Ahoj holky, zajímaly by mě zkušenosti těch, které braly/berou antidepresiva, benzodiazepiny jako lexaurin, neurol apod.., jak to řešily v těhotenství a při kojení? Vysadily jste na tu dobu tyto léky nebo vám psychiatr doporučil nějaké, které se mohou brát i v tomto období? Nebo vám např. byla zastavena laktace a léky jste braly? Zatím se mě tato problematika netýká. Samozřejmě, že pokud bych byla těhotná, poradila bych se s lékařem a ne tady na fóru. K založení této diskuze mě přiměla známá, které jsem se zmínila, že vlastně ani nevím, jestli budu moct kvůli braní některých léků (týká se to nejen antidepresiv) kojit. No a to jsem si poslechla, jak je kojení důležité, jaké mají nekojené děti problémy a že ona by všechny léky vysadila a "dala přednost" zdraví dítěte před svým apod. Já osobně, pokud bych musela brát léky a nemohla kojit, rozhodně bych si nepřipadala jako krkavčí matka Myslím si, že je mnohem důležitější, že matka bude brát léky, nebude mít stavy, při kterých nebude schopná se o dítě postarat nebo že třeba neskočí z okna, když to přeženu.
O benzodiazepinech nic nevím, ale beru antidepresiva a neuroleptika. Antidepresiva jsem v těhotenství musela vyměnit, neuroleptika nevadila, ale měla jsem snížený dávky. V porodnici jsem svoje léky nahlásila a oni zjistili, jestli můžu kojit nebo ne. Mohla jsem, ale řekli mi, že kdyby byly léky ke kojení kontraindikovány, je vždy přednější zalékování matky. Po porodu holt není zadobře popouzet psychiku, i tak jsem si prožila peklo.
Rozhodně bych nevysazovala, ale dohodla se s lékařskou na lécích které se můžou při kojení brát. Ačkoli s těma benzodiazepinama nevím, tam to bude těžší. Ale spousta matek trpí poporodní depresí a taky berou léky. Nevím jak se cejtíš teď, já bych ted dítě nezvládla mít, kvuli svejm problémům. Ale jednou to budu řešit změnou léků..
.. dřív se důležitost kojení tolik nezdůrazňovala, když sem přišla ze školy za mamkou, jak je to důležitý a jestli nás hezky dlouho kojila, tak jsem se dozvěděla, že nekojila, jenom krátce a první 3 dny po porodu vůbec, protože jsme byli v inkubátoru.. no a jaký sou z nás zdravý děti
Jinak já antidepresiva beru a už jsem nad tím taky přemýšlela, jak to budu řešit...
Reaguji na MarianaK:
Deprese nemusí zdaleka způsobovat špatná psychika, ale špatně fungující tělo.
Dnešní výzkumy stále častěji ukazují, že za duševními problémy stojí hlavně "vetřelci" v našem těle. Bakterie, viry, paraziti...
http://zdravi.doktorka.cz/onemocneni-a-zdravotni-p otize-ktere-mohou-zpusobit-paraziti/
AD jen utlumují projevy, ale neléčí a dokonce odebírají z těla, tak jako všechny chemické léky, důležité stopové prvky a vitamíny. Nejvíce zodpovědným za psychický stav je hořčík a vitamíny skupiny B.
http://www.celostnimedicina.cz/horcik-symbol-klidu -a-miru-v-tele.htm
Benzodiazepiny v 1. trimestru ne, potom jednorázově ano, antidepresiva užívat, pro Tebe i mimi je větší riziko mít depresi, než brát léky. Kojit budeš moci.
Vysadit léky je velké riziko, Tvoje depka by miminku nijak neprospěla.
Musíš svému psychiatrovi nahlásit, že jsi těhotná a on ti buď dané léky ponechá, anebo vymění za jiné, které se brát můžou. Některé AD se v těhotenství brát nesmí, děti by mohly mít vrozené vady, postižení, některé se brát můžou.
Co vím já, tak např. Seroxat se v těhotenství užívat nesmí, Zoloft, Asentra se užívat mohou.
Celkově se léky s obsahem paroxetinu v těhotenství nemají užívat.
Cituji z příbalového letáku:
Neužívejte přípravek Seroxat:
■okud jste těhotná nebo plánujete těhotenství
Těhotenství a kojení:
Jste-li těhotná, myslíte-li si, že byste mohla být těhotná, nebo plánujete-li těhotenství, měla byste o tom co nejdříve informovat svého lékaře. U dětí, jejichž matky užívaly Seroxat v průběhu několika prvních měsíců těhotenství, byla zaznamenána data poukazující na zvýšené riziko vrozených vad, především srdečních. V populaci se přibližně 1 ze 100 dětí narodí s vrozenou srdeční vadou. Toto číslo se zvyšuje až na 2 děti ze 100 u matek, které užívaly přípravek Seroxat.
