Chci se zeptat, zda máte někdo zkušenost se zažádáním zvýšení alimentů u plnoletých. Chtěla bych si zažádat o zvýšení alimentů, které na mě platí můj otec, je mi 19 let s otcem nemáme bohužel vztah. Chci vědět co vše je potřebné udělat pro zvýšení děkuji.
Tak kdybyste měl někdo zkušenost, děkuji.
Z kolika na kolik. Jinak je potřeba podat žádost k soudu, doložit příjmy, uvést výdaje. Taky pokud znáš jeho finanční situaci, tak uvést. Máš nárok na stejnou životní úroveň. Soudní poplatek se neplatí.
veju
studuješ? A dohodu s otcem vylučuješ? Myslím, že pak budeš muset podat Žalobu o zvýšení výživného pro zletilé dítě podle zákona o rodině u okresního soudu, kde má otec bydliště.
Posílá mi 1000,- měsíčně. Chtěla bych to prostě zvýšit, protože se mi to zdá málo, nedokážu si říct o kolik přesně. Myslela jsem, že to vypočítá soud. Ano studuju právě nastupuji na VŠ. Bylo mi řečeno, že pokud se s ním předem nedomluvím, můžu prý soud prohrát a také zaplatit, že mu mám prvně poslat doporučený dopis se zažádáním. Dohodou s otcem to asi nepůjde, neviděla jsem ho 12 let je pro mě jako cizí člověk bohužel.
Prohrát prakticky nemůžeš, jedině, že by ti zůstalo to co máš. Pokud se s ním nestýkáš, stačí to tam napsat, že si myslíš, že kvůli tomu by domluva nebyla možná.
Jinak zkus odhadnout podle jeho příjmů, kolik by ti tak mohli dát. Je lepší si dát o něco víc, protože soud ti nikdy nedá víc, než o co si zažádáš, spíš to o něco sníží, když s tím otec nebude souhlasit, musí se najít kompromis.
Jinak opravdu nic neplatíš, napíšeš žalobu, ve třech kopiích odneseš na podatelnu soudu, jednu ti orazítkujou a necháš si jí, jedna je pro soud, jednu pošlou jemu. Oni po něm potom budou chtít doložit příjmy, a pak ti pošlou jeho papíry+předvolání, u mě to trvalo asi 2 měsíce od podání. V lednu jsem to podala, v březnu byl soud.
Taky je dobrý tam napsat od kdy to chceš zvýšit(já tam psala ten datum, kdy se mi změnila finanční situace, být tebou napíšu tam datum kdy nastupuješ na novou školu), potom to dostaneš i zpětně, nejspíš. A taky přesnej datum do kdy ty peníze chceš mít každej měsíc na účtu.
Když tak mi hod maila na SZ, já ti odpoledne pošlu jak vypadala moje žaloba.
Mně by zajímalo, jestli má moje situace řešení. Otec mého syna mi přestal posílat alimenty úderem jeho 18 tých narozenin. Milé, však?
Co vím, tak papínka by mohl zažalovat jenom syn- a ten to pochopitelně neudělá- s čímž darebák počítá.
Je metr na takového chlapa? Můžu já něco udělat? Syn je v posledním ročníku gymplu.
Jinak to kašlu, uživím ho, ale stejně mně to štve. Alimenty činily 1000 Sk- což lehce oželím.
ze zákona je povinnost, doku dítěti není 18, dokud studuje, teprve, až by přestal studovat, začal pracovt, přihlásil se na pracák, přerušil studium, pak se alimenty neposílají, tedy klidně mpůže platit nejdéle do 26-ti let věku dítěte - pokud studuje, to je ze zákona i doby, do kdy si títě můžeš odečítat s daní a máš nárok na přídavky, sociální a ty další dávky
jinak, pokud syn se nechce s otcem dohadova, může určit tebe, kdo to za něj budeš vyřizovat, podepsaná synem plná moc
jinak ty alimenty by ti jeho otec měl zaplatit zpětně, bo tím určitě porušuje nějaký zákon, ale to by ti spíš řekl někdo, kdo pracuje na sociálce - obor péče o dítě, nebo tam, kde dávky zpracovávají
a klidně si i zpětně můžeš zažádat o zvýšení, třeba tím, že mu je 18
daty
Děkuji jsi zlatá, že jsi to tak rozepsala konečně v tom mám jasno.
Cituji matadi: podepsaná synem plná moc
Tak to mně vůbec nenapadlo. Děkuji. Chuti do toho moc nemám
Cituji Maria: Chuti do toho moc nemám
jednou sti to dítě zplodil, tak ať aspoň paltí, by jsi byla sama proti sobě, a nezlob se na mě, 1000Sk se mi zdá na 18 letého syna dost málo, i když neznám manželovo poměry
Cituji matadi: platit nejdéle do 26-ti let věku dítěte
Dosažení věku 26 let tady snad neplatí, tato hranice se uplatňuje při výplatě dávek státní sociální podpory, vyživovací povinnost trvá, než je dítě soustavného výdělku schopné - věk tu není rozhodnou skutečností.
to beru daňově - do té doby si dítě můžu z daní odepsat, a dostávám na něj dávky, a dávky se vyplácí do 26-ti let věku studujícího dítěte, a pak když bude studovat, tak ho musím živit, i když bude studovat, když to přeženu do padesáti?, jinak díky za informaci, i když se mi to zdá být nelogické, ale když to tak zákonodárci vymysleli
matadi
daňově ano, jen výživné není nijak vázáno na podmínku věku. Tam rozhoduje, že děti nejsou samy schopny se živit. Ale v situaci, kterou popisuješ by to podle mne neprošlo - když se "dítě", které skončilo přípravu na povolání rozhodne např. věnovat jinému oboru, tak tato příprava nenavazuje, není zvyšováním kvalifikace potřebným pro to, aby se mohlo samo živit - vyživovací povinnost se neobnoví.
Vločka
si právě nedokážu představit, že by mi dítě dělalo jednu školu za druhou, já ho musela živit a ono by tvrdilo, že ještě není schopno se samo živit, bo se na svoje budoucí povolání dostatečně nepřipravilo (ono se asi tedy obecně předpokládá, že v 26-ti letech je dítě připraveno se samo živit)
matadi
pak by tu připravenost musel rozhodnout soud. Já si zase představuji, že někomu chybí ještě rok - dva studia a např. matka živí, protože chce, aby dítě dostudovalo, ale otec 26. rokem finance zastaví. Jsou studijní obory, kde je třeba 35 hodin výuky týdně, existuje jen v prezenční formě...málo šancí uživit se sám. Dneska studuje v prezenčním studiu dost lidí nad 26 let. Chronickému vysávání rodičů by ten § sloužit neměl.
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.