Absolvoval niekto z Vás túto metódu? Pomohla Vám v prípade, že ste sa nevedeli vyrovnať so stratou nejakej osoby?
já chtěla koukat 23.12na ten dokumentární film
bohužel jsem ho pošvihla
tam zase bylo jakoby zblížení maminky a jejího autistikého chlapečka
jsem zvědavá jestli některá z holek bude mít osobní zkušenost,je to moc zajímavé téma
pevné objetí obecně aktivuje parasympatikus...takže samozřejmě vede k uklidnění psychiky...ale z vlastní zkušenosti vím,že se ztrátou člověka se vyrovnáváme hodně dlouho
Pokud vím, tak se využívá hlavně u dětí např v období vzdoru nebo u hyperaktivity, ale nefunguje u každého, u některých dětí to působí spíš opačně.Jinak je to určitě příjemné, když tě někdo pevně obejme, ale obávám se, že tohle stačit nebude.Tady bych dala přednost jiné psychoterapii, jde o to to přijmout. Může to trvat dost dlouhou dobu a v některých případech je vhodná i farmakoterapie. Od např. fytofarmak(třezalka, meduňka, kozlík l.......) až po klasická antidepresiva.
Reaguji na Stella: Ja jsem ten dokument jsem přešvihla, ale umím si to představit, jak to funguje. Ale nevím si představit, jak by zareagovala moja 100 kilová, nepřátelská a zřejmě i psychicky narušená sestra, kdyby jsem ji zkusila pevně objat. Nejspíš by začala hystericky kričet něco o fyzickém obtěžování a napadnutí. Určitě to zabere o dětí, ale jen u těch dospělých, kteří jsou rozhodnuty se léčit a nechovali by se již apriori odmítavě.
Reaguji na Stella:
bol to zaujímavý dokument, myslím na ČT,staršia česká lekárka pôsobiaca dlho v Nemecku v exile sa vrátila naspať, boli tam zábery ukľudnenia chlapca silým objatím matky,on bol asi hyperaktívny,mykal sa,ona ho držala,ležala na ňom,kričala naňho za asistencie tej lekárky.Na konci bol on spotený,ale úplne kľudný, v pohode.
Nneviem, či by ti to pomohlo pri zmiernení bôľu pri strate blízkej osoby,skôr si myslím nie,ale všeobecne objatie veľmi pozitívne vplýva na psychiku,pritom to nemusí byť len človek,ale aj zviera,koho objímeme.So stratou sa človek vyrovnáva dlhé obdobie,niekoľko mesiacov.
Reaguji na mate:
nebyl hyperaktivní,ale autistický
Jiřina Prekopová pracovala s dětmi, viz její knížka Malý tyran. Pokud jde o jiné terapie, je fyzický kontakt s klientem vnímám jako v problematický, rozhodně tzv. "pevné objetí" po vzoru Prekopové se nepraktikuje.
Cituji veronika22: nebyl hyperaktivní,ale autistický
Opravdu? Pro autistu to není moc vhodná terapie.
Reaguji na Morrigan:
myslím že ano
vlastně na konci bylo jak se té mamince poprvé v životě podíval upřeně do očí
Reaguji na Morrigan:
proč by neměla být? je známo, že autisté mají problém s navazováním fyzických kontaktů, ale to neznamená, že po tom netouží. Naopak, je to uklidňuje, pokud překonají bariéry.
Viděla některá z vás film natočený podle skutečnosti, který běžel někdy krátce po Vánocích, o autistce Temple Grandinové? To byl moc krásný film... myslím, že lidé o autistech vědí stále velmi málo.
Kdo to neviděl, může si o ní aspoň něco přečíst na wikipedii (nj, aj).
Ten dokument o Jiřině Prekopové a TPO se jmenuje "Mámo, táto, obejmi mě" a je opravdu k nalezení v archivu čt, stačí to vygooglit.
Nevím co si o tom mám přesně myslet, nikdy dříve jsem se o ní nezajímala, nemám ve svém blízkém okolí ani nikoho, kdo by ji zkoušel. Pouze jsem četla nějaká webová fóra (zabývající se dětmi se zdravotním postižením), kde se tato metoda většinou dočkala odsouzení, a to nejen ze strany rodičů, ale i psychologů a právníků.
Myslím, že tato terapie není příliš nápomocná při ztrátě, spíš to pomáhá navázat kontakt např. pokud nebylo dítě bezpodmínečně přijato apod....alespoň jsem to tak pochopila
Tato metoda(terapie to není)není vědecky podložena a MPO již zemřelo několik dětí.Sama Prekopová , tyto pokusy dělá na dětech bez vědomí rodičů,tato metoda je zaváděna no školek ,do speciálních škol a zařízení.V Německu jistě vědeli proč její činnost zakázaly.
Rozhodně se nejedná o navázání kontaktu a "proudění lásky" .....Ale o násilné vyčerpání dítěte (u autisty je to katastrofální mučení) které je pak pouze nekriticky robotické.Výpovědi obětí , a stanoviska odborných lékařů ,neurologie ,pediatrie ,prychol. právníků ..Více najdete na stránkách FB Říkáme Ne metodám pevného objetí.
Nevím jak se může někomu zdát toto jako láskyplné navázání vztahu? Na stránkách FB najdete i ukázky "terapie" kde Prekopová nabádá matku autistického chlapce k nelidskému lomcování hlavičkou,dále jsou tam uvedeny ukázky dalších případů právě od učitelky Prekopové
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.