Ahoj,
chtěla jsem se zeptat, jakou máte zkušenost s tím, co zaměstnavatelé preferují - zda výběr dovolené po částech nebo vcelku? Zvláště, když by to vybrání dovolené vcelku bylo mimo léto a Vánoce?
Zajímají mě hlavně mezinárodní společnosti a práce s platem nad 30tis, pokud tu někdo takový je.
Cituji Lisa: Zajímají mě hlavně mezinárodní společnosti a práce s platem nad 30tis,
Ahoj, ono ani tak nejde o společnost či plat, jako spíš o pozici, na které pracuješ. Jak moc jsi v práci postradatelná / zastupitelná. A samozřejmě je to pouze na ochotě zaměstnavatele, zda Ti vyjde vstříc.
Příklad: přítel je grafik. Dovolenou ( 14 dní +) musí hlásit půl roku dopředu, na dobu naší dovči se do firmy najímají externí grafici, když to jde, posouvají se termíny zakázek. Když "chybí" kratší dobu, tak na něj práce musí "počkat". Samozřejmě mají ve firmě hromadu lidí, kteří ho mohou zastoupit - ale jen do určité míry. Takže u nás je např. 5 týdnů utopie. ( jednou dělal v nějaký společnosti, kde byli úplně zděšený, že chceme odjet k moři na 3 týdny. Najednou děsná panika, kdo ty projekty dokončí atd. Nakonec si za sebe našel a zaškolil zástup sám,aby jsme vůbec mohli jet.)
Naproti tomu já ve státní správě : - dovolená v celku se dávala výjimečně, ale dalo se ukecat
Obecně myslím, že asi žádný zaměstnanavatel není nijak extra nadšený, když mu někdo ( a je jedno, jestli uklízečka nebo šéf divize) na měsíc či víc "vypadne".
co já vím z opravdu velké společnosti, tak není problém vybrat si dovolenou třeba 4 týdny v kuse...je to celkem běžné, hlavně na vyšších pozicích.
Já si taky myslela, že většina lidí nebude ráda, když jim někdo vypadne v kuse na dýl (u mě by to byly teda 4 pracovní týdny) Ale teď jsem někde četla, že to naopak vítají, aby měli "jasno" a tolik jim to pak nekolidovalo s dovolenýma jiných lidí...proto mě zajímají zkušenosti
PS nemluvím o dovolené, během které bych nebyla ve spojení s prací či zcela nepracovala
nejlepší je ale zeptat se rovnou u tebe v práci, ne? já vím, že i ve velkých firmách v některém oddělení to není problém a jinde jo..
přesně, jak už tu bylo řečeno,nejvíc podle mě záleží na pozici a zda jsi zastupitelná. já pracuji jako TL v zahraniční firmě- ve službách, a nedokážu si představit, že bych na měsíc odjela...u nás je i problém s poskytnutím vzdáleného přístupu do systému, outlooku ale jsem jen malý pán ...vyšší management má toto bez problémů...asi opravdu záleží, jaké máte procesy a v jaké oblasti pracuješ...
Já teď ale nikde nedělám, jen tedy tohle je kritéritum pro výběr mé nynější práce. Obor právo
ještě jen dodatek: kdybych se dostala do této situace s některým ze svým podřízených asi bych nadšená dvakrát nebyla...ne všichni v týmu jsou 100% zastupitelní a pokud ano, nepočítá se s výpadkem na měsíc. Rezervy mám stanovené tak, abychom přežili krizový stav, -delší nemocenská, apod. ale dobrovolně bych tento způsob nemohla uvítat, jedině po delším naplánovaní..ale jak říkám, mně procesy nedovolují nad tímto ani přemýšlet tak hodně štěstí!
aha, no tak to pak jedině, když to hned u pohovoru řekněs, když je to kriterium...já ví,, že v některých velkých firmách je to běžné, a lidi si vybírají dovolenou po 4 týdnech a potom zbytek na Vánoce...někde to nejde..ale nikde ti to asi neřeknou předem, záleží asi potom na situaci, šéfovi, prostě okolnostech..
dovolená se dá vybírat tak i tak, záleží na dohodě se zaměstnavatelem
ze zákona jsou povinné poskytnuté zaměstnavatelem 4 týdny (20 pracovních dní), a dle zákona ti zaměstnavatel může i dovolenou nařídit (dle zákona, jak jinak), pak má možnost ještě jednoho týdnu navíc - dodatkové ti přidat, takže máš dovolenou 25 pracovních dní (jedná se o ne školní sektory)
kdy může nařídit:
1. máš nevyčerpané dny dovolené z minulého roku - může ti nařídit, že třeba od - do zůstaneš doma a vybereš nevyčerpanou dovolenou,ať se ti to hodí, nebo ne
2. ze zákona ti může 1/2 doby na dovolenou nakázat (tkzv.celopodnikové dovolené, dovolené na prostřídání,.... každý tomu říká jinak)
3. vázne provoz, výroba - může ti dovolenou nařídit (a je pak bohužel tvoje smůla, že ti nezbyde třeba na vánoce)
v každém případě ti tvojí dovolenou musí zaměstnavatel schválit, byť by se jednalo jen o jeden jediný den
a pokud se jemu z provozních či jiných důvodů nehodí, abys byla doma, tak ti dovolenou nemusí povolit, případně tě může z dovolené odvolat
tyto postupy jsou velice individuální a řeší si je podnik od podniku vnitřníma předpisama a směrnicema
v případě dovolené, kde je zatupitelnost - př. 2 fakturantky - pokud chtějí obě dvě ten samý termín - tak jí pravděpodobně dostane ta, která se dřív nahlásí, nebo má malé děti - prostě záleží na individuálním přístupu zaměstnavatele
zaměstnavatel není zodpovědný za případné penále či poplatky vyplývající z toho, že budeš mít zakoupený zájezd a on ti dovolenou neschválí
pokud se jedná o něco nezastupitelného - tak bohužel, práce ti zůstane po dovolené, pak se řeší i různé termíny, a plány, tak, aby to neohrozilo chod a provoz firmy
takže doporučuju - domlouvat si dovolenou předem a s předstihem - proto jsou i jakés dovolenkové plány, aby měl zaměstnavatel přehled, kdo bude a kdo nebude pracovat a aby si dle toho zařídil postupy, které zabrání "kolapsu"
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.