arrow
profile_image
farahh
od 22. 7. 2012
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji EkonomzVŠE: tady nemá nejmenší šanci uspět

ale jasně že má. Pokud úřednice rozhodla o příspěvku bez ověření a doložení všech povinných dokladů - je to její chyba! Rozhodla špatně.

Cituji EkonomzVŠE: dala třeba už jen potvrzení

nemohla dát, když do školy už nechodí

Cituji EkonomzVŠE: i když zákon mluví o rodičích s nízkým invalidním a starobním důchodem

to bych tedy chtěla vidět, kde přesně to v zákoně je Zákon nezkoumá jestli má někdo důchod či ne....naopak spíš kdo důchod má, tak na příspěvek nárok nemá...ono je totiž dost lidí kteří nemají ani ten důchod...

arrow
profile_image
EkonomzVŠE
od 15. 10. 2014
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji farahh: nemohla dát, když do školy už nechodí

Tak ona píše "Já jsem studovala. Ale v březnu 2013 jsem nastoupila do práce." Z toho jasně nevyplývá, že dostudovala a (poté) nastoupila do práce, mohla být třeba v posledním ročníku magistra, eventuálně prodlužovat a u toho i pracovat (tomu by nasvědčoval i onen plat 8-10 tis). Dále v příspěvku uvádí, že "psala, že jsem stále jen student".., to "jen" tam klidně může znamenat i to, že byla jak student, tak i pracující.

Cituji farahh: ale jasně že má. Pokud úřednice rozhodla o příspěvku bez ověření a doložení všech povinných dokladů - je to její chyba! Rozhodla špatně.

Tak odpovídající doklady doloženy asi byly, jinak by holky pravděpodobně nic nedostaly. S tím ověřováním, to si nejsem zcela jistej, jestli jsou úřady povinné to ověřovat okamžitě, domnívám se ale, že nikoli.

Cituji farahh: to bych tedy chtěla vidět, kde přesně to v zákoně je Zákon nezkoumá jestli má někdo důchod či ne....naopak spíš kdo důchod má, tak na příspěvek nárok nemá...ono je totiž dost lidí kteří nemají ani ten důchod...

Tak já už si nepamatuju, jaký přesně paragraf to je, takže jsem musel trochu googlit, nevím, jestli tam nebyly od té doby nějaké změny (zdroj je z roku 2012), ale předpokládám, že asi ne...

(1) Děti, které jsou schopny samy se živit, jsou povinny zajistit svým rodičům slušnou výživu, jestliže toho potřebují.

(2) Každé dítě plní tuto vyživovací povinnost takovým dílem, jaký odpovídá poměru jeho schopností, možností a majetkových poměrů k schopnostem, možnostem a majetkovým poměrům ostatních dětí.

Zdroj: zákon č. 94/1963 Sb. (zákon o rodině), § 87

Zdroj: http://www.penize.cz/rodicovstvi/237660-deti-musi- zivit-sve-rodice!-i-zakon-to-rika

Jinak existuje něco jako minimální důchod, takže nějaký důchod má vlastně každý důchodce, ale jeho výše je v tomto případě spíše symbolická a nedosahuje ani 4 tisíc Kč (to pak musí řešit právě ty příspěvky na bydlení etc., eventuálně děti, aby ti lidé neskončili na ulici).

arrow
profile_image
EkonomzVŠE
od 15. 10. 2014
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Promiň, farahh, možná máš pravdu..., až teď jsem si všiml, že v názvu stojí "vedená na ÚP a zaměstnaná". Vycházel jsem jen z toho nejednoznačného popisu situace a přiklonil se k tomu, že byla nejspíše student a do toho ještě pracovala.

Nicméně to na situaci jako takové nic nemění, místo potvrzení byla tedy na ÚP, kde ji vedli jako nezaměstnanou, i když vlastně pracovala..., takže to teď teda vůbec nechápu.

Nemyslela tou vedenou na ÚP náhodou svoji matku? Jinak mi to totiž nedává vůbec smysl. Přece si nemůže vydělávat takovouto sumu a zároveň být i registrovaná na ÚP (přece není blbá a ví, že by se musela odhlásit...)

Nebo teda byla na ÚP a přivydělávala si nějaký ten maximální možný limit (což je snad nějak lehce přes 4 tis. měsíčně), ale to se mi moc nezdá.
Pak je taky celkově podivné to s tím potvrzením - její matka by nemohla jen tak psát, že je student, potřebovala by i skutečné potvrzení ze školy, takže by to musela celé nějak zfalšovat, to se mi nezdá.

arrow
profile_image
yvonne_s
od 3. 11. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Cituji EkonomzVŠE: Nemyslela tou vedenou na ÚP náhodou svoji matku?

Bych řekla, že jo. Stejně tu spekulujem a furt hlavně nevíme jaký jsou teda fakta. (Což mi přijde teda škoda, protože to může být poučný a informačně hodnotný i pro ostatní)

arrow
profile_image
EkonomzVŠE
od 15. 10. 2014
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Reaguji na yvonne_s:

Souhlasím.

Cituji EkonomzVŠE: přídavky na dítě dostává (snad) už od těch 18 let přímo to konkrétní "dítě", nikoli rodič.

