Úryvek z jednoho článku:
V oblasti výživy se vyplatí dlouhodobější příprava na těhotenství a zvykání si na jinou stravu. Pokud razantně změníte jídelníček ze dne na den právě z důvodu těhotenství, můžete si obtíže právě tímto krokem přivodit. Řada z nás se mléku v běžném životě vyhýbá a jako těhotná najednou začne pít litr denně. Kromě toho, že mléko, zejména kravské, člověku příliš neprospívá (viz zde), jde o velmi dramatickou změnu, která vede ke zhoršení stavu zažívacího traktu a následným neblahým změnám organismu (blíže MUDr. Josef Jonáš Tajenka života I a II). Vápník je dostupný v prospěšnějších zdrojích, které naleznete v níže uvedené tabulce. Pokud chcete mít jistotu, že nestrádáte nedostatkem vápníku, mohu doporučit homeopatický preparát Podpůrný vápník I a II firmy Weleda, který zvyšuje jeho vstřebávání z přirozených zdrojů. Pokud jde o hořčík, nechte si od gynekologa v případě potíží raději předepsat laktát hořčíku, neboť ten je podstatně lépe vstřebatelný než oxid přítomný ve většině volně prodejných preparátů. Pozor si dávejte na přísun hořčíku těsně před porodem (NEKONZUMOVAT OD 35. TÝDNE!), jeho nadbytek způsobuje komplikace u porodu, prostě pak neběží a můžete si užít několik dní neproduktivních kontrakcí. Jako směrodatnější indikátor možného nedostatku hořčíku bych viděla křeče v lýtkách než tvrdnutí dělohy, to totiž, pokud se hrdlo neotevírá, spíš znamená, že se chronicky přetěžujete. Nedostatek železa, který trápí maminky zejména ve třetím trimestru, lze dobře rozeznat pod jazykem - pokud jsou žíly zbarveny modře, je třeba železo dodat nebo jeho vstřebávání zlepšit např. homeopatickým preparátem Ferrum sidereum D20 (Weleda), případně Ferrum phosphoricum 15 CH od Boironu (jediné "železo" volně prodejné). Krevní obraz může být matoucí hlavně v případě, že se stravujete výrazně zdravěji než běžná populace, podle níž jsou stanoveny hraniční hodnoty v tabulkách. S nižším přísunem tuků se červené krvinky přestávají shlukovat a jejich práce je tak výrazně efektivnější. Proto jich je potřeba méně. Pozor si dávejte na cibuli, která ve vyšších dávkách může způsobovat anémii. Detaily naleznete v Meduňce 9/2005 v článku Ing. Průchové. Pěknou stravovací příručkou je kniha Petra Fořta Moderní výživa v praxi pro těhotné, kojící ženy a děti. Nesouzním s ním snad jen v jeho názoru na multivitamíny (jako že je máme užívat, přestože v textu zdůrazňuje nevstřebatelnost železa podávaného s vápníkem) a v jeho vyhodnocování škodlivosti potravinových aditiv (tvrdí, že antioxidanty BHT a BHA jsou účinné proti virům a tudíž zřejmě prospěšné; Savo, které je proti virům prokazatelně účinné, by nám ale asi nedoporučil). Pokud jde o aditiva, je mým favoritem Vít Syrový.
Jestliže jako těhotná utrpíte jakoukoliv virovou nebo bakteriální infekci, zvyšte dávky vitamínů skupiny B (i chemického původu, tady účel světí prostředky), jedině tak můžete zabránit případné vrozené vadě kyčelního kloubu miminka. Ačkoliv česká vědecká skupina tuto souvislost jednoznačně statisticky prokázala, do gynekologických ordinací se informace ještě nedostala. Uvazování miminka do třmínků z důvodu luxace (vykloubení) je opravdu něco, bez čeho se každý rád obejde.
