arrow
profile_image
Lenka-227
od 24. 11. 2015
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

méně než
10 příspěvků

Zdravím, dámy,
prosím poraďte mi ohledně ÚŘADU PRÁCE - v životě jsem tam nebyla, nicméně teď tam musím, protože jsem se před časem nechala vyhodit z práce kvůli tomu, že jsem přijala "atraktivní nabídku" v zahraničí, která byla sice dobře placená, ale časově omezená. Vracím se domů už o víkendu, ale příští týden si ještě vybírám zbylou dovolenou v zahraničí. Novou práci zatím žádnou jistou nemám, ale věřím si, když mám "zahraniční zkušenost".

Takže - KDY mám jít na úřad práce - až po oficiálním konci pracovního poměru, dřív ne? Ale co se zdravotním pojištěním - do té doby ho mít nebudu?

A CO si mám vzít s sebou za doklady a za papíry? Stačí OP + zápočtové listy ze zaměstnání, nebo i diplom z VŠ?

Patřím pod pobočku ÚP podle trvalého bydliště (tedy u mě Praha 4) ?

A nebo myslíte, že se mám na ÚP vybodnout a raději si zaplatit zdravotní pojištění ze svého? Je to administrativně jednodušší? Kolik to stojí u VZP? Připadá mi to jako škoda peněz, i kdyby to měl být jen prosinec, nebo maximálně ještě leden.

Díky za informace

Lenka

arrow
profile_image
darig
od 1. 12. 2014
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Ahoj, já byla na ÚP jednou, asi 3 měsíce, ale ani jednou jsem nebyla na tom pohovoru, co se sjednává na první návštěvě - těsně před ním už jsem měla novou práci. S sebou zápočtový list, dohodu o ukončení pracovního poměru a OP. Víc si už nepamatuji. Šla bych na pracák hned, jak budeš mít ukončený pracovní poměr a to v místě bydliště. Já šla asi na 10 ráno a bylo tam prázdno. Pak jsem tam jednou ještě něco nesla a bylo už plněji, tuším brzy odpoledne. Tehdy si ještě jeden referent "dělal legraci", že lidi ten vyhazov zapíjeli, tak přijdou až vyspaní po obědě Takže se nenech rozhodit

arrow
profile_image
ilka1
od 29. 6. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Pokud na ÚP nepůjdeš, nebude ti doba bez práce započítána, musela by sis platit i sociální. Nevíš, co bude dál i ve vzdálenější budoucnosti a ten čas by ti mohl chybět do důchodu

arrow
profile_image
Phaeton
od 14. 1. 2014
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Být tebou, na úřad jdu. Zase taková námaha to není.

Registruj se opravdu ideálně hned, jakmile ti skoční pracovní poměr. Jinak povinné je to do 3 dnů od ukončení.

Musíš jít na úřad, kde máš trvalé bydliště, ale poté tě mohou převézt na jiný úřad. Ale registrace musí být tam, kde máš trvalé bydliště.

Vezmi si s sebou vše, co dokládá, co se s tebou dělo posledních 24 měsíců. Já musela donést i diplom, navzdory tomu, že jsem při škole pracovala. Dokonce jsem musela jet do školy pro nějaké potvrzení o době studia (tzn. od kdy do kdy jsem studovala). Za 24 měsíců jsem měla asi 4 pracovní poměry, ze všech jsem musela přinést ideálně pracovní smlouvu (nebo DPP, DPČ), dále výpověď nebo dohodu o ukončení a zápočtové listy. Prostě úplně všechno možné.

Jinak jsem si předtím pro jistotu volala na dva různé úřady, co si mám vzít při registraci s sebou. Na jednom mi řekli, ať vezmu všechny možné smlouvy atd., na druhém, že stačí OP a doklad o ukončení posledního pracovního poměru a že zbytek si zjistí na sociálce. Haha. Ještě že jsem si vzala všechno.

Pokud by sis platila pojištění sama, tak je to něco kolem 1500, nejsem si přesně jistá.

arrow
Neprodává v Bazaru

VIP

Pokud nemáš novou práci, je vhodnější se na UP registrovat a to minimálně pro účast na zdravotním pojištění. Sociální (pokud bys nebyla evidovaná UP si platit nemusíš, zatím je povinné pouze u zaměstnanců a OSVČ) - nicméně pokud bys byla nemocná, přešla na MD či RD či, nedej bože stala se invalidní, tak se ti tato doba neplacení nezapočítává k tomu, abys na tyto dávky měla nárok.

Ohledně evidence UP - je vhodné donést i různá vysvědčení, osvědčení dokazující vzdělání, pracovní smlouvy a zápočtové listy. Pokud jsi byla zaměstnaná v zahraničí, je vhodné dokumenty opatřit překladem - doporučila bych překlad s razítkem, ale možná by stačil i obyčejný.
Důležité je také vědět, zda jsi byla v posledních dvou letech účastníkem sociálního pojištění (toho, co platí zaměstnavatel). Toto potvrzení poskytují všichni tvoji zaměstnavatelé právě v tom rozsahu 24 měsíců zpětně od data, kdy se jdeš registrovat na UP.
Toto a sdělení zaměstnavatele má vliv na to, zda ti bude nebo nebude vyplácen podpora v nezaměstnanosti. Tento či obdobný dokument by měl poskytnout i zahraniční zaměstnavatel, a je také třeba ho mít přeložen do CZ.
Pokud za tebe nikdo v posledních 24 měsících zpětně (minimálně v součtu všech zaměstnavatelů 6měsíců, neodváděl sociální pojištění, nemáš nárok na podporu)

arrow
profile_image
Lenka-227
od 24. 11. 2015
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

méně než
10 příspěvků

Díky všem za komentáře - možná, že to někoho bude ještě zajímat, tak sem napíšu, jak to bylo:

Úřad práce bych doporučila všem - nic na tom není, trvá to chvíli a skoro nic nechtějí. Po mně chtěli jen zápočtové listy ze zaměstnání za poslední 2 roky, jak tady už psali. Musí se jít ještě na pobočku VZP s papírem z ÚP. Výsledek je, že si nemusíte platit zdravotní pojištění, tak to za to stojí podle mě.

Mnohem horší to je s posledním zaměstnáním v zahraničí. Poslali mě na nějakou centrální pobočku ÚP v Praze 3, kde jsem si musela požádat o nějaký formulář, který dodnes nepřišel (asi 3 měsíce...) Fakticky jsem tedy nedostala žádnou podporu, protože ji dostanu až poté, co jsem už nastoupila do práce a jim přijde formulář.... Nabídli mi taky, že si můžu zažádat o podporu podle posledního výdělku v ČR, ale to jsem nechtěla, ten byl totiž dost nízký.

Po nástupu do nové práce nebylo třeba na ÚP ani chodit, stačilo poslat naskenovanou pracovní smlouvu. Na VZP jsem musela zajít osobně s papírem z pracáku (vytištěný naskenovaný), ale trvalo to tam asi 4 minuty

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.

 
PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy uzavřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené