Cizrna: královna mezi luštěninami
Luštěniny patří obecně mezi zdravé potraviny, které se v hojné míře konzumují při nejrůznějších dietách. Bohužel ne každý si na hrachu či fazolích pochutná, proto je dobré zkoušet i jiné druhy luštěnin – například exotickou cizrnu.
Jak chutná cizrna?
Cizrna se vyznačuje jemnou chutí, která někomu může připomínat chuť bílého masa a oříšků. V současné době se nejvíce cizrny pěstuje v Indii, na Blízkém východě a v severní Africe, nicméně v Sýrii a Turecku si na ní pochutnávali už před více než 7 500 lety. Cizrna zaujímá významné místo v jídelníčku vegetariánů a veganů, kteří ji dokážou připravit na neskutečně mnoho způsobů.
Cizrna
Proč je cizrna zdravá?
Cizrna je velice zdravá potravina, proto by ji měli konzumovat neje vegetariáni a vegani, ale i masožravci. Cizrna obsahuje velké množství vlákniny, která působí příznivě na trávení. Důležitou složkou jsou antioxidanty, jež zpomalují proces stárnutí a preventivně působí proti srdečním onemocněním a infarktu. Obsahuje také spoustu kyseliny listové, která přispívá ke správné krvetvorbě, hojení ran a k normálnímu růstu a vývoji lidského plodu (doporučuje se užívat při plánování těhotenství i během něj).
Nákup cizrny
Cizrna je luštěnina, takže ji koupíte prakticky v jakémkoliv obchodě s potravinami. Prodává se suchá i v konzervě. Nebojte se sáhnout po konzervované cizrně, chutné dobře a dá se použít stejně jako suchá cizrna. Ve specializovanějších obchodech (zdravá výživa) se prodává i cizrnová mouka, která je oblíbená v arabských zemích. Důležité uplatnění má i u nás – zejména pro celiatiky (pozn. autora: Celiakie je chronické autoimunitní onemocnění tenkého střeva, které je citlivé na směs bílkovin zvanou lepek či gluten). Cizrnová mouka je vhodná na pečení i zahušťování polévek.
Příprava cizrny
Na přípravě většiny pochoutek z cizrny není nic složitého. Základem je suchou cizrnu důkladně propláchnout a přes noc namočit. Před samotným vařením slijte vodu, ve které byla cizrna namočená a místo ní dejte čistou, díky čemuž se zbavíte nadýmavých látek. Nejrychleji se cizrna uvaří v papiňáku (cca 35 minut), ale k vaření můžete použít i klasický hrnec (cca 1 až 4 hodiny). Doba vaření je závislá na stáří cizrny. Vaří se tak dlouho, dokud není měkká.
Falafel
Skvělá náhrada masa
Pokud nejíte maso nebo se ho rádi čas od času vzdáte, pak vám cizrna prokáže dobrou službu. V arabských zemích je oblíbenou pochoutkou falafel, což je obdoba karbanátek bez masa – maso nahrazuje cizrna (v severní Africe jsou oblíbené fazole fava). Falafel si můžete jednoduše připravit doma.
Hlavní ingrediencí je cizrna společně s cibulí, česnekem, petrželkou, kmínem, koriandrem, solí, pepřem a trochou prášku do pečiva. Směs v tomto složení stačí rozmixovat, udělat placičky a osmažit na oleji. Vajíčko se do směsi nepřidává, cizrna působí sama o sobě jako pojivo. Falafel se servíruje s chlebem pita, salátem a česnekovým jogurtem.
Zdravá pomazánka
Další pochoutkou z cirzny je hummus, jenž je skvělým zdrojem železa, vitamínů řady B, obsahuje proteiny a vlákninu. Hummus snižuje v těle cholesterol, zlepšuje pleť a kvalitu vlasů. Příprava hummusu je jednoduchá, potřebujete k tomu cizrnu, sezam (sezamová pasta), citrón (citrónová šťáva), česnek, olivový olej a sůl.
Hummus
Cizrnu rozmixujte na hladkou kaši, pokud by se vám zdála příliš hustá, můžete přidat trochu vody. Pak dejte do cizrnové kaše ostatní přísady, vše rozmixujte. Ochutnejte a podle vlastní potřeby přisolte či použijte více pepře. Hummus se zalívá olivovým olejem, může se posypat petrželkou, ozdobit piniovými oříšky nebo mandlemi. Podávejte s pitou, klasickým pečivem, opečenou zeleninou. Masažravci mohou jíst hummus s grilovaným masem.
Tip pro masožravce
Cizrnu nemusíte jíst samotnou, skvěle se hodí i k masu. V orientální kuchyni od severní Afriky až po Španělsko se přidává do dušených masových směsí. Výborně chutná ve směsích s kuřecím nebo jehněčím masem. Do polévky z cirzny můžete přidat klobásku.
Komentáře
Zde se můžete Zaregistrovat, případně Přihlásit