Mnoho otázek také vyvolává užívání multivitamínových preparátů. Problém blíže rozebírám na tomto místě. Pokud se budete přiměřeně stravovat, jsou multivitamíny naprosto zbytečné. Pouze v prvním trimestru (nebo lépe ještě před otěhotněním) se vyplatí konzumovat kyselinu listovou. Když už si nemůžete pomoci a máte pocit, že bez multivitamínů neumíte žít, užívejte Geriavit nebo Supradyn, kteréžto jsou nejkvalitnější na trhu, a to nejlépe rozpuštěné ve vodě - takto méně zatěžují žaludek a lépe se vstřebávají. Informace o vitamínech a minerálech naleznete ve velmi detailním provedení v knize Jiřího Janči Co nám chybí.
Celkově lze výživová doporučení shrnout takto: více celozrnných potravin, nějaké to droždí (např. Pangamin, ovšem pouze tehdy, pokud vás netrápí kvasinkové infekce), občas trošku piva bez alkoholu, drobné ovoce (bobule, peckovice), nezvyklé plodiny typu šípky, bezinky, brusinky, rakytník (např. ve formě sirupu od firmy Weleda), jedlé kaštany, pupalkový olej. Snažte se zmenšit obsah lepku ve stravě - snižte podíl pšenice na celkovém množství obilovin. Ačkoliv se to málo ví, je lepek opravdu strašlivý zanašeč organismu a může u dítěte způsobit i předčasné úmrtí (viz velmi podnětný článek). V Meduňce 7/06 se dokonce píše, že maminkám, kterým byl v průběhu těhotenství diagnostikován u miminka Downův syndrom, a dodržovaly bezlepkovou bezmléčnou dietu, se narodily zdravé děti. Je to sice v příkrém rozporu se stanovisky oficiální vědy, ale žena, která odmítá interrupci tak jako tak, touto cestou může jedině získat. Omezte konzumaci cukru, po něm jsou miminka "překynutá". To ovšem neznamená, že cukr nahradíte umělým sladidlem!! Valnou většinou jde o látky, které zdraví příliš neprospívají, aspartam může vaše miminko dokonce vážně poškodit (článek). Taktéž snižte příjem brukvovitých rostlin (květák, brokolice, kedlubna, ředkvičky, zelí, kapusta) nebo je alespoň velmi dobře vařte. Obsahují totiž thiokyanáty, kteréžto blokují produkci hormonů štítné žlázy, která je v těhotenství hodně namáhaná. Pokud by se vám přihodilo, že budete mít po porodu problémy se štítnou žlázou, lze si pomoci homeopatikem Phosphorus 15 CH (volně prodejný) nebo stimulační reflexní masáží (poloha zóny zde, mačkáme silněji přerušovaně). Příznakem oslabení štítné žlázy je i "těhotenská demence", takže až si budete připadat jako úplný blb, zkuste reflexní masáž. Nic nestojí a je vždy k dispozici. Často jsem se setkávala s doporučením pojídat mořské ryby z důvodu obsahu specifických nenasycených mastných kyselin, takže jsem se rozhodla zařadit je do jídelníčku, abych dítěti náhodou neuškodila. Druhý den po tomto rozhodnutí dávali v televizi pořad, který mořské ryby těhotným vysloveně nedoporučuje pro vysoký obsah polychlorovaných bifenylů. Zdá se, že je podstatně vhodnější konzumovat pupalkový olej. Budete-li mít na ryby chuť, volte sardinky a jiné malinké rybičky, protože ty žijí krátce a nestihnou se tak promořit.
Reaguji na venysek1: To určitě ne, nepůsobí tak na všechny maminky, ale je to tak, že někomu nemusí dělat dobře a často jsem se setkala v práci s větším plodem kdy jak matka i otec byli drobní a plod odhadem větší než bychom si přáli k hladkému průběhu vaginálního porodu. Není to ale jak píšu výše pravidlem.
V prvním trimestru jsem brala kyselinu listovou, pak Mamavit, ale na doporučení lékaře jsem toho nechala, taky mi tvrdil, že jsou po vitamínech větší miminka.
