Ahoj,
chtěl bych se zaptat, nejen těch, kteří studovali či studují FFÚ VŠE, jaký je jejich názor na obor bankovnictví na této fakultě.
Abych přiblížil mojí situaci, chodím na 8-leté gymnázium, nejvíce mě baví matika, angličtina a němčina. Přírodovědné obory ani humanitní (zsv, čeština, dějepis) mě nijak zvlášť neberou. Již delší dobu tedy uvažuji, že půjdu na VŠE.
Chtěl bych studovat obor, který je zaměřený na matematiku. Dozvěděl jsem se, že je to pouze bankovnictví a nějaké obory na FIS (ekonometrie, statistika). Ostatní ekonomické obory prý většinou končí u integrálů a derivací.
Chtěl bych Vás tedy poprosit o jakékoliv názory na téma bankovnictví, statistika či jiné matematické obory. Také na jejich obtížnost a poptávku po absolventech. Samozřejmě uvítám i reference na jiné školy.
Myslím, že nakonec je to stejně o člověku, jak se k danému oboru postaví a jak se mu věnuje.
Děkuji
Reaguji na Martin95k:
No pokud ti matematika opravdu jde a máš na ní buňky tak bych ti doporučila matfyz na Karlovce a obor nejspíš nějakou finanční matematiku, když chceš něco s těmi financemi. Myslím že uplatnění takových absolventů je dobré, protože těch, co vystudují matfyz moc není
tady kdyžtak odkaz: http://www.mff.cuni.cz/studium/uchazec/obory-bc.ht m#toc-financni-matematika
Děkuji za reakci, o matfyzu a zmíněné finanční matematice jsem také uvažoval, ale za prvé matfyz je už trochu větší oříšek a matematický génius určitě nejsem . Navíc i kdybych na to měl, tak bych musel dělat bakaláře s normálními matematiky a finanční matematice se věnovat až od magistra (bakalářský obor finanční mat. není nevazující a nic po bakaláři studovat nejde). Takže to mě odradilo. Také přichází v úvahu ekonomické studie na UK, ale o nich zatím moc informací nemám....
A co Finanční a pojistná matematika v Brně (ale předpokládám, že chceš do Prahy)? Matiky je tam v prváku hodně, a má to i navazující obor
Tak já jsem tento obor studovala, dokončila jsem bakaláře a navazující jsem nedokončila. Když ti jde matika, tento obor určitě zvládneš a na navazující bych ti doporučila nový obor Finanční inženýrství, ten je více pro lidi, kteří zvládají matiku. Chce to mít ovšem zájem o bankovnictví, matematika je tam jen prostředek pro užití v praxi, zas tak moc se jí tam nevěnuje. Pokud ti vyloženě jde matika výborně a hlavně ta tě zajímá, tak spíš matfyz. Případně fakultu FIS na VŠE.
Děkuji za názory,
Je pravda, že preferuji Prahu, i kvůli vzdálenosti. O finančním inženýrství jsem slyšel velice pozitivní věci, otázkou ovšem je, zda mě to bude zajímat. To je to nejdůležitější.
Jinak matfyz je moc těžký a zdá se mi, že kromě učitelství tolik uplatnění není.
FIS je také možnost, ale statistika se mi zdá docela jednotvárná. Jinak chápu, že matika je jen nástroj pro počítání ekonomických problémů...ale i tak se mi zdá to bankovnictví kompromis mezi matfyzem a ekonomií.
Cituji Martin95k: matfyz je moc těžký a zdá se mi, že kromě učitelství tolik uplatnění není.
Že je matfyz hardcore, to máš určitě pravdu. Ale jeho absolventi se uplatní velice dobře. A to i proto, že mají určitou exkluzivitu, nejsou jich ročně tisíce. Učitelské obory jsou na fakultě v menšině. Což je logické: k vyučování matematiky a fyziky lze dojít i pomocí jednodušších škol.
Souhlasím, že jen málokterý učitel nejspíše dělal MFF. Na druhou stranu mi to připadá až moc velké riziko a také trochu demotivující buďto 5 let studovat jen matiku na MFF nebo 3 roky matiku a pak jít na obor finanční matematika na MFF. Zdá se mi to prostě až moc složitá cesta, která by nemusela dopadnout dobře....
