6 dietních super triků
1. Neujídejte z hrnce
Arašídové máslo si namažte na chleba
Koho by nelákalo ochutnat kousek těsta při pečení koláče, vyzkoušet omáčku či polévku přímo z hrnce? Jenže při takovém ochutnávání a ujídání člověk ztrácí přehled o tom, kolik toho ve skutečnosti snědl. Jídlo si vždy naservírujte na talíř, v opačném případě toho sníte mnohem více, než si vůbec dokážete představit. Stejné pravidlo platí i o arašídovém másle. Nejezte ho lžičkou rovnou ze skleničky, namažte si trošku arašídového másla třeba na celozrnný krajíc.
2. Jezte každý den zdravé tuky
Osvěta ohledně zdravých tuků je v poslední době obrovská, takže spousta z nás se už tukům nevyhýbá jako čert kříži, ale naopak se je snaží do jídelníčku pravidelně zařazovat. Konzumací zdravých tuků, jako jsou olivový olej, avokádo, oříšky, semínka, podpoříte své zdraví, zároveň se nemusíte bát, že tím ohrozíte svou váhu. Přesto ale neztrácejte při konzumací zdravých tuků kontrolu. Především zapomeňte na to, že se za zdravé tuky považují slané pražené oříšky.
3. Snídejte sacharidy i bílkoviny
Snídejte to, co vám nejvíce vyhovuje
Snídaně je věčné téma mezi odborníky na zdravou výživu, lékaři i sportovci. Podle některých se snídaně přeceňuje, druzí tvrdí, že snídaně je základ dne. Osobně si myslím, že každý by si měl najít to, co mu vyhovuje nejvíce. Z mé vlastní zkušenosti mohu říct, že po sladké snídani (různé kaše, lívance) mám pak během celého dne větší hlad a chutě na sladké, než kdybych zvolila slanou snídani. V každém případě pocit zasycení dosáhnu pouze tehdy, když je součástí snídaně i „pořádná“ dávka bílkovin. Pokud se neobejdete bez kaše, doplňte ji o protein a mandle.
4. Vezměte si na pomoc vlákninu
Mezi hlavní benefity vlákniny patří zvyšování objemu stravy a vyvolávání pocitu sytosti, což oceníte zejména v dietě. Mimo to vláknina slouží jako ochrana před civilizačními chorobami, je i skvělým pomocníkem při léčbě zácpy, hemeroidů, syndromu podrážděného střeva nebo zánětu střevní výchlipky. Denně je vhodné přijmout cca 20 až 35 g vlákniny (starší dětí a dospělí). Velký obsah vlákniny mají například tyto potraviny fíky, meruňky, švestky, mandle, pistácie, lískové oříšky, různé druhy semínek, avokádo, jablka, hrušky, maliny, kokos, brokolice, kukuřice, celozrnné výrobky, pohanka, cizrna, čočka, fazole, hnědá rýže, ovesné vločky.
5. Nepolevujte ani o víkendu
Udělejte si o víkendu volno, ale pouze od práce, nikoliv od zdravého stravování a pohybu. I když budete chystat rodinný oběd nebo péct dort, můžete zvolit zdravou verzi. Pokud si dopřejete něco, co se za zdravé nepovažuje, pak si nedělejte výčitky. Nicméně stále jezte s mírou. Nepolevujte, nepřejídejte se. Neležte celý víkend u televize, ale jděte si zacvičit, zaběhat, jděte na dlouhou procházku. Jakmile jednou polevíte, snadno se dostanete do stavu, že budete podobným způsobem hřešit a lenošit každý víkend, což se na vaší postavě, kondici i zdraví brzy podepíše.
6. Naučte se odpočívat
Odpočinek je stejně důležitý jako trénink
Člověk, aby se v tom vyznal, že? Hýbejte se, nepolevujte ani o víkendu a hned v dalším bodě „naučte se odpočívat“, jenže ono vše souvisí se vším. Někteří to jsou schopni hnát do extrémů a nechtějí nebo zkrátka neumějí odpočívat. K tomu, aby tělo správně reagovalo, ať už při nabírání svalů, hubnutí nebo aby mělo dostatečné množství energie, potřebuje vydechnout. Stejně tak je potřeba dostatečně spát, protože když se člověk pořádně nevyspí a je unavený, tak se mnohem hůře donutí k tomu, aby šel cvičit (navíc to nebude mít ten správný efekt) či dodržoval jídelní plán.
Komentáře
Zde se můžete Zaregistrovat, případně Přihlásit