Pilates – krásné tělo a jasná mysl
Šest principů pilates
Centrování – pohyb vychází ze středu těla (power house) Kontrola – plná kontrola pohybu je nezbytná
Plynulost – pomalé a plynulé pohyby
Dýchání – soulad dechu a pohybu je důležitý pro krevní oběh
Přesnost – přesné provedení cviků je základ Koncentrace – soustředění se na každou fázi pohybu
Kdo byl J. H. Pilates
J. H. Pilates
Metodu Pilates vyvinul Joseph Hubertus Pilates, po kterém toto cvičení získalo i svůj název. J. H. Pilates (1880 - 1967) se narodil v Německu a jako dítě byl velmi slabý. Trpěl křivicí, revmatickou horečkou a astmatem. Špatné zdraví však bylo jeho hnacím motorem a rozhodl se ho vylepšit sportem. Stal se z něj nakonec úspěšný gymnasta, lyžař, boxer a potápěč. J. H. Pilates se rovněž velmi zajímal o východní formy cvičení včetně jógy a tai-chi, ze kterých později jeho cvičící sestavy vycházely. Během I. světové války pracoval jako ošetřovatel a navrhl rehabilitační cviky pro pacienty upoutané na nemocničním lůžku. Ty se pak staly základem jedinečného stylu Pilates.
Sportovci i hvězdy stříbrného plátna
První Pilates studio si J. H. Pilates otevřel v roce 1926 v New Yorku a velmi záhy si přitáhl zájem nejen baletních tanečníků, ale i herců a populárních osobností. Pod jeho vedením trénovali slavní sportovci, herci i zpěváci, jmenujme například hvězdy jako byla Katharine Hepburn, Sir Laurence Olivier, nebo Gregory Peck. Pilates je i v dnešní době nedílnou součástí přípravy tanečníků a sportovců, kteří si pomocí tohoto cvičení vyrovnávají jednostrannou zátěž svého organismu.
Pro koho je cvičení vhodné
Jedna z nejlepších věcí na Pilatově metodě je, že se hodí pro opravdu široký okruh lidí, od dětí až po seniory. Přizpůsobivost provedení různých cviků skvěle funguje nejen pro tanečníky a atlety, ale rovněž pro seniory, ženy těhotné či po porodu, lidi s nadváhou a trpící stresem, i pro jedince v různých stádiích fyzické rehabilitace.
Pilates tvaruje a protahuje tělo
Pilates zlepšuje celkové držení postavy, zpevňuje a protahuje svalstvo celého těla, rozvíjí ohebnost a rovnováhu. Správné dýchání při provádění cviků okysličuje svaly a podporuje cirkulaci krve. Pilates není vyčerpávající cvičení, naopak dodává energii a osvěžuje. Patří mezi cvičení typu Body and Mind, vyžaduje tedy plnou koncentraci, na oplátku však přináší fantastické výsledky. Lidé pravidelně cvičící Pilates se stávají silnější, štíhlejší a pohybují se s větší ladností a grácií. Dlouhé štíhlé svaly formují krásnou postavu.
Jak Pilatova metoda funguje
Při cvičení Pilatovy metody dochází k zapojení svalů pomocí dechové kontroly. Všechny pohyby přitom vycházejí ze svalů centra těla tzv. power house (bederní, břišní a hýžďové svaly). Ač je pilates podobné józe, jedná se o sloučení klasických rehabilitačních cvičení a různých východních cvičebních systémů, tak aby byly přístupné pro západního člověka. Dech a pohyb musí být v souladu, důležitá je pečlivost a plynulé provedení každého cviku.
Cvičí se na podložce i s pomůckami
Pilates pozice
Cviky se provádějí především na podložce bez pomůcek, s využitím hmotnosti vlastního těla. Pokročilí si však mohou zpestřit lekce s použitím gymnastického míče, kruhu, pružné gumy nebo jiných cvičebních pomůcek či speciálních konstrukcí vytvořených přímo pro metodu Pilates. Celý cvičební program se skládá ze série přibližně 500 cviků, při kterých jsou zapojeny především menší svaly, které napomáhají větším svalům.
Jak často cvičit a co na sebe
Cvičit by se mělo nejméně 2x týdně, první výsledky se obvykle dostavují po deseti lekcích cvičení. Důležitá je však pravidelnost a chuť ke cvičení. Na lekce Pilates si vyberte především pohodlné oblečení, které vás nebude nikde škrtit a stahovat ani při důkladném protahování. Cvičí se naboso, nepotřebujete tedy žádné sportovní obutí.
“Doporučuji všem moje cvičení, udělá vás šťastnějšími.“ Joseph H. Pilates
Komentáře
Zde se můžete Zaregistrovat, případně Přihlásit