Antioxidanty – ochrana našich buněk
Antioxidanty jsou sloučeniny, které chrání organismus před oxidačním stresem a před poškozením způsobeným nebezpečnými molekulami zvanými volné radikály. Antioxidanty omezují proces oxidace v organismu a z tohoto důvodu se rovněž přidávají do potravin, které by jinak oxidace poškodila (např. do rostlinných olejů, kde zabraňují žluknutí). Jsou velmi důležité pro jedince s velkým fyzickým výdejem, jako jsou například sportovci.
Co jsou volné radikály
Nemoci jako rakovina či srdeční choroby jsou částečně způsobeny poškozením, které zapříčinily volné radikály. Rovnováha mezi volnými radikály a antioxidanty je rozhodujícím činitelem ovlivňujícím délku života. Volné radikály jsou vysoce reaktivní nenasycené molekuly, které mohou poškodit buňky, oslabit imunitní systém a napomáhat tak ke vzniku řady onemocnění. Antioxidanty mají schopnost zachytit a zničit tyto částice ihned po svém vzniku.
Kdy se tvoří volné radikály
Vitamínové doplňky
Volné radikály se tvoří při látkové přeměně, při obraně před bakteriemi a při vystavení ultrafialovému záření. Intenzivněji se vyskytují při nemoci, kouření, stresu, psychické nebo fyzické zátěži a při nadměrném vlivu znečištěného životního prostředí. Tvorba volných radikálů se zvyšuje rovněž stárnutím, díky nim se mění vazivová tkáň a vznikají vrásky a změny ve vnitřních orgánech, svalech a cévách. Mnoho látek, které podporují vznik volných radikálů, se nachází i v potravě a patří mezi ně: chlór, kyslík, ozón, peroxidy, uhlovodíky, těžké kovy, herbicidy a pesticidy, žluklé tuky. Volné radikály jsou schopné poškodit DNA a změny ve struktuře DNA mají za následek počáteční a pokročilejší stadia karcinogeneze.
Pozor na vitamínové doplňky
Antioxidanty lze přijímat ve své přirozené podobě přímo z potravy nebo v syntetické formě v podobě potravinových doplňků. Podle odborníků jsou však účinnější přirozené antioxidanty, navíc některé výzkumy prokázaly, že dlouhodobý příjem antioxidantů v čisté formě v podobě vitaminových tabletek může antioxidační účinek změnit v prooxidační, což je vysoce nežádoucí. Tento jev byl vědci pozorován především u β-karotenů (provitamín A), vitamínu E, vitamínu C a flavonoidů.
Antioxidanty v potravinách
Antioxidanty v přirozené formě
Mezi známé antioxidanty patří například vitamíny A, C, E a beta-karoten, flavanoidy, třísloviny a některé polyfenoly, ale také minerály selen a zinek. Ve své přirozené podobě se vyskytují v mnoha rostlinách a potravinách, přičemž nejvíce jich obsahují ostružiny, maliny, černý rybíz, červené víno, máta, tymián, rozmarýn, borůvky, brusinky, burské ořechy, kurkuma, zelený čaj, žlutý čaj, černý čaj, červená cibule, šípky, červený rybíz, česnek, hřebíček, kmín, zázvor, zralá rajčata a rajský protlak, višně, třešně, čerstvé a sušené meruňky a broskve, dýně, cukrový meloun, pivní slad, grepy a pomeranče.
Pozitivní účinky antioxidantů
Užívání antioxidantů doporučují odborníci při léčení určitých somatických stavů jako jsou ischemická choroba srdeční (CAD), některé typy rakoviny, makulární degenerace, Alzheimerova nemoc a některé stavy spojené s artrózou. Ač to studie dosud nepotvrdily, někteří odborníci věří, že antioxidační vitamíny mohou pomoci při léčbě CAD. Předpokládá se, že antioxidanty zpomalují proces stárnutí a působí preventivně vůči srdečním onemocněním. Mnoho autorit doporučuje jíst pět kusů ovoce a zeleniny denně, což by mělo pokrýt potřebnou denní dávku antioxidantů.
Poraďte se s lékařem
Přemíra antioxidantů může uškodit
Potravinové doplňky nejsou kontrolovány stejných způsobem jako léky, takže mohou být prodávány i bez řádného výzkumu. Pokud berete léky předepsané lékařem, vždy se s ním poraďte o vhodnosti současného užívání potravinových doplňků. Nezapomínejte, že dlouhodobé účinky většiny potravinových doplňků jsou neznámé.
Přemíra antioxidantů může uškodit
Poslední výzkumy upozorňují na nebezpeí velkého množství přijímaných antioxidantů. Vědecký tým odborníků z Kansasu prokázal, že přemíra antioxidantů ve stravě může narušovat přirozenou rovnováhu živin v těle a způsobovat starším a nemocným lidem dýchací problémy a rovněž zhoršovat funkci svalů, protože antioxidanty mohou omezit příjem kyslíku v krevním oběhu..
Komentáře
Zde se můžete Zaregistrovat, případně Přihlásit