nene jsem z olomouce, ale měla jsem v tu dobu fakt štěstí, že celkem přibýraly a taky jsem si fakt nevybírala )
way: přesně.
Nakonec v tom CV nemusí být napsáno "od - do prodavačka", ale "po dobu hledání odpovídající pozice jsem pracovala v supermarketu Tesco, abych neztratila kontakt s praxí".
Jakýkoliv záznam o ÚP mi přijde jako skvrna v CV, nic jiného. Nakonec - nijak se to neověřuje, můžete si tam klidně napsat "OSVČ v oboru obchod" anebo "podnikání v obchodu". Pak už to nějak vysvětlíte.
Argument "pokazit si životopis" chápu spíš jako "nechce se mi makat, ale umím si to zdůvodnit ".
Cituji way: Tak já na to mám opačný názor. Když mám volit mezi člověkem, který je rok doma a člověkem, který rok prodává, radši zvolím prodavače, protože něco dělá.
Já s tím souhlasím, ale mnoho lidí (personalistů) asi ne, docela by mne zajímalo proč?? Kdo ví, napište. Proč je lepší být doma na ÚP než vzít podřadnější práci, ale pracovat?
Moje známá s gymplem pracovala cca 5 let jako sekretářka/asistentka, pak šla na 3+4=7 let na mateřskou a firma zkončila. Nemohla nic sehnat, tak vzala práci prodavačky, kterou dělala rok. Bratranec ji nabídl místo u nich na úřadě, protože tam dělá šéfa (lituji všechny zúčastněné na konkurzu), ale řekl ji, že ředitel přijetí snad podepíše, i přesto, že ji životopis kazí roční práce prodavačky.Kdyby se rok válela na ÚP, tak by to pro přijetí bylo lepší. Ředitel podepsal, když měla praxi sekretářky, ale asi kdyby jen prodávala, tak by ji nevzal.
Vůbec nechápu proč se o prodavačce vyjadřujete jako o podřadné práci ?!?!?!
Nikdy jsem se s takovým postojem nesetkala. A souhlasím s holkam, které si myslí, lepší dělat v JINÉM oboru, než se válet doma. Jako majitelka firmy byh se na to dívala stejně way.Raději vezmu člověka, který se snaží pracovat v rámci momentálních ( přechodných možností ), než někoho kdo tvrdí, že tři roky hledal práci a nic nesehnal... Až teď u nás v naší úžasný firmě...
V čem by měla např. sekretářka zdegenrovat, když bude prodávat, místo dělání kávy a posílání e.mailů atd. ? Jsou obory - kde člověk pokud se neustále nevzdělává a nesleduje změny ( např. účetnictví ),pak může být znát mezera, že byl rok doma.Ale opět to lze snadno dohnat - jedno školení.
Práce prodavačky mi nepřipadá v žádném případě podřadná a pokud by byla lépe placená, pak bych se k ní i ráda vrátila.
Cituji Fatouma: Nakonec - nijak se to neověřuje, můžete si tam klidně napsat "OSVČ v oboru obchod" anebo "podnikání v obchodu". Pak už to nějak vysvětlíte.
Na to bych rozhodně nespoléhala. Existují specializované firmy, které si zaměstnavatelé najímají, aby ověřily údaje zaměstnanců - např. Kroll atd. Navíc zkušený recrtuiter velmi rychle při pohovoru pozná, že člověk lže.
Cituji Lilliana: á s tím souhlasím, ale mnoho lidí (personalistů) asi ne, docela by mne zajímalo proč?
Jsem personalista
Jaana
Naprosto chápu, že jsou místa, kde je nezaměstnanost vysoká a pak to skutečně není snadné.
Ale promiň - být doma 9 let a říkat, že je to lepší, než dělat prodavačku ?? Tak to pardon. Nicméně píšeš, že se jí naskytla příležitost, ale musela by učit jiný předmět než je její obor. No a ?Učila by a nemusela být doma..A zůstala by v oboru. Navíc je jí 45 let a doma je tedy od 36 let. Tedy mladá ženská, u které nevidím až tak velký problém při migraci za prací.
Bohužel stále se nějak nemůžeme dostat z toho komunistického myšlení, kdy byla uměle vytvářena pracovní místa, na kterých pak lidé neměli co dělat jen,aby se pracovalo, neb to bylo ze zákona povinností.
Všude ve světě je normální, že lidé prodají i dům a jdou s celou rodinnou za prací. U nás je to nepřijatelné. Pokud mi někdo nenabídne práci tady, pak budu na pracáku...
Cituji way: Na to bych rozhodně nespoléhala. Existují specializované firmy, které si zaměstnavatelé najímají, aby ověřily údaje zaměstnanců - např. Kroll atd.
