hellusha
na MU ty předpisy začínají taky omezovat (námatkou jen - pracko, rodina, proces... )
Cituji aayyya: Jersika
A pokud někoho vyhodí 3x od státnic po pěti letech bezproblémového studia, tak ten člověk buď tak bezproblémové studium neměl, nebo v tom je osobní msta. Já slyšela o pár lidech, co vyhodili po SZZ ze školy po dosti problémovém studiu
Opět jen tvůj nepodložený názor.
Tak já jednoznačně stojím za aayyyou, na závěrečných státnicích se na právech v Praze vyhazuje poměrně běžně (definitivně, tj.ze školy), a vůbec to není otázkou osobní msty (studuje nás tam tolik, že nás profesoři vesměs osobně vůbec neznají), ale v drtivé většině prostě jen odrazem extrémní náročnosti. Stejně tak se hodně vyhazuje na státnicích, které se dělají během studia. A stejně jako moje kolegyně i já znám spoustu lidí, kteří studují v Brně, a je to tam opravdu o moc větší leháro než v Praze, stačí se podívat na obsažnost učebnic, judikatury atd. a rozsah otázek k jednotlivým zkouškám - a i oni sami nemají problém to uznat, když vidí, co všechno musím na zkoušku umět.
A předpisy se u zkoušek samozřejmě používat nesmějí, výjimkou jsou klauzury, což jsou takové fingované případy, které máš sama komplet vyřešit - tam se ovšem často naráží na to, že si každý profesor řešení předsatvuje jinak, a tak výsledek závisí na tom, kdo klauzuru zrovna opravuje. I na klauzurách se hodně vyhazuje (opět míněno ze školy, ne jen od 1.či 2.pokusu)
Ahoj,
já osobně studuju práva v Brně, teď jdu do posledního ročníku. Sama se učím hodně, ale ne proto, že by to moje studium vyžadovalo, jsem prostě taková (až mi to vadí, protože ostatní se učí na zkoušku 5 dní, já 14)
Osobně můžu potvrdit, že studium v Brně nijak závratně náročné není, přijde mi, že se mnou studuje dost lidí, co jsou absolutně "mimo mísu" a pokud bych měla někdy v budoucnu svou vlastní kancelář, tak řadu svých spoluzáků bych v ní ani za nic nechtěla.
Padlo tu, že na UK se nesmí u zkoušek používat předpisy-na MU se předpisy také často nemohou používat (občan, proces, rodina, trest) a já osobně to nepovažuji za přínos. Alespoň ne při takovém nastavení zkoušení, jaké momentálně je, tzn. nadrtit se celý zákoník nazpaměť. Kromě mezinárodního obchodu a MPS nás totiž nikdo nikdy nezkoušel z praktické aplikace a já sama o sobě vím, že jsem po téměř hotovém studiu aplikačně dost nezdatná. Proto mi přijde zcestné argumentovat tím, že UK je "lepší", protože se u zkoušek nepoužívají předpisy.
Podle mého názoru by bylo velice dobré, kdyby měla každá zkouška 2 části-teoretickou a praktickou, tzn. sepsat žalobu, složitější smlouvu, vyřešit reálný obtížnější soudní spor atd.
Dále bych ráda reagovala na předchozích pár příspěvků - to, zda jsou "lepší" práva na UK nebo MU je oprávněn posoudit pouze ten, kdo studoval na obou místech, čili my ne, proto bych tyhle debaty raději opustila, ať se nestane, že se to tu rozdělí na dva znepřátelené tábory
Cituji marrie: Dále bych ráda reagovala na předchozích pár příspěvků - to, zda jsou "lepší" práva na UK nebo MU je oprávněn posoudit pouze ten, kdo studoval na obou místech, čili my ne, proto bych tyhle debaty raději opustila, ať se nestane, že se to tu rozdělí na dva znepřátelené tábory
Já myslím, že tím jenom držíme s našimi fakultami, jak jistě víš, profesoři z Prahy a Brna se nasnášejí a tvoří dva protichůdné tábory, Brno je odjakživa normativistické, Praha naopak pozitivistická, takže už od základu koncepčně diametrálně odlišné
Ještě k tomu nepoužívání předpisů při zkouškách na UK- myslím, že to nikdo nepoužil jako argument pro vyšší kvalitu studia, bylo to zmíněno v souvislosti s náročností studia. Jinak já mám docela dost kamarádů, kteří se nedostali do Prahy a šli do Brna, vídám se s nimi poměrně často a jsem s nimi pravidelně v kontaktu, takže samozřejmě 100% srovnávat nemůžu, ale vcelku jasnou představu na základě toho co oni sami říkají si člověk vytvoří, a myslím, že není mylná právě proto, že vychází z jejich vlastních slov a z konkrétních komparací, třeba ze situace, kdy se oba současně učíme na stejnou zkoušku, ale každý máme úplně jiný rozsah otázek, studijních materiálů atd.
