4 pravidla, jak se omluvit

Udělali jste chybu, které litujete? Omluvte se. Říct druhému „promiň“, není ve skutečnosti nic složitého. Zvládne to každý. Důležitá je věcnost, upřímnost a ochota svou chybu napravit.

1. Buďte struční

Stručná a věcná omluva má mnohem větší šanci na úspěch, než když se člověk snaží svou chybu dlouze vysvětlovat či dokonce obhajovat. Čím kratší a stručnější vaše omluva bude, tím lépe. V opačném případě existuje vždy riziko toho, že protějšek začne vaše tvrzení vyvracet, vám dojdou argumenty a vše skončí (opět) hádkou. Diskuze se připouští, ale teprve až k ní bude vhodná příležitost. Mějte na mysli, že omluva není způsob, jak vyřešit problém, ale spíše šance, jak vytvořit vhodnou půdu pro další komunikaci.

2. Nežádejte o odpuštění

zoom

O tom, jestli vám druhý odpustí nerozhodujete vy. Pokud jste udělali chybu a upřímně vás to mrzí, druhý na to dříve či později přijde a bude-li to v jeho silách odpustí vám. Rozhodně se vyvarujte naléhání a frází typu „prosím, můžeš mi to odpustit“, tedy zejména na začátku vaší omluvné řeči. Jakmile se omluvíte, můžete druhého požádat o odpuštění nebo se ho zeptat, jestli vám to vůbec je schopen někdy odpustit, ale na úvod o nic nežádejte. Chcete se přeci primárně omluvit, nebo ne?

3. Nechte mluvit činy

V některých situacích omluva prostě nestačí. Ukažte druhému, že svou omluvu myslíte vážně a snažte se napravit to, co jste pokazili. Čiňte se, buďte aktivní, ale na druhou stranu se nenechte zahnat do situace, kdy vám protějšek začne dávat vaši vinu „sežrat“ se vším všudy a místo odpuštění se vám začne cíleně mstít. Budete-li si sypat popel na hlavu, ale s druhým to ani nehne, ba naopak začne na vás být čím dál protivnější, možná je nejvyšší čas celou věc přehodnotit.

4. Neomlouvejte se

Přijde vám toto pravidlo absurdní? Ve skutečnosti je jedním z nejdůležitějších pravidel, ale abyste jej mohli uplatnit, musíte být zdravě sebekritičtí a féroví k sobě i druhým. Kdy se neomlouvat? Neplýtvejte omluvnými slovy v případě, že chyba není na vaší straně a nic špatného jste neudělali. Neomlouvejte se pouze proto, že se chcete vyhnout hádce. Řekněte druhému na rovinu, že máte na věc odlišný názor, ale budete o tom přesto přemýšlet. A taky přemýšlejte! Je možné, že přijdete na to, že omluva z vaší strany byla opravdu na místě. V takovém případě se omluvte, i kdyby to mělo být s dlouhým časovým odstupem. Na omluvu není nikdy pozdě.



Komentáře

Nepřihlášený uživatel nemůže komentovat

Zde se můžete Zaregistrovat, případně Přihlásit

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.




ABSOLUTNÍ HIT
Ach ti muži! V čem dělají v posteli chybu

Ach ti muži! V čem dělají v posteli chybu

Životní styl

Proč muži některé věci stále nechápou? Například že masáž má zůstat masáží nebo že ne vždy je nutné experimentovat. Co ženám připadá krkolomné až primitivní? Zeptali jsme se pár z nich na názor.

NOVÉ
Na podzim ve formě i bez fitka

Na podzim ve formě i bez fitka

Životní styl

Dny se zkracují, ze stromů padá listí a ve vzduchu je cítit zima. Jak se v podzimních dnech udržet ve formě, když nechcete trávit hodiny v přeplněné posilovně? Ať už se pohybujete v městských ulicích, nebo vás to táhne do přírody, máme pro vás tipy na netradiční aktivity, díky nimž zůstanete v pohybu i v podzimních plískanicích.



TIPY A TRIKY
Chci zhubnout. Mám cvičit ráno nebo večer?

Chci zhubnout. Mám cvičit ráno nebo večer?

Životní styl

Je efektivnější cvičit z hlediska hubnutí ráno nebo to je lepší nechat až na večer? Dá se vůbec určit, jaká je ideální denní doba cvičení pro hubnutí?