dadabus
www.vyživné.cz Tam určitě najdeš, co potřebuješ. A hlavně to řešte soudně. Peníze posílat na účet, ne někomu do ruky, ať máte doklad o zaplacení.
můžu mít dotaz....je to do 26ti let na narozky nebo včetně 26let, to znamená do posledního dne 26.roku...
otázkou je, třeba chodí na brigády, ale nikomu to neříká...a to že jde do hospody, proč by nešel....je mladý....já bych to neviděla tak černě....samo, že jeho přístup, že bude opakovat klidně 3x každý ročník, to je zase podle ěm přehnané....jen přehání....a je naštvaný, třeba se sám stydí za to, že neuspěl a musí opakovat...
U té povinnosti navzájem podporovat v nouzi rodiče a děti a vnuky se na hranici 26 let nijak nehledí. Ale je jasné, resp mělo by být, že jinak se bude přistupovat k klukovi, co dělá po maturitě svoji první VŠ (alimenty dostat musí) a jinak k třicátníkovi. Myslím si, že soud, který rozhodnul ve prospěch toho třicátníka, byl hodně hodně mimo
Co já vím, tak hranice 26 let je snad jen hranicí, dokud stát za studenta platí zdravotní pojištění ne?
Agneska
Lisa
dadabus
LauraT
Tak holky nespekulujte a čtěte. Stránku jsem poslala.
dadabus
Jo je to tak... potomek otce z druhého manželství nemůže na vysokou,protože holt na to nejsou peníze, tak zatím vydělává a šetří si a snad to zkusí letos. Myslím, že nejvíc je zaskočená matka onoho potomka, protože předtím ho takhle "podporovala" proti otci a teď se to obrátilo i proti ní... Přitom, co vím, otec nikdy dřív potomkovi nic neodepíral, pokud jde o výživné, vždy souhlasil se vším hned mimosoudně... Žijí v kraji, kde není práce, kde je tudíž málo peněz mezi lidmi..., takže i proto je to teď dost nefér od "studenta", vybrat si nejdražší školu.
Mám taky dojem, že těch 26 let je na zdravotní pojištění placené státem. A pak jen do 26let platí daňové úlevy za děti na škole...
chrastítko
Nespekuluji - fakt to tady je:
Vyživovací povinnost rodičů k dětem trvá do té doby, než jsou děti schopny se samy živit. Schopnost samostatné obživy dítě získává tím, že si po absolvování studií nebo jiné přípravy na budoucí povolání najde odpovídající pracovní uplatnění. V zákoně o rodině není uvedena žádná věková hranice, kterou by vyživovací povinnost rodičů k dětem byla omezena. Věková hranice 18 let je významná pouze v tom smyslu, že do dovršení zletilosti dítěte může být zahájeno řízení o určení výživného u soudu i bez návrhu, zatímco po dosažení zletilosti je soudní řízení zahájeno pouze na návrh oprávněného - zletilého dítěte. Přitom platí, že výživné pro nezletilé dítě může soud podle vlastní úvahy proti požadované částce zvýšit, popř. snížit, u zletilého potomka je však vázán žalobním návrhem. Rozhodující nutně není ani dosažení věku 26 let - tato hranice se uplatňuje pouze při výplatě dávek státní sociální podpory.
U případu, o kterém jsem psala, právě potomek podal návrh o zvýšení výživného z důvodu pokračování studia. A změnu studia zdůvodnil, že se mu tohle víc líbí a tahle škola,žë je nejlepší (stěhoval se do jiného města) pro budoucí povolání. A že odmítá si přivydělat, že se chce věnovat studiu... Otec souhlasil, ale teď právě začal zjišťovat, jak to bude po 26.roku dítěte, což se už značně blíží... A výsledek ho nepotěšil..
dadabus
Vyživovací povinnost je opravdu do 26 let věku při studiu. Vzájemná vyživovací povinnost platí v případě, že by se sám nemohl živit, tzn. např postižení. Jinak taková povinnost není, i kdyby studoval. Částka 5 tis. je vyšší, než by pravděpodobně vyměřil soud. Mimo to, smlouva kterou uzavřel s bývalou platila do 18 let syna. Od 18 let by měl platit synovi (nejlépe na účet) buď dohodnutou částku nebo stanovenou soudem. (O vyměření výživného může požádat buď syn nebo otec) Částku by měl posílat celou synovi, protože jemu výživné náleží, protože je zletilý. Je potom na něm a na matce, jak se domluví. Matka by totiž měla na syna přispívat přiměřeně svým příjmům. U dospělého syna se už nezapočítává, že se stará. Takže obě částky by se měly sečíst a on se může rozhodnout, jak s penězi naloží. Takže peníze posílané jeho matce jsou možné chápat také jako příspěvek pro ni a pak by vlastně výživné bylo pouze 2 tis. a v případě podání žaloby synem na vyměření, by také mohl žádat o zpětné dorovnání.