To se bohužel mýlíš, znám spousty případů, kdy rodiny normálně pobírají přídavky na děti a dostávají je rodiče, dětem se nedávají Mamky sestra taky bere přídavky na dítě(moje sestřenice), které je už 19 a studuje VŠ a taky peníze pobírá teta, sestřenici ty peníze nedávají.

arrow
profile_image
EkonomzVŠE
od 15. 10. 2014
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Reaguji na Mikaj-la:

Mýlit se je lidské. Od 18 let by mělo žádat o přídavky to konkrétní dítě, nikoli rodič, pakliže není dotyčný/á zbaven svéprávnosti. Nicméně to, že třeba řeknou dítěti, že jim to musí vše (= těch 7 stovek měsíčně) odevzdat/poslat na účet, to už je věc jiná. Chápu, že rodiče na děti většinou tlačí, aby jim to odevzdali, takže realita pak může být odlišná - tedy právě taková, jakou ji popisuješ.

arrow
Neprodává v Bazaru

Cituji EkonomzVŠE:

Myslím si, že též záleží na tom, zda ty děti stále bydlí se svými rodiči.

Podle toho, co píšeš, bych měla příspěvky dostávat já, ale dostává je taťka. (Je to tak, že přídavky na dítě dostává jen 1 rodič, že ano?) A teda mě by nenapadlo po něm ty peníze chtít, protože přece jen bydlím s nimi a stále se o mně starají.

arrow
profile_image
EkonomzVŠE
od 15. 10. 2014
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Reaguji na RitterQa:

Myslíš? To by ale asi nedávalo celkově moc smysl, když se nad tím tedy trochu detailněji zamyslíš. Posuzuje se přeci příjem té dané konkrétní domácnosti včetně nezaopatřených dětí, které tam žijí, pokud se již dítě odstěhuje, tak už si pravděpodobně i vydělává, a tak již není bráno jako nezaopatřené a dávky mu již tedy ani nenáleží.
Ano, do 18 let by je měl dostávat jeden z rodičů ( zák. zástupců), od 18 let bys měla o dávky žádat sama (tedy již ne rodič), tím pádem bys měla i rozhodnout, zdali si je necháš, nebo je dáš rodičům. Slušností samozřejmě je, abys je dala rodičům.
Ale těžko říct, nemám aktuální znění těchto zákonů, takže nevím, zdali v tomto ohledu nenastaly (v uplynulých letech) třeba nějaké zásadní změny.

arrow
Neprodává v Bazaru

Cituji EkonomzVŠE:

Spíš jsem to myslela tak, pokud třeba dítě kvůli studiu musí bydlet na koleji.

Cituji EkonomzVŠE: Chápu, že rodiče na děti většinou tlačí, aby jim to odevzdali, takže realita pak může být odlišná - tedy právě taková, jakou ji popisuješ.

Ne takhle to opravdu není. Teta se i ptala, jestli by to už neměli posílat na účet sestřenici a vždycky jí odpověděli, že přídavky na děti se posílají rodičům, nikoli dětem a to ať se jedná o jakýkoliv věk dítěte. Pokud pobírají přídavky, tak vždy rodiče

arrow
profile_image
Lady Flame
od 17. 12. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Cituji Mikaj-la: přídavky na děti se posílají rodičům, nikoli dětem a to ať se jedná o jakýkoliv věk dítěte. Pokud pobírají přídavky, tak vždy rodiče

Zajímavé, že přídavky na děti chodily od určitého věku (čili od osmnácti) na MŮJ účet, nikoliv rodičů.

Našla jsem toto, cituji:
Jakmile je dítěti víc než 18 let, ale nedosáhlo ještě věku 26 let a studuje, musí žádat o přídavek samostatně na zvláštním formuláři. Na něm uvádí i výši svého čistého příjmu za rok. Může to být například výživné, stipendium nebo příjmy z letních brigád. To, zda na přídavky bude mít dítě nárok, závisí nejen na jeho příjmu, ale i na příjmech členů rodiny, s nimiž trvale bydlí. Pokud se příjmy všech společně posuzovaných členů rodiny vejdou do trojnásobku životního minima pro ně, přídavek je dítěti přiznán.
Komu peníze patří: rodičům, nebo dětem? „Vyplácené peníze patří dítěti, záleží jen na něm, jak s nimi naloží,“ upozorňuje Aneta Helešicová, vedoucí odboru státní sociální podpory městské části Praha 2. Rodiče by tedy neměli dětem předepisovat, zda peníze mohou utratit, nebo je dokonce nutit, aby jim je odevzdaly. V případě nezletilých dětí dostávají sice přídavek na dítě rodiče, ale mají také povinnost je využít ve prospěch potomka.

Reaguji na Lady Flame: No jak vidíš, tak to na každém úřadě funguje bohužel jinak

arrow
profile_image
yvonne_s
od 3. 11. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Dle mých zkušeností s úřadama je opravdu možný, že vám na každým pracovišti (i ve dvou kancelářích vedle sebe) budou tvrdit něco jinýho...

arrow
profile_image
farahh
od 22. 7. 2012
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Reaguji na yvonne_s: to sice ano, ale když je jednoznačně v zákoně i prováděcích vyhláškách psané, že po 18 dítě musí žádat samostatně tak se to nedá ani vyložit jinak...

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.

 
PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy uzavřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené