arrow
profile_image
zing
od 9. 10. 2012
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

méně než
10 příspěvků

Stal se někdo z vás veganem ze zdravotních důvodů? Co vám dělalo největší potíže? Jak vás bralo vaše okolí?

arrow
profile_image
pampalatrala
od 6. 12. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

a z jakých zdravotních důvodů?

arrow
profile_image
zing
od 9. 10. 2012
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

méně než
10 příspěvků

tak třeba např. Bill Clinton po infakrtu, viz. článek tady: http://vegetarian.blog.cz/1208/bill-clinton-vegane m

arrow
0%
0    0
Nebyla hodnocena

Cituji zing: Co vám dělalo největší potíže? Jak vás bralo vaše okolí?

Chodila jsem s veganem a spíš bych řekla, že záleželo spíš na jeho přístupu. Nejedl maso, ryby, alkohol, nechtěl pozřít nic, co bylo živé. Sice jsem na to měla svoje teorie, ale respektovala jsem ho.

On se na druhou stranu neušklíbal, když jsem jedla maso, nevnucoval mi svůj postoj(nejedl to z vlastního rozhodnutí) a nevadilo mu se se mnou líbat, když jsem před tím pila alkohol.

Já lidem do talíře nekoukám, spousta lidí má v dnešní době různé diety, sportovní režimy, intolerance atd, takže bych to nijak nedramatizovala, pokud mi to nebude daná osoba vnucovat. A stejně platí pro mě, že bych se zkrz to nikomu nesmála, prostě respektuji každého potřeby.

arrow
profile_image
Lotta
od 26. 10. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Myslím, že omezení masa nikomu neublíží, pokud ovšem bílkoviny dostatečně nahradí sójou nebo luštěninami, stejně tak další látky. A pokud má někdo špatnou snášenlivost na kravské mléko, je spousta sójových výrobků. Navíc jelikož vegani a vegetariáni snědí daleko více ovoce a zeleniny než zbytek běžné populace, je jasné, že jejich zdravotní stav může být daleko lepší, sníží se cholesterol, menší zátěž celého systému, viz ten Clinton.

Cituji zing: Co vám dělalo největší potíže? Jak vás bralo vaše okolí?

Připrav se na to, že okolí bude mít neustále otázky (já jsem skoro vegetarián, jím pouze kuřecí prsní řízky a to jen tak 2x týdně, někdy už jsou lidé dost otravní, a to nejsem vegan) a především budeš mít problém se venku najíst. V Praze je už hodně míst, kam se dá dojít na veganská jídla, ale v běžné restauraci nebo na malém městě si sotva vybereš. Taky strávíš daleko více času přípravou jídla, musíš si udělat každé jídlo, polotovary a rychlé záležitosti většinou nejsou vegan. Stejně tak při cestování musíš myslet na to vzít si jídlo s sebou, pokud jsi někde delší dobu, chvíli trvá, než zjistíš, kde jsou obchody se zdravou výživou.
Na druhou stranu aspoň nějaké pozitivum - budeš vařit většinou zdravěji než jiní. Připravit sóju je také rychlejší, než připravit maso. Já vždycky než maso očistím, nakrájím, tak mi to hrozně trvá, ale sóju jen uvařím v osolené vodě a pak jí třeba osmahnu s kořením apod., to je rychlejší.

Reaguji na Lotta: Tak ono to nebude tak jednoduché. Někdo ti bude tvrdit, že veganství je kdoví jak zdravé, jiný ti bude říkat opak. Že v potravinách živočišného původu jsou nezastupitelné látky... A pak si vyber.
Podle mě je člověk všežravec a tak jistou část živočišné stravy potřebuje. Otázkou je poměr. Určitě bych veganství nezkoušela na dětech, tam je pro zdravý vývoj živočišná složka nenahraditelná. Také si nedokáži představit chlapa vegana. Pokud to nebude 55kg intelektuál trávící celý den v sedě, samozřejmě.

arrow
profile_image
Lotta
od 26. 10. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Reaguji na Eleanora22: Hele s tím chlapem by ses divila - jediní dva vegany, které znám osobně, jsou právě chlapi, rozhodně ne intelektuálové, ale mají manuální práci, oba dělají bojové sporty a pivem opravdu nepohrdnou Ano, oba jsou štíhlí, ale to je tím, že jejich strava není zas tak tučná a hýbou se. Existuje uskupení lidí, kteří si říkají Vegan fighters a ti se snaží dokázat, že i s veganskou stravou se dá uspět ve sportech a běžném životě, že vegan nemusí být jen vyhublý pobledlý člověk, že tohle je jen zažitý stereotyp.