Neláká mě zrovna představa sedět celé dny a noci nad matematikou, ačkoliv mě zatím baví. Chtěl bych se trochu zaměřit na nějaký obor než studovat jen samotnou matematiku.. To už bych raději volil IES než MFF:
Pokud chceš studovat matematiku aplikovanou na ekonomické problémy, tak bys měl jít studovat ekonomii. Nejlepší a nejprestižnější programy nabízí CERGE EI, ale nenabízí bakalářské či magisterské programy, ale již doktorské či placené jednoleté programy (např. MAE).
Co se týče prestiže, jména školy u zaměstnavatelů..., tak připadá v úvahu bud ekonomie na IES FSV UK nebo ekonomie na NF VŠE. Ekonomie na IES je více teoretická, máš tam tak několik kurzů matematiky, statistiky a ekonometrie. Ekonomie na VŠE - tam máš (na bakaláři) jeden kurz ekonometrie, jeden statistiky, jednu povinnou a jednu volitelnou matiku a kurz aplikovaný kvantitativní metody.
Pokud matematiku opravdu hodně žereš, doporučuju IES, pokud jsi trochu více humanitně zaměřený typ, pak VŠE.
Finanční inženýrství na FFU sice není žádná dávačka, ale určitě jsou na VŠE i horší obory - jako např. obor ekonomická analýza na NF či aplikovaná informatika na FISU.
Můžeš to udělat i tak, že na bakaláře půjdeš na IES a na magistra už půjdeš na VŠE, kde si zvolíš jako svou hlavní specializaci finanční inženýrství - ta na bak. stupni není (+ pak si vybereš ještě vedlejší specializaci).
K těm průpovídkám tady: Kdyby to někdo nevěděl, tak matematika na IES je údajně těžší než matematika na matfyzu. Mám kamaráda, který studoval něco s informatikou na matfyzu, myslím programování, pak šel ještě na IES a tvrdil mi, že na IES byla ta matika ještě těžší.
Ono matiku na některých fakultách VŠE vyučuje taky matfyz, ale na IES s nima matfyzáci dělaj v matice ještě i nějaké důkazy jako u studijního oboru matematika na MFF (ty se dělají snad jen na některých oborech na FISU a NF-třeba na té ekonomické analýze)
K té finanční matematice na MFF..., finanční matematika, která je pojata opravdu seriozně (ted nemyslím žádné dávačky na regionálních univerzitách jako např. fin. matika na pajdáku UHK atd. D) , je opravdu dosti obtížná disciplína, to už by mohla bejt snad lehčí i ta ekonometrie (tu nabízí taky matfyz, ale snad i FIS)
Abych byla ale objektivní, tak mému kamarádovi přišel matfyz celkově těžší než UK IES, ale ta matika mu přišla na IES náročnější, těžší než na MFF UK.
Na druhou stranu, IT technologie jsou hodně složité, hlavně ty kurzy s programováním atd., takže se asi ani není čemu divit (tím myslím to, že tam měli lehčí matiku).
K uplatnitelnosti absolv. MFF bych řekla asi toto: pokud jsi geniální matematik-uplatnění najdeš vždy velmi dobré, pokud se jen tak nějak protlučeš, budeš rád, když si doděláš nějaký to ped. minimum a půjdeš někam učit.
Co se týče teoretické fyziky, tak ta má víceméně uplatnění snad jen pouze při dodělání ped. minima někde na školách, tam to uplatnění není příliš dobré.
Výborné uplatnění mají ale ty obory spojené s IT, na to se matfyz v posledních letech hodně specializuje, odtamtud odcházejí opravdu špičkoví programátoři a já nevím, co ještě všechno dalšího, kteří pak pendlujou různě po světě.
"No pokud ti matematika opravdu jde a máš na ní buňky tak bych ti doporučila matfyz na Karlovce a obor nejspíš nějakou finanční matematiku, když chceš něco s těmi financemi. Myslím že uplatnění takových absolventů je dobré, protože těch, co vystudují matfyz moc není"
Pokud chceš dělat něco s financema, jak píše tady slečna, tak je úplně jedno, jestli máš finance na VŠE, nebo fin. matiku na matfyzu, ani jedno není nějaká výhoda, či nevýhoda.