Jinak něco speciálního na vlasy a pleť bych asi neriskovala, stačí se zdravě a pestře stravovat a po porodu se zase všechno vrátí k normálu
já brala Mamavit taky jen v prvním trimestru a teď jak to tu čtu, tak si uplně vzpomínám, že jsem se taky těšila až ho brát přestanu, že jsem ho taky měla spojený s nevolnostmi. Ovšem je otázkou, zda k tomu přispíval nebo ne, nevolnosti klasicky ve 4tém měsíci ustaly a Mamavit jsem taky brát přestala, težko říct.
Já brala taky jen kyselinu listovou a od začátku jsem se teda pravidelně 2x denně mazala, abych neměla strie...stejně jsem byla přesvědčená, že je mít budu, máme to v rodině.....A nakonec ani jedna! To pro mě byla výhra...ostatní se dá napravit.....do tří měsíců od porodu jsem zhubla na původní váhu před těhu a s pletí ani vlasama jsem problémy během těhotenství neměla...
Každopádně bych používala jen to, co je opravdu doporučené pro těhotné ženy...
Já beru Mamavit, zvracela jsem do 4. měsíce, teď už ne, takže v mém případě to vitaminama nebylo. Jinak pleť mi každý chválí. Nikdy jsem teda neměla nějaké větší problémy, ale teď je fakt jak dětská prdelka a vlasy mám pořád stejné jako před těhotenstvím. Jinak beru ještě vitamín C. A mažu se denně proti striím - prsa (několikrát denně), břicho, zadek, boky, nohy. Takže spotřeba krému jak horm
nebrala jsem vůbec, ale vůbec nic. Vlasy i pleť super. Jediný co jsem dělala, že jsem si mazala břicho jak vzteklá - byla jsem mastná od rána do večera a strie ani jedna. Jinak si myslím, že ty různé vitamíny jsou naprosto k ničemu, pokud má ženská vyváženou stravu. Já v těhotenství poslouchala tělo a jedla jsem prostě to na co jsem měla chuť. Ze začátku jsem měla chuť na citrusy - zdroj listovky (ani jsem to nevěděla), ke konci zas hovězí maso - železo
Brala jsem jen kys. listovou v prvních 3 měsících a jodid. Teď beru jen ten Jodid100, kvůli štítné žláze.
Mě dr. předepsala akorát železo, jinak jsem nic nebrala.
Cituji neeve: těhotenství dává kvalitě pleti i vlasům dost zabrat
Právě že v těhotenství jsou vlasy krásné, lesklé a zdravé, u pleti si nejsem tak jistá, ale bude to podobně.
Cituji Annyta: Právě že v těhotenství jsou vlasy krásné, lesklé a zdravé, u pleti si nejsem tak jistá, ale bude to podobně.
Jak u koho. Každý to má jinak
Já jsem ze začátku brala jen kyselinu listovou a pak Mamavit, vím, že se říká, že po těch vitamínech mohou být velká miminka, ale já jsem ho brala dlouho, a měli jsme porodní váhu normální . . . na tělo jsem hodně mazala Niveu a hlavně nejvíce mazat v posledních měsících, to se bříško rychle zvětšuje
Při prvním těhu jsem brala Mamavit, ale asi jen měsíc a kys. listovou. Čekala jsem chlapečka, pleť bez problému, vlasy silné, zdravé, rychle rostly a po porodu jsem měla ještě lepší váhu než před otěhotněním... Teď čekáme druhé mimi, v 1. trimestru jsem brala jen kys. listovou a od začátku mám problémy s pletí (vysušená, ekzémy)
Cituji Rina24: Teď čekáme druhé mimi, v 1. trimestru jsem brala jen kys. listovou a od začátku mám problémy s pletí (vysušená, ekzémy)
Tak když je to tak jiné... Že by to byla holčička?
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.