Jo a v souvislosti s tím jsem si teď vzpomněla, že u nás na pražských právech mají studenti často tendenci utíkat se k brněnským učebnicím, protože jsou tenčí, stručnější, srozumitelnější - jejich kolegové, kteří už mají danou zkoušku za sebou, je ale vždycky odradí s tím, že jim řeknou, že se třeba právě oni nebo někdo z kamarádů z těchhle učebnic učili a pak je vyhodili, protože to prostě nestačilo. To myslím taky o něčem svědčí. Ale dost lidí brněnské učebnice používá, když je v těch pražských něco napsáno tak složitě, že se to nedá pochopit - takže vlastně díky za Brno
marrie
Myslím, že tu nikdo neargumentoval tím, že by UK měla být lepší, protože musíš mít vše dokonale nadrceno. Ani tu nikdo nehodnotil, která fakulta je lepší. Já sama taky považuji za negativum nemožnost občas nahlédnout do předpisů, protože přístup nadrtit se - zapomenout je do praxe absolutně bez přínosu... Alespoň lehce je to nabouráno zmíněnými KLP, kdy si člověk už trošku může ověřit, jak na tom je, do té doby absolutně vystačí mechanická paměť.
Cituji Paula: proč asi?
Protože udělat si profesuru je velká politická hra. Takový akademický numerus clausus.
Další důvod je, že UP je mladá fakulta, takže než lidé, kteří tam absolvovali a zůstali, dorostou do docentů a profesorů, bude to trvat. Proto tam učí profesoři z MU a UP, aby garantovali kvalitu, a to srovnatelnou jako u jejich domovských fakult. Mimochodem někteří brněnští i pražští se stali kmenovými pracovníky UP. Btw. myslíš, že stejní lidé (profesoři z MU a UP) mají u zkoušek olomouckých studentů jiné nároky? Překvapení: nemají.
Cituji aayyya: Přesto bys jako právník (budoucí právník) měla operovat smysluplnými argumenty...
Naopak na Tvých argumentech nevidím nic smysluplného. Jak jsem již napsala dříve, objektivně posoudit kvalitu studia může pouze ten, kdo studoval na OBOU fakultách. Tečka.
Cituji aayyya: Opět jen tvůj nepodložený názor
Není to nepodložený názor . Osobně ani zprostředkovaně (můj dobrý kamarád pracuje na MU) nevím o někom, koho by 3x vyhodili od státnic po naprosto bezproblémovém studiu, tedy po takovém studiu, kdy dotyčný studoval do průměru 1,5 a nikdy dříve nebyl od zkoušky vyhozen..
Začínám mít pocit, jako bych byla na trhu, zde se již nehovoří o kvalitách či nástrahách té které školy, zde se řeší neřešitelné... Takže všem uchazečkám přeji hodně štěstí u zkoušek a všem již studujícím hodně úspěchů a státnice bez vyhazovu ..
Cituji Jersika: (můj dobrý kamarád pracuje na MU)
Bavíme se ale celou dobu o UK, víš?
No nic, zasmála jsem se a tuto debatu končím...
Kdyby měl ale kdokoliv praktické otázky co se studia na UK týkají, samozřejmě ráda zodpovím!
Cituji aayyya: Bavíme se ale celou dobu o UK, víš?
Bavíme se přece o obou školách ))... Z UK neznám lidi, co by takhle povyhazovali (vyhodili 3x od státnic), z MU ano, tudíž jsem si dovolila tvrdit, že je dosti nepravděpodobné, že by po bezproblémovém studiu někdo nezvládl státnice, a to opakovaně. Ať už KDEKOLI (= na jakékoli škole, tedy i na UK). Co je na tom nejasného? Měla jsem za to, že to jasné je, zvlášť, pokud jsou v diskuzi vzdělaní lidé, což by studenti PrF či uchazeči měli být...
