Ahoj, máme psát v semináři z biologie seminárku na 15 str!!
Nad tématem přemýšlím už celý týden a vubec mě nic nenapadá, teda napadá, ale nejsem si jistá, jestli bych o tom napsala 15 str.
Profesor říkal, že nejlepší budou nějaké pokusy nějaké pozorování, zkoumání.
Prosím, poradte mi nějaké téma. budu ráda za cokoliv. Klára
možná by to chtělo taky uvést školu na posouzení znalostí a obtížnosti tématu. Jsi na gymplu? Který ročník? To máte v rámci semináře, takže tě biologie zajímá a máš lepší znalosti než většina lidí? U nás většina lidí psala něco z člověkem. Do podrobna popsat nějakou část těla nebo třeba krev, hormony, vitamíny. Byla tam i nějaká zoologie a botanika. Pozorování nebo zkoumání mě na středoškolské úrovni nic moc nenapadá.
Zasaď stejné kytky a zalívej je jednu skupinu vodou z vodovodu, druhou vodou co přešla normálním varem, třetí skupinu, co byla ohřátá v mikrovlnce (a samozřejmě zchladla), další třeba nějakou vodou kupovanou v PET lahvi, každá skupina minimálně 4 rostliny v různých květináčích.
Já jsem si na gymplu ve druháku vybrala rozmnožování a pohlavní soustavu žab. Kousek od domu jsme měli přímo žabí semeniště, chodila jsem tam tak dvakrát týdně a všechno fotila. Součástí byly všechny teoretické nezbytnosti z učebnic, encyklopedií a skript, ale také ten praktický výzkum i s fotodokumentací a popisy, měla jsem to tehdy snad na 30 stran, takže se dá v pohodě zvládnout.
Reaguji na Rehny: jj, jsem na gymplu ve třetím ročníku, vybrala jsem si právě seminář z biologie.
Reaguji na panda08: musím tedy nejprve poděkovat za vyčerpávající příspěvek!!
Tu seminárku máme odevzdávat až v březnu, ale většina času je přes zimu a to je docela blbé na to mapování si myslím.
Jinak tvoje další nápady jsou úžasné!! Bude si těžké vybrat!
Moc děkuji za inspiraci.
Reaguji na de_la_magorissima: něco podobného máme na chatě...plno žab .
ale to bude až na jaře, ale i tak díky
My jsme loni na gymplu psali taky seminárky, no spíš ,,seminárky", z biologie jsem myslím měla nukleové kyseliny a genetiku vůbec. Vezmi si, co tě zajímá, většina lidí od nás si brala jako téma nějakou tělní soustavu - to ti vydá na víc než na 15 stránek uplně v pohodě. Můžeš si vzít prakticky cokoliv, 15 stránek z bio naplníš lehce.
Mě by třeba bavilo psát o rostlinách a jejich léčebných účincích (nebo i toxikologie rostlin a živočichů). Nebo něco v geologii (pokud byste měli třeba v okolí nějaké muzeum s místními geologickými nálezy) nebo se zaměřit na mineralogii (třeba drahokamy). Nebo u člověka se zaměřit na vrozené vývojové vady. A ještě mě napadlo psát o fotosyntéze a C3, C4 a CAM rostlinách...
Ještě mě napadlo, pokud bys nechtěla pozorovat rostliny, tak se dá dobře pozorovat i hmyz a dá se dobře přechovávat doma . Teď už je na to sice docela pozdě, protože většina zvířat už zalézá, ale pokud by si ještě nalezla nějaké housenky, tak si je můžeš odnést domů, nechat zakuklit a pak počkat až se vylíhne motýl. Pokud se ti podaří sehnat víc housenek jednoho druhu bylo by to ideální, dělat pozorování jak dlouhou dobu byly zakuklení, jak dlouho žily, kolik si jich vytvořilo kokon, jak byly aktivní (víc v noci nebo přes den, jak moc lítaly). Podobné pozorování se dá udělat i s mnoha jinými druhy hmyzu, např. mravkolvy (ale ty se v přírodě hůř shání, musíš vědět kam na ně jít) nebo pokud máte poblíž rybník, klidnou část řeky, malý zarostlý potok, tak můžeš pozorovat druhové složení vážek v této lokalitě nebo ideálně najít těch lokalit víc a porovnávat. Bohužel je na takové pokusy už dost pozdě, ideální je to samozřejmě přes léto. Takže to jsou spíš napády, kdyby vám příští rok zadali opět nějakou práci (my jsme na vypracování měli rok a půl, takže letní pokusy šli v pohodě).
Teď mě ještě napadlo, že přítel měl přes léto pod stolem třesavku (to teda nebylo úmyslně, jen ji prostě nikdo nevyhodil ) a pak pod ní sbíral jen vysáté slunéčka. Nějací pavouci by se ještě daly vyšťourat a určitě nějaké doma přes zimu najdeš, tak je můžeš taky zavřít do akvárka, překrýt jemným pletivem a postupně jim přihazovat různé druhy hmyzu (slunéčka, mouchy, ...) a pozorovat jakou mají spotřebu nebo co jim chutná víc (do čeho se pustí první, když jim tam toho dáš víc). Případně pokud by si je dala do nějakého velkého akvárku a dala jim tam i různé větve, tak můžeš pozorovat, jakým způsobem si splétají sítě, jaký mají tvar.
Ke všem uvedeným návrhům je samozřejmě možné dělat fotodokumentaci.
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.