Jinak já netvrdím, že jen a pouze veganství je správné, ale stojím si za tím, že maso 2x denně rozhodně správné není. Ve společnosti stále přetrvává názor, že nejíst maso znamená, že vypustím maso a jinak budu jíst normálně. Ne, to je velká mýlka. Musí se prostě nahradit jinde, je potřeba nad skladbou stravy daleko víc přemýšlet, něco si o tom nastudovat. Luštěniny, sója, různá semínka, která obsahují oleje, je toho mraky. Vegani často jsou vegany z přesvědčení, ne jako já, že jim to nechutná (já mám ráda zvířata, ale fakt mě netíží, že krávy se chovají na mléko nebo maso, vadí mi, pokud nejsou dostatečně krmené, při porážce to trvá dlouho a trpí apod.). Ruku v ruce s tím, že nechtějí "využívat" zvířata (ortodoxní nejí ani med), jde i to, že si kupují kosmetiku zásadně jen netestovanou na zvířatech, čistící prostředky méně škodící přírodě, řeší víc ekologii atd. Je to prostě životní styl, názor. A pro upřesnění - já se spoustou věcí souhlasím, ale určitě ne se vším Jen jsem chtěla popsat, co mi říkali oni a co jsem různě vyčetla.

arrow
profile_image
Veganka
od 1. 11. 2012
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

méně než
10 příspěvků

Reaguji na zing: [cituji=zing]

Ahoj všichni. Nezařazuji se mezi vegetariány ani mezi vegany, ale prostě mezi lidi, kteří jedí zdravě. Název veganka u mě jen vystihuje skladbu potravin, které konzumuji.
Vegankou jsem se stala po prostudování mnoha knih o vegetariánství, o veganství, shlédnutí mnoha videí, konzultací s jinými vegany, mezi nimiž byli i lékaři, po pročítání různých informací ohledně zdraví a nemocí, po veganských pobytech na horách atd. a usoudila jsem, že veganství je ta nejsprávnější cesta, pokud se člověk chce ve zdraví dožít stáří a nechce přispívat svými finančními prostředky na farmakologii, které jde hlavně o to, abychom byli všichni nemocní.
Ale proč jsem se pro veganství hlavně rozhodla, je ze zdravotních důvodů. Změnou stravy jsem se zbavila mnoha nemocí. Hodně lidí neví, co je veganská strava, neví, jak se dá jídlem léčit, a přitom to není nic složitého. Jen jíst to přírodní a tím je rostlinná strava, samozřejmě pokud možno vypěstována bez chemických prostředků a něco o této stravě vědět.
Ten kdo tvrdí, že jsme masožravci, ten kdo tvrdí, že veganská strava není to pravé, ten kdo tvrdí, že veganská strava jsou jen bobule, ten má málo informací. Když vidíte, že děti veganů jsou zdravé, čilé, chytré, oproti stále nemocným dětičkám, které maminy krmí jogurty, mlékem, tak je to k breku. Převážná část lidí jí maso, mléčné výrobky, ale tato strava způsobuje civilizační choroby. Z čeho je cukrovka, rakoviny, infarkty...? Z obilovin a zeleniny nebo z masa a mléčných výrobků? Lidé tyto potraviny jedí jen ze zvyku a pohodlností.
Podívejte se na www.jimejinak.cz (jsou to dvě mladé holky, které mají děti, a které po mnoha letech přišli na to, co dělat pro své zdraví), přečtěte si jejich články, přečtěte si diskuse atd. a změníte názor, alespoň ti, kterým není lhostejné zdraví své a zdraví své rodiny.
Zdravý den přeje Naďa

arrow
profile_image
Veganka
od 1. 11. 2012
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

méně než
10 příspěvků

Reaguji na zing:
Neznáte prosím někdo kuchařku, která umí vařit veganská jídla a je z Ostravy?
Děkuji.
Naďa

Dívám se, že už hoodně dlouho nikdo nereagoval, ale zkusím taky přispět..
Stala jsem se veganem ze zdravotních důvodů. Po porodu mi byl zjištěný vysoký cholesterol a kyselina močová, do toho vysoký krevní tlak. Jsem teprve zhruba měsíc na této stravě a musím říct, že se mi krevní tlak upravil na normální hodnoty, cholesterol a ostatní ještě nevím, nebyla jsem zatím na odběrech.

Myslím že naprosté většině lidí chybí důvěryhodné a hlavně potvrzené informace o tom, zda je vegetariánství/veganství zdravé a přirozené, či nikoliv. Snad vás přesvědčí tento vědecký článek, kde je vše jasně napsané a vysvětlené. Je to potvrzené americkou dietetickou asociací na základě 10 studií (2 z USA). Výsledkem studie je, že vegetariánství a veganství je zdravější, než konvenční strava.

Proč se tyto informace nikdy nedostanou na veřejnost K této studii se pravděpodobně moc běžných lidí nedostane, avšak kdo hledá najde. Je potřeba trochu rozšířit povědomí..

Studie potvrzená americkou dietetickou asociací

Důležitá je samozřejmě skladba stravy, musí být pestrá, to však platí i pro "konvenční" stravu. Výhody jsou však naprosto zřejmé.

arrow
profile_image
MiaMia
od 6. 4. 2013
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Reaguji na mabyna:

Kde konkrétně píší, že je "zdravější" (prostě že je lepší než normální jídlo)?
To není ironie, koukla jsem jen na conclusion, a tam píší že je "healthful and nutritionally adequate" (což v podstatě znamená pouze to, že není škodlivá) a "may be beneficial in prevention and treatment of certain diseases" (zaprvé je to nepotvrzené, zadruhé se to týká jen konkrétních chorob, které se týkají jen konkrétních lidí kteří jimi trpí / mají k nim sklony... a konkrétně u demence, kterou jsem si přečetla jako jedinou, jsou výsledky protichůdné).