No já jsem absolventka Brna. Nechtělo se mi dojíždět nebo se stěhovat do Prahy a obě školy jsem uznávala a uznávám za kvalitní. Takže jsem se hlásila do Brna, kam jsem to měla blízko.Už nějakou dobu pracuju a to, že u některých zkoušek nesmí být předpisy, považuju za chybu. Téměř nikdo snad není schopen udržet v paměti dokonalou znalost tak zásadních předpisů jako je OSŘ nebo TŘ. Pár týdnů po zkoušce z daného předmětu jsem již tápala a začala zapomínat. V praxi s předpisy pracuju neustále a dost negativně jsem hlavně zpočátku pociťovala, že se v některých předpisech neorientuju tak dobře jako v jiných. V Brně mi koncepčně asi nejvíc vyhovovalo mez. právo soukromé a mez. obchod, protože to bylo praktické a zajímavé a právě v těchto oblastech jsem byla ze školy připravená do praxe nejlépe ze všech předmětů.
Jinak si myslím, že prestižní škola samozřejmě dává dobrý základ pro kariéru, ale klíč k úspěchu buď má nebo nemá každý sám v sobě. Znám velmi úspěšné absolventy i absolventy-losery z obou fakult. Takže to, že mám UK nebo MU nebo něco jiného je sice pěkné, ale samo o sobě to ještě nic nezaručuje.
Cituji Paula: Jo a v souvislosti s tím jsem si teď vzpomněla, že u nás na pražských právech mají studenti často tendenci utíkat se k brněnským učebnicím, protože jsou tenčí, stručnější, srozumitelnější - jejich kolegové, kteří už mají danou zkoušku za sebou, je ale vždycky odradí s tím, že jim řeknou, že se třeba právě oni nebo někdo z kamarádů z těchhle učebnic učili a pak je vyhodili, protože to prostě nestačilo. To myslím taky o něčem svědčí.
V tomto souhlasím. I já a řada mých spolužáků, kterým nejde o to udělat zkoušku, ale věci porozumět, se raději učíme z pražských učebnic, protože některé brněnské opravdu nestojí za nic, viz Civilní proces od Stavinohové
Btw. myslíš, že stejní lidé (profesoři z MU a UP) mají u zkoušek olomouckých studentů jiné nároky? Překvapení: nemají.
Překvapení: MAJÍ !! Stačí už jen předmět, který se učí hned zkraje - Teorie práva, a k tomu pražský prof.Gerloch, který učí i jinde - na mimopražských fakultách mu stačí jeho vlastní učebnice, která má asi 300 stran, na UK k tomu vyžaduje X dalších věcí - a říkal to on sám A víš proč to tak je? Protože profesoři (a tím nemyslím jen "skutečné" profesory, ale i docenty atd.) z UK vesměs sdílejí stejný názor, a sice, že UK má nejvyšší prestiž, a tomu by měly odpovídat nejvyšší nároky na studenty, což je koneckonců vcelku logické. Doufám, že tu opravdu nechceš tvrdit, že studium v Olomouci je stejně náročné jako v Praze - nikdo soudný by Ti to nevěřil
Navíc o mnohém taky svědčí to, že když třeba v Plzni nedáš při 1.státnici, která je spojena z více předmětů, jeden z nich, musís pak opakovat jen ten jeden, a ostatní Ti , pokud je dáš, uznají. V Praze když nedáš jeden, musís opakovat komplet celé státnice, tj.všechny předměty.
A celá tahle diskuze už mě neba, takže ji opouštím pa
Neberte to prosím nikdo nijak špatně, ale UK zvládnul i Standa Gross se svojí 37 stránkovou diplomkou. To mě napadlo jen tak pro odlehčení Protekce je zřejmě všude. I studium A. Verešové by stálo za pováženou.
Btw. můžete mít třeba Oxford, Harvard a Sorbonu, ale pokud to neumíte prodat, budete stejně outsideři.
Gross studoval na UK? Já vím jen o Verešové, která "odešla" (= vykopli ji) do Plzně
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.