Byla jsem mnohokrát na různých workshopech, kde se na to lidé ptali.
Nevýhodou by bylo, kdybys měl nějakou soukromou prodejnu titulů - nepočítej, že by tě třeba do BIG 4 kdy pozvali vůbec na pohovor. O moc lépe na tom však (objektivně vzato) nejsou ani regionální "srandaškoly"...
Ahoj, studuji na FISu. Já mám tedy obor, kde je matematiky nejméně, ale nějaký počítací předmět (často i více) mám v každém semestru. Být tebou bych zkusila nejspíš obor Matematické metody. Myslím si, že uplatnění je dobré.
Co se týče náročnosti, tak podle výroční zprávy dokončí bak. programy na FFU VŠE polovina lidí (FIS a NF pouze 35 - 40 %). FFU patří mezi ty těžší, časově náročnější fakulty. Lehčími fakultami jsou: odtržená Fakulta managementu v JH, Fakulta mez. vztahů a Podnikohospodářská fakulta.
Nejlehčí fakulta VŠE současnosti je bezpochyby Fakulta mez. vztahů-a to jak podle (ne)úspěšnosti ve studiu (bakaláře dokončí 70 %), tak podle subjektivního hodnocení absolventů. Obzvláště na magisterském stupni studia je co do náročnosti oproti jiným fakultám drasticky lehčí.
Takže pokud hledáš nejlehčí obor, tak ti doporučím obor cestovní ruch ( nejlehčí obor na FMV).
Co se týče subjektivního hodnocení náročnosti, tak FFU její absolventi vnímají jako velmi náročnou. Ono to je daný z části taky tím, že třeba na tý NF většina lidí nakonec zdrhne z oboru ekonomie na veřejnou správu a na magisterským zas zdrhnou z ekonomický analýzy na regionální studia a veř. správu. Proto třeba NF hodnotí její absolventi "pouze" jako spíše náročnou - ti, kteří by ji ohodnotili jako velmi náročnou, ti už totiž zpravidla na fakultě nepůsobí (mermomocí chtěli třeba zůstat u oboru, i když do určitého semestru mohli ještě přestoupit)
Jako celkem náročnou hodnotí svoji fakultu i absolventi FISU. Absolventi FPH pak někde u středu, nebo spíše náročnou. Jako spíše snadnou hodnotí svou fakultu absolventi FMV. Ale i na FMV jsou obtížnější obory a obory lehčí. Lehčí, respektive na poměry samotné FMV hodně lehký je např. obor cestovní ruch. Na FMV na bakaláři to je ještě celkem vyvážené díky celoškolsky pov. předmětům, ale na mag. stupni už je FMV prostě podstatně lehčí fakultou (obzvláště oproti NF, FISU a FFU)...
...
Ale to je všude- i na ČVUT a VŠCHT jsou lehčí a těžší fakulty.
Jen hloupej novinář si nemůže všimnout, že dopravka bude svou náročností asi na hony vzdálená jaderce.
Takže když to shrnu: úmrtnost na bakaláři na VŠE se (dle MŠMT, výr. zpráv) pohybuje od 30 do 65 %, na magisterském stupni už je to o něco méně.
Mezi ekonomkami má VŠE pověst té zcela nejtěžší, to zapřičinuje i fakt nemožnosti opakování předmětů (pouze 1 pokud na zkoušku) -rezervní kredity jsou jen na pětinu předmětů, pakliže získáš za semestr méně kreditů, další se ti ještě dodatečně odečítají od rezervních.
Někde jsem četla hrdé PR vyjádření VŠFS, která deklaruje, že je opravdu náročnou školou, když má úmrtnost ekonomických oborů 15 %, paní rektorka této prodejny titulů asi zapomněla dodat, že se srovnává s regionálními srandaškolami typu FIM UHK, UJEP FSE, VŠPJ, VŠTEČB a spol.) Kdybych měla být hnusná, tak dodám, že ta úmrtnost na této prodejně titulů by měla být díky absenci jakékoli výběrovosti ještě o něco vyšší + je otázkou, kolik lidí ukončilo třeba z důvodů fin. tísně (na některých soukr. nechtěj povolit přerušení studia bez placení této doby přerušení atd.)