Společně s lékařem se můžete rozhodnout, jestli je pro Vás lepší v době těhotenství změnit způsob léčby nebo postupně vysadit Seroxat. Po zvážení Vašeho stavu ale může lékař dojít k závěru, že je pro Vás lepší pokračovat vléčbě přípravkem Seroxat.
Ujistěte se, že Vaše porodní asistentka nebo porodník ví, že užíváte přípravek Seroxat. Pokud se léky jako přípravek Seroxat užívají vprůběhu těhotenství, zvláště vprůběhu pozdního těhotenství, mohou zvyšovat riziko vzniku závažné zdravotní komplikace novorozenců nazývané perzistentní plicní hypertenze novorozenců (PPHN). Při PPHN je tlak krve vkrevních cévách mezi srdcem novorozence a jeho plícemi příliš vysoký.
■okud užíváte přípravek Seroxat během posledních 3 měsíců těhotenství, mohou se u novorozence objevit i další zdravotní komplikace, které se obvykle rozvinou vprůběhu prvních 24 hodin po porodu. Tyto příznaky jsou: potíže s dýcháním, tmavě modré nebo fialové zabarvení kůže, zvýšená nebo snížená teplota, modré zbarvení rtů, zvracení nebo poruchy příjmu potravy, zvýšená únava, poruchy spánku nebo nepřetržitý pláč, zvýšené nebo snížené svalové napětí, třes, neklid nebo křeče.
■okud se kterýkoli z těchto příznaků objeví po narození u Vašeho dítěte nebo jste znepokojená zdravotním stavem Vašeho dítěte, řekněte to co nejdříve svému lékaři nebo porodníkovi. Ti Vám poradí, co máte dělat.
Seroxat se ve velmi malém množství vylučuje do mateřského mléka. Pokud užíváte Seroxat, navštivte před tím, než začnete kojit, svého lékaře a požádejte ho o radu. Poraďte se se svým lékařem o možnosti kojení během užívání přípravku Seroxat.
Léčivé přípravky, jako přípravek Seroxat, mohou snižovat kvalitu spermií. Ačkoli dopad tohoto snížení na plodnost není znám, může být u některých mužů užívajících přípravek Seroxat plodnost ovlivněna.
Tak třeba mojí kamarádce na AD, která se dlouhodobě léčila na psychiatrii, se během těhotenství tak krásně zbláznily hormony, že mohla léky vysadit a cítila se skvěle...Stejně tak kojení zvládla bez léků...Takže bych nad tím tolik neuvažovala dopředu, až to příjde, nějak bude a třeba i tvoje tělo zareaguje takhle
Ahoj všichni.
Nevím, jestli to s daným tématem souvisí, ale chtěla bych se také poradit.
Brala jsem Esoprex (escitalopram) na depresi a úzkostné stavy. Syndrom z vysazení jsem nepostřehla, jelikož jsem vysazovala opatrně a dávky snižovala postupně... Moje lékařka mi řekla, že během léčby, nesmím otěhotnět.
Nyní už měsíc neberu vůbec nic, je mi dobře a o dítěti začínám přemýšlet...Setkala jsem se s různými názory na následné otěhotnění... Jedna lékařka mi řekla, že po měsíci se už bát nemusím a druhá mi říkala, že bych měla ještě 6 měsíců počkat. Tak jsem šla k dalšímu lékaři a ten mi řekl, ať to neřeším vůbec.
Nevím, čemu věřit. Pokud by se mi povedlo otěhotnět, tak nechci ohrozit ani vývoj dítěte, ani sebe (hormony se zblázní a nerada bych opět upadla do deprese).
Máte zkušenost?
Jo těch 6 měsíců by sedělo, tak dlouho cca trvalo, než se AD "vyplavily" z těla. A i jsem tuto dobu někde četla a ne jednou.
Určitě bych počkala, co ti vysazení udělá, já vysazovala dlouho a po kousíčkách a za 4 měsíce jsem se zhroutila jako domeček z karet (tím nechci strašit). A to jsem dva měsíce z toho brala slabší AD - RIMA.
Cituji Moník31: já vysazovala dlouho a po kousíčkách
Jinak gratuluji, že jsi to zvládla! Moc jsem tomu nevěřila, protože jsi si tvrdě šla za tím, že je zkrátka brát musíš a chceš, i přes negativa, která užívání přináší.
Mám fakt radost
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.