Proč podceňujeme důležitost vlákniny?
Čím je vláknina významná?
Zjednoduše – vláknina je základní složka potravy obsažená v rostlinných potravinách, a přestože je prakticky nestravitelná a nezískáme z ní žádnou energii, je pro zdravé fungování organismu nepostradatelná. Mezi hlavní benefity vlákniny patří zvyšování objemu stravy, vyvolávání pocitu sytosti (v dietě neocenitelný pomocník), a co je nejdůležitější, slouží jako ochrana před civilizačními chorobami, jako jsou rakovina trávicího ústrojí, srdeční onemocnění, cukrovka, vysoká hladina cholesterolu a obezita. Vláknina je i skvělým pomocníkem při léčbě zácpy, hemeroidů, syndromu podrážděného střeva nebo zánětu střevní výchlipky.
Rozpustná vs. nerozpustná vláknina
Semínka chia jako zdroj vlákniny
Existují dva typy vlákniny – rozpustná (měkká) a nerozpustná (hrubá), přičemž obě jsou pro zdraví velmi důležité. Rozpustná vláknina na sebe váže vodu a velice snadno bobtná, při její konzumaci je důležitý dostatečný příjem tekutin. Rozpustná vláknina podporuje peristaltiku střev a změkčuje stolici. Střevní bakterie v tlustém střevě ji dovedou částečně rozložit. Oproti tomu nerozpustná vláknina není rozpustná ve vodě a je nestravitelná. Vodu sice absorbuje, ale nebobtná. Nerozpustná vláknina navozuje pocit sytosti a působí proti zácpě.
Kolik vlákniny je tak akorát
Nerada se pouštím do zevšeobecňování, protože co je pro jednoho dost, je pro druhého málo, nicméně podle průzkumů bylo zjištěno, že v Česku jíme vlákniny až příliš malé množství (11–15 g vlákniny/den). Důvodem je především to, že většina lidí dává bohužel přednost potravinám živočišného původu, a tak na doporučenou denní dávku vlákniny nemají šanci dosáhnout. Starší děti a dospělí by měli přijmout přibližně 20–35 g vlákniny za den, větší množství není nutné, naopak je nežádoucí, protože více než 60 gramů vlákniny za den může způsobit zažívací potíže, zácpu či průjem. Hrozí také snížení vstřebávání některých minerálů.
TOP potraviny obsahující vlákninu
- sušené ovoce – fíky, meruňky, švestky
- oříšky – mandle, pistácie, lískové, pekanové
- semínka – chia, lněná, konopná
- avokádo, jablka, hrušky, maliny, kokos
Zelenina, ovoce, celozrnné výrobky, semena a ořechy obsahují vlákninu
- brokolice
- kukuřice
- pohanka, cizrna
- čočka, fazole
- hnědá rýže
- celozrnné pečivo
- ovesné vločky
Závěr – jezte více rostlinných produktů
Konzumaci vlákniny nepodceňujeme jen u nás v Česku, například Britové zkonzumují za den přibližně jen 12 g vlákniny, v USA 10–12 g vlákniny/den. Vláknina je zkrátka jedna z nejvíce podceňovaných součástí stravování, když se bavíme o výživě i celkovém zdraví. Jestliže inklinujete ke zdravému životnímu stylu, zkuste omezit živočišné produkty jako maso, mléčné výrobky i vejce a nahraďte je rostlinnými produkty. Přinejmenším začněte přijímat větší množství ovoce a zeleniny, nebojte se sami se sebou experimentovat a nenechte se zmanipulovat názory druhých, ať už se to týká přijímání množství bílkovin za den, nutnosti jíst maso nebo třeba nutnosti jíst 6krát denně. To stejné platí i o vláknině, navyšujte její příjem, ale ne za každou cenu. Dovolte tělu, aby si na změny zvyklo a samo vám dalo vědět, co nejvíce potřebuje.
Komentáře
Zde se můžete Zaregistrovat, případně Přihlásit