No, já bývala ještě před třema rokama taky studující dítě, na které platil otec alimenty. Studovala jsem do 27 a v den mých 26. narozenin mi přestaly chodit. Tehdy jsem se o to zajímala u známého právníka a bylo mi řečeno, že vyživovací povinnost platí do ukončení studia nebo do 26 let.
Mimochodem, nedá mi to, abych si nepostěžovala ...Dostávala jsem 1100 a byla jsem nařčená z toho, že jsem "nenažraná bestie".
ilka1
souhlasím. Takhle nějak to je.Chudobka
No ty jsi ale .... to je směšné, jak fungují tatínci že? Já mám 12ti letého syna. Je mi 32let a dostávám 2tisíce. Nic víc mu nedá a ani nemá potřebu ho vidět. Bohužel dítě už má rozum a nechápe proč? a já jen vysvětluji proč mu táta nechce zaplatit hory, lyže, obolečení atd.
Cituji Chudobka: před třema rokama
Cituji Chudobka: .Dostávala jsem 1100
Tak mému příteli zkončily alimenty v červnu po VŠ a jeho otec na něj platil 1900kč/měsíc (stanovéné soudem). S příjmem přes 30 000 - 40 000hrubého. Pracuje jako vedoucí u policie, tak má na soudech známý. Nemá jinou rodinu (děti), jen přítelkyni, která také nemá děti (zdravotní důvody) a jen se válí doma, nemá hypotéku ani dluhy.
Pro chrastítko: mému příteli nikdy nic nedal k narozkám, na vánoce o horách nemluvě. Vlastně mu zavolal na narozeniny a popřál mu, ať dostane hodně dárků.
Cituji Chudobka: bylo mi řečeno, že vyživovací povinnost platí do ukončení studia nebo do 26 let.
No a proč sis nezažádala dál? Vždyť jsi neukončila studium! Kdybys o to požádala přes soud, peníze bys dostala, protože v těchto případech soud většinou dá právě na děti. Škoda, mohlas mít peníze (tedy pokud jsi to neudělala), i když se tedy moc nevytáhli .
Cituji ilka1: Vyživovací povinnost je opravdu do 26 let věku při studiu. Vzájemná vyživovací povinnost platí v případě, že by se sám nemohl živit, tzn. např postižení
Jak je už výše popsáno, tak to není. Je ale pravda, že je to hodně vžitý názor. Já tomu sama věřila až do nedávna a byla jsem schopná se o to hádat....-prohrála bych.
U mého posledního příspěvku je celý odstavec, který je okopírovaný z odkazu z netu ,který poskytlo Chrastítko (díky). Z toho je zřejmé, že pokud se dítě stále připravuje na život soustavným studiem, je povinnost rodičů ho "živit" .... a basta
Jinak ještě slůvko - nechci, aby to vypadalo, že snad jsem proti výživnému..., jen jsem se tu vyjadřovala k limitu 26 let a více.. Ale jak tu čtu příběhy o výši alimentů, tak bych zaplakala . A obdivuji vás, že se držíte a vydržíte to. Těch 1100, 1900 atd. to je prostě výsměch všemu.
Takže všem mamkám, co takhle vychovávají děti bez přispění biologických otců ze žebrácké podpory (pokud ji dostanou) "rádoby tatínků" vzdávám hold a držím pěsti
dadabus
Ani bych se nedivila, kdyby to jakési "vyhrožování" syna otci bylo důsledkem rozvodu. Má dcera nesla odchod otce od nás velmi špatně tak vím, co takové zraněné dítě, byť dospělé, dokáže vůči otci pronést a vyvést. A někdy nejen vůči otci.
Dcera studuje VŠ - poměrně náročný obor, málokdo ze spolužáků chodí na brigády, max. tak příležitostně nebo o prázdninách. Navíc není žádný génius, škola jí dává pořádně zabrat a každý semestr trnu, jak to dopadne a jestli na škole neskončí. Přesto jako většina mladých se chodí o víkendu bavit, což považuji za normální. A hodnotit, jaké úsilí dotyčný věnuje studiu, tak to se nedá, pokud s ním netrávím čas v týdnu ve škole, po škole, o víkendu,...
Jinak částka se mi zdá přiměřená, dcera studuje v Praze a celkové náklady na studium jsou dost vysoké, takže uvedených 5tis. Kč by zdaleka nepokrylo ani polovinu výdajů, které má /myslím tím celkově/. Ale to má každý jinak, protože jsou samozřejmě obrovské rozdíly v částkách za kolej nebo jiné ubytování, dojíždění a za další věci, potřebné ke studiu.
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.