co máte koupit, možná ne. Určitě si ale říkáte: „Šťastní ti rodiče, kteří nemusí skoro nic pořizovat, protože za ně většinu zařídí škola.“ Ale i to má své úskalí, protože zrovna tyhle desky se dítěti nemusí líbit, s touhle tužkou se mu bude špatně psát…
Už je opravdu ten nejvyšší čas začít myslet na školu. První zářijové dny totiž vezmou obchody útokem i ostatní rodiče a věřte nám, že nekoupíte nic. Z obchodu budete odcházet jen naštvaní, že je všude plno lidí a mela o pomůcky. A jako bonus – penál nebo aktovka, kterou si Vaše dítko vybralo, už není.
Dalším faktem, který mluví pro včasné řešení je také finanční stránka. Ona ta výbava pro školáka není vůbec levnou záležitostí. A když si k tomu vezmete, že v září budete muset zaplatit školní družinu, obědy, třídní fond a kroužky, tak z toho na člověka jdou i mdloby.
Aktovka nebo batoh?
Pro prvňáčka je lepší aktovka, ale na trhu také najdete batohy s pevnými, polstrovanými zády. Dnes už si dítě může vybrat ze široké nabídky a jen málokdy se stane, že neseženete přesně to, co si Vy i Váš potomek přejete.
A co do ní/něj?Na co se při výběru zaměřit?
- Pevná, anatomicky tvarovaná a polstrovaná záda.
- Pevné dno i tvar
- Široké popruhy (nám se osvědčily nejen ramenní, ale i bederní)
- Dostatek kapes – na kapesníčky a jiné drobnosti, boční kapsy na lahev apod.
- Dostatečný objem – ideálně je vybírat aktovku nebo batoh, který dítěti poslouží i do druhé a třetí třídy.
- Reflexní pruhy
- Vnitřní prostor rozdělený na přihrádky.
- Pláštěnka
- Hmotnost – pro prvňáčka vybírejte co nejlehčí – max. 1200g.
A co do ní/něj?
Do aktovky (batohu) určitě nezapomeňte pořídit penál, tvrdé desky A4 i A5, box na svačinu, klíčenku na čip na oběd a papírové kapesníčky. Pokud škola hromadně nepořizuje desky na písmena a číslice, pořiďte i je. (Ale raději se nejdřív zeptejte, ať je nekupujete zbytečně).
Čtěte také: Nevíte si rady se svačinkami pro své dítko? Přinášíme Vám několik tipů!
Jak je to s penálem?
Penál je lepší pořídit prázdný a vybavit jej dle sebe. Často se stane, že výbava uvnitř dlouho nevydrží, pastelky nebudou vyhovovat sytostí barev, tužky budou tenké a ve škole budou používat tlusté trojhranné, a tak bychom mohli pokračovat.
Při první informativní schůzce se nebojte zeptat, jaké tužky a pastelky máte pořídit. Určitě dbejte na sytost barev. Do penálu patří také ořezávátko, guma a krátké pravítko.
Pero není třeba pořizovat hned. Ze začátku děti píší obyčejnou tužkou. Když už ale na výběr pera přijde, nechte si opět poradit od paní učitelky. Každá totiž preferuje jiné. Většinou ale doporučují pero s ergonomickým úchopem.
Kufřík na „výtvarku“
- modelínu,
- podložku na modelování,
- vodovky,
- tempery,
- štětce,
- paletku,
- kelímek na vodu,
- ubrus na lavici,
- zástěru,
- ručník,
- nůžky,
- fixy,
- lepidlo,
- špejle.
Výbava na tělocvik
- tričko,
- šortky,
- teplákovou soupravu,
- slabou mikinu,
- boty do tělocvičny (dle povrchu),
- boty na ven.
Na co ještě nezapomenout?
Určitě nezapomeňte koupit také přezůvky, hodit se může také úkolníček. Všechny věci (a to i pastelky a tužky) je třeba podepsat.
Komentáře
Zde se můžete Zaregistrovat, případně Přihlásit