Ale oproti UJAKu, viz. ( http://aktualne.centrum.cz/domaci/zivot-v-cesku/cl anek.phtml?id=654605 ), je VŠFS asi těžká škola, no D
Všem moc děkuji za výborné odpovědi.
Moc mi to pomáhá skládat střípky dohromady...
Je pro mě překvapením, že matematika na IES je těžší než na MFF. Například by byl problém s učením a odvozováním definic a prováděním důkazů. To na střední skoro vůbec neděláme a matika na VŠ je prý o něčem úplně jiném než na střední.
Jak jsem tak, nejen z diskuze, pochopil, tak je při ucházení se o zaměstnání docela jedno, jestli mám VŠE nebo IES UK. Důležité je, jestli danému oboru rozumím, pak pracovní zkušenosti a dnes už i znalost jazyka na dobré úrovni.
Nevíte prosím Vás, jak je to na obou školách s možností erasmu? Je možné si při studiu na IES UK vůbec najít brigádu (např. jako asistent účetního nebo tak něco) nebo se to nedá stihat? Na VŠE to prý problém není si přivydělávat při škole.
Ještě by mě zajímalo, jak je to na obou školách s výukou jazyků?Je to na podobné úrovni?
Děkuji
Pochopil jsi to zcela správně.
V hierarchii ekonomek a eko oborů je to asi následovně:
1) CERGE-EI (tam ale vyjde jen pár českých absolventů ročně-většinou tam jsou cizinci)
2) VŠE + IES UK
3) MU ESF
4) PEF ČZU a regionální ekonomky v Hradci, Liberci, Pardubicích, Karviné, Ostravě, Ústí nad Labem atd.
5) soukromé prodejny titulů jako VŠFS, UJAK, VŠO, MUP, VŠKE, VŠKV, RAVŠ, VŠOH, VŠH, AAVŠ, SVŠE a spol.
Na VŠE se přivydělává asi v tom smyslu, že pokud chceš mít třeba na částečný úvazek práci v oboru, tak pak počítej s tím, že v kombinaci se studiem financí/bankovnictví na VŠE nebudeš mít skoro vůbec žádnej soukromej život, volnej čas a někdy to bude i dost bolet. Tedy beru v úvahu to, že tu školu chceš dokončit.
Určitě to není tak, že bys makal a v pohodě zvládal i školu, je to náročná škola, která vyžaduje určitej čas.
Makat můžeš spíš na Pefce ČZU, ta je náročností asi tak na polovičním levelu co VŠE. Nebo zvol ten nejlehčí obor na nejlehčí fakultě-cestovní ruch.
Zvolit si finance (ne, ten obor určitě není dávačka) a myslet si, jak budeš full time makat, je blbost a cesta do pekel.
Většina lidí zkouší trochu více pracovat až na magisterském, ale to pak nikdo z nich nestuduje dva roky, ale roky tři a více...
Tak na VŠE máš větší možnost volby cvičícího, IES je podstatně menší instutuce, kde nepůsobí tolik pedagogů. Úroven bude odvislá od jednotlivých vyučujících. Rodilej amík ti toho může předat fakt dost, pančitelka odněkad z gymplu většinou téměř skoro nic.
Ale na test, ústní zkoušku se naučit budeš muset tak jako tak.
Hele, nepodcen přípravu, na VŠE berou v průměru jen 30-35 % lidí (pokud nepočítám oddělenou fakultu v JH a FIS
Na FFU VŠE brali minulej rok 35 %, ale nebrali už pak nikoho na odvolání, děkan to tak zařídil, nechtěj totiž brát 30 %, a pak na odvolání, ale rovnou 35 % bez možnosti odvolání.
Test máš z matiky a jazyka. Maximum je 200 bodů. Na finance stačilo minulej rok 152.
NZ a GL
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.