Jako - údaje žadatelky o místo asistentky? No to asi né...
Cituji Jaana: Já znám učitelku co je 9let doma (45let).
a kdo ji živí? Jako Mgr. má snad možnost jít pracovat i na jiné pozice než učitelka (kvalifikované pro VŠ nebo SŠ) a to rovnou nemyslím prodavačku. Všichni z pajdáku nejdou učit, myslím, že ani polovina nejde učit. V době, kdy získala titul, nebyla VŠ tak samozřejmá jak nyní, navíc předpokládám, že má gympl a před mateřskou praxi.
No myslím, že kombinací "učitelka + 9 let nezaměstnaná" je ztracená, pochybuju, že ji ještě někdy někdo zaměstná, pokud to nebude po známosti nebo z lítosti.
Cituji Fatouma: Jako - údaje žadatelky o místo asistentky? No to asi né...
Firmy, ketré zaměstnance prověřují většinou prověřují všechny. Jistě, na některých pozicích podrobněji, na některých požadují méně informací. Ona se asistentka taky dostane k informacím a musí být spolehlivá.
Vymýšlet si v životopise je prostě podvod. A podvodníka bych ve firmě rozhodně nechtěla...
A copak ona by lhala, kdyby uvedla, že byla "OSVČ v oboru obchodu", když dělala na ŽL v supermarketu?
Cituji Fatouma: A copak ona by lhala, kdyby uvedla, že byla "OSVČ v oboru obchodu", když dělala na ŽL v supermarketu?
Pokud by pracovala jako prodavačka v supermarketu jako OSVČ, tak by samozřejmě nejhala. Ale musím se přiznat, že jsem ještě tedy nikdy neslyšela o prodavačce např. v Tescu, která je tam na ŽL a ne v pracovním poměru či na dohodu konanou mimo pracovní poměr.
Cituji Jaana: a co když člověk tu práci třeba dlouhodobě nemůže najít? Já znám učitelku co je 9let doma (45let). Práce pro ni opravdu není a když už se něco vynoří tak je to vyučování jiného předmětu než který má vyučovat. Mohla by to vyřešit tím, že se odstěhuje do Prahy, ale má staré rodiče 3 psy a nechce to opustit. V tom případě už jí jen zbývá udělat tečku za kariérou učitelky a být prodavačka, jenže k tomu se ona snížit nechce, když má titul. Vzhledem k jejímu věku by tou prodavačkou byla už do smrti.
Co k tomu říct? 9 let bez práce je opravdu hodně dlouho. Já osobně bych jí po tak dlouhé době nezaměstnanosi na pohovor taky nepozvala. A to proto, že z Tvého příspěvku vyvozuji, že je paní značně nepřizpůsobivá, což je v dnešní době velký problém, pravděpodobně neschopná, když ji během devíti let nikam nevzali, nebo je líná a pracovat se jí nechce a ještě k tomu má "vysokoškolský komplex". Nechápu, jak může 9 let nezaměstnaný člověk říct, že by se nesnížil k práci prodavačky. Vždyť ta prodavačka je daleko schopnější a užitečnější než ona - má práci, je schopná se o sebe postarat a nevyžírá stát. Tohle je přesně případ toho, že když je člověk neschopnej, nepomůže mu ani 10 vysokoškolských titulů.
Cituji way: Pokud by pracovala jako prodavačka v supermarketu jako OSVČ, tak by samozřejmě nejhala. Ale musím se přiznat, že jsem ještě tedy nikdy neslyšela o prodavačce např. v Tescu, která je tam na ŽL a ne v pracovním poměru či na dohodu konanou mimo pracovní poměr.
Brigádníci v různých SM pracují na ŽL. Jde přece o to, jaký postoj k tomu má samotný ten člověk, ne o tu samotnou práci.
Jestli to bere jako "poslední štaci", tak já ho mám za ztraceného. Jestli to ale prezentuje tak, že momentálně, nebo i delší dobu, není žádná práce, kterou by mohl nebo chtěl dělat, ale nebude se válet doma a bude získávat zkušenosti, nebo i jen to, že nebude "vyžírat" stát a bude si sám za sebe platit "pojistky", tak v té chvíli ho vidím jako člověka pilného, který se nebude štítit práce a bude ochoten v zaměstnání příležitostně dělat i práci, která se mu třeba zrovna nebude zdát "na úrovni". Myslím, že takové vlastnosti se říká "flexibilita", ne?
A přitom oba dva takoví lidi jsou prostě jen doplňovači zboží. A ještě daleko za nimi je učitelka, která je tak na výši, že nechce učit tělocvik místo dějepisu a tak je už skoro deset let doma se psama (to je přece hrozné!!).
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.