Cituji MiaMia: "healthful and nutritionally adequate" (což v podstatě znamená pouze to, že není škodlivá)

Dle mého překladu to znamená že je zdravá a nutričně adekvátní, nikoli že není škodlivá

A kde píší že má znatelné výhody oproti konvenční stravě? Třeba hned v abstraktu, viz část "An evidence- based review showed that vegetarian diets can be nutritionally adequate in pregnancy... a tak dále..."

Můj překlad:

"Výsledky průzkumů prokázaly, že vegetariánská strava může být nutričně vyvážená v těhotenství a mít pozitivní vliv na zdraví matek a kojenců. Ukázalo se, že vegetariánská strava je spojena s nižším rizikem úmrtí na ischemickou chorobu srdeční . Vegetariáni také mají nižší hladiny LDL (=špatný cholesterol) v krvi, nižší krevní tlak a nižší výskyt hypertenze a diabetu 2. typu, než nevegetariáni. Navíc , vegetariáni mají tendenci mít nižší BMI a nižší výskyt rakoviny. Vegetariánská strava může snížit riziko vzniku chronických onemocnění vlivem nižšího příjmu nasycených tuků a cholesterolu a vyššího příjmu ovoce, zeleniny, celozrnných výrobků, ořechů, sójových výrobků, vlákniny a fytochemikálií. Adekvátnost stravy u vegetariánů je třeba posuzovat individuálně z důvodu variability stravovacích návyků u vegetariánů. Kromě posouzení adekvátnosti stravy, odborníci na potraviny a výživu mohou také hrát klíčovou roli při vzdělávání vegetariánů o zdrojích specifických živin, nákupu a přípravě potravin a změn ve stravování, aby vyhovoval jejich potřebám."

Dále je rozepsán detailní popis ohledně příjmu proteinů, železa, zinku, B12, vápníku atd. V kapitole zaměřené na těhotné a kojící matky zmiňují, že vegetariánská/veganská strava je plnohodnotná i pro ně, pokud je samozřejmě správně složená. Slovo "může" je použito proto, že je nutné aby byla strava dobře složená. Vegetarián může být i člověk co bude jíst jen rýži a to rozhodně zdravé a plnohodnotné nebude, tudíž se na něho výhody vztahovat nebudou.

Co se týče složení stravy, osobně si nemyslím, že by si měli vegetariáni, či vegani dávat výraznější pozor oproti konvenčně se stravujícím, naopak. Bohužel hlavně v ČR stále panuje názor, že dát si k snídani 2 rohlíky s marmeládou, k obědu svíčkovou a k večeři něco podobně konvenčního je normální a nutričně vyvážené a naopak vegetariáni a vegani jsou hazardéři se zdravím. Proč?

arrow
profile_image
MiaMia
od 6. 4. 2013
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Reaguji na mabyna:

Vzhledem k tomu, že ne-vegetariánská strava je také zdravá a nutričně adekvátní, tak to jen znamená že být vegetariánem není škodlivé, nikoli že je to lepší. Totéž věta z abstraktu.

Co se týče cholesterolu a tlaku, tak to je přesně co jsem jmenovala, že se jedná až o konkrétní zdravotní problémy. Ale že "pro lidi, kteří mají vysoký krevní tlak, je zdravější" neznamená, že je zdravější obecně. Totéž nižší BMI.
Protože třeba já mám tlak nízký, a BMI jsem měla dost dlouho v oblasti podváhy. Podle téhle logiky by pro mě vegetariánská strava byla naopak nezdravá.

A samozřejmě proti sobě nemůžeš stavět "vyvážená vegetariánská strava" a "nevyvážená strava", to je jasné, že vegetariánská strava vyjde vítězně. Proč mají vegetariáni potřebu ohánět se rohlíky s marmeládou a svíčkovými?

Nevykládej si to špatně, já si nemyslím že by vegetariánská strava byla nezdravá - jenom prostě není o nic zdravější, než vyvážená strava obsahující maso. Důvody pro vegetariánství jsou pouze etické, ekologické, náboženské a specificky zdravotní (pro zlepšení konkrétních zdravotních potíží)

Ještě překlad závěru:

"Bylo prokázáno, že vhodně složená vegetariánská strava, že je zdravá, nutričně adekvátní, a může být prospěšná v prevenci a léčbě různých onemocnění. Vegetariánská strava je vhodná pro všechny fáze životního cyklu. Existuje mnoho důvodů, proč roste zájem o vegetariánskou stravu. Očekává se, že se počet vegetariánů ve Spojených státech zvýší v průběhu příštího desetiletí. Profesionálové v oblasti potravin a výživy mohou pomoci klientům vegetariánům tak, že jim poskytnou aktuální a přesné informace o vegetariánské výživě, potravinách a zdrojích."

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.

 
PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy uzavřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené