Ahoj, doporučili byste mi prosím nějaký ekonomický obor na jakékoli VŠ v Čr, kde není moc těžká matematika? Zatím se mi celkem zamlouvá - Slezská univerzita - Obchodně podnikatelská fakulta obor: Ekonomika podnikání v obchodě a službách, co si o tom myslíte? Děkuju za každý příspěvek
Ještě dodám, že bych to chtěl studovat v kombinované formě.
Matika byla celkem "v pohodě" na VUTčku na podnikatelce, resp. oproti například Mendelu se dala zkouška udělat určitým způsobem relativně v pohodě
Cituji student24: moc těžká matematika
Těžko říct, co pro tebe znamená "ne moc těžká matematika". Počítej s tím, že matematiku budeš potřebovat v každém druhém předmětu (ekonomie, finanční matematika, případně nějaké pojistné výpočty, finance podniku, statistika, investiční rozhodování; samozřejmě záleží od oboru).
1) Nějaký? Bereš zcela cokoli, jo? V uplatnění konkrétních oborů jsou totiž vcelku zásadní rozdíly.
2) Na jakékoli škole? To už pak snad nemusíš jít ani studovat, pokud máš takto skromné požadavky.
Obecně... matematika není na některých soukromých školách, potažmo je tam obvykle banální.
Z veřejných ek. fak. vím o tom, že některé regionální školy matematiku nemají, ale bývají to takové obory typu cestovní ruch na FIMu UHK atd. - nic extra...
O OPF SU si nic nemyslím, jen ti povím, že objektivně se ta škola pravidelně umisťuje na posledním místě mezi každoročně srovnávanými veřejnými ekonomickými fakultami v nejsledovanějším českém žebříčku Hospodářských novin, objektivně je ta univerzita špatná, zápasí s nedostatkem studentů (jako všechny školy v tom kraji), s nedostatkem kvalitních učitelů, dostane se tam každý a kvalita předmětů je též velmi špatná (měl jsem tam jednoho známého na bakaláři, pak šel k nám na VŠE a co do kvality i obtížnosti hodnotil OPF jako učnák - to jsou jeho slova, ne moje)
Další věcí je to, že absolventi této školy nemají příliš dobré jméno u zaměstnavatelů, s čímž posléze souvisí i jejich větší nezaměstnanost (tedy není to odvislé jen od dané lokality), doporučoval bych spíše VŠB TUO-Ekonomickou fakultu, pakliže tedy již nemůžeš z této lokality na svá studia odejít jinam (Praha, Brno).
GL
VŠTE v Českých Budějovicích obor ekonomika podniku, pokud se tam naučíš to, co se dělá v hodině, tak matiku uděláš
Reaguji na EkonomzVŠE:
Jsem z Pardubic a je mi to jedno, kde ta škola bude, chtěl bych stejně kombinovanou formu studia. Ta matematika mi celkem nahání strach.
Cituji student24: Jsem z Pardubic a je mi to jedno, kde ta škola bude, chtěl bych stejně kombinovanou formu studi
Kombinovaná forma studia se může značně lišit, v realizaci. Co do fakulty ale i konkrétního oboru.
Někde to znamená každý jeden víkend pátky+soboty a účast nutná, někde to může být 3-4 setkání za celý semestr, pouze o víkendu a ještě nepovinně.
Odhlídnouc od faktu, že absolutně nechápu, že někdo chce na ekonomicky zaměřený obor a nerozumí matematice, což by v zásadě nevadilo, ale nemá ani jen snahu porozumět (a doučit se to).
To jak kdyby lékař omdlel při pohledu na krev nebo si logoped šlapal na jazyk a ráčkoval...
Reaguji na lulamae: souhlasím s tvým názorem, matematika je základ (a dle mého skromného názoru by měla být zavedena na všech školách kort na ekonomkách). Pokud matematiku nezvládáš, popřemýšlela bych o jiném oboru.
Reaguji na student24:
Pakliže ti jde třeba jen o to, abys udělal sobě i rodině radost titulem (a na uplatnění ti nijak nesejde), pak si myslím, že třeba ten cestovní ruch na FIMu bude přijatelný.
Pakliže by ti snad však šlo i o uplatnění, pak bych silně zvážil jak výběr samotného oboru, tak i výběr konkrétní vzdělávací instituce.
Myslím si, že kombinované studium bakaláře mají snad i na MU ESF, ale nejsem si tím úplně jistý - pokud bys tam zvolil takové finance, nemuselo by to být vůbec špatné.
Ale obecně doporučuji spíše VŠE, kde bys však dálkově studovat mohl jen na navazujícím magistru - a v Praze pak jen na jedné fakultě (FPH), ostatní čtyři nabízejí totiž výhradně jen prezenční studium.
Ale pokud ti matematika nejde, máš k ní odpor, zamyslel bych se i nad samotným celkovým směřováním. Pakliže by ti nevadila třeba "kariéra" ve státní správě, je možné, že taková práva (nutí mě to napsat spíš "práva") v Olomouci či Plzni by mohly být plně postačující tvým potřebám - pokud se s tímto tedy posléze nepoženeš do nějaké lepší AK (tam už by to chtělo mít ty práva bez uvozovek z MU či UK), ale na úřad někde v Kotěhůlkách (ale i samozřejmě někde ve větších městech), kde deset let nemohou sehnat právníka, by to mělo být naprosto postačující.
Cituji EkonomzVŠE: Myslím si, že kombinované studium bakaláře mají snad i na MU ESF, ale nejsem si tím úplně jistý - pokud bys tam snad zvolil finance, nemuselo by to být vůbec špatné.
Mají, ale je tam ta matematika.
A mikro. A makro. A statistika. A ekonometrie.
Viz třeba http://www.econ.muni.cz/studenti/bc-a-mgr-studium/ studijni-katalog/kombinovane-bakalarske/finance
Pokud se chceš vyhnout matice, tak si pro jistotu vyber zcela jiný obor než ekonomii.
Ta je, pokud si pamatuji, na matematice založená. Studovala jsem na EF ZČU a měli jsme dva semestry matiky, oba zakončené zkouškou a pak hafo předmětů, které na matice (hlavně na funkcích) doslova stály (mikro, makro, statistika, operák apod.) Pochybuji, že se o té doby něco změnilo, ekonomie sice navenek vypadá jako okecávací disciplína, ale ve skutečnosti je to exaktní věda, všechno se odvozuje přes matiku, jinak by to nemělo hlavu ani patu..
Nevím, jak je to s matikou na jiných (třeba soukromých ekonomkách), ale můj kolega momentálně studuje VŠMIE, což tedy opravdu není žádný Harvard a z matiky má taky docela hlavu v pejru.. Tak nevím, no, jestli je to dobrý nápad, hledat ekonomku, kde nehledí na matiku.. Jestli vůbec taková existuje
Reaguji na lulamae:
Díky za vyhledání, teď už to vím alespoň jistě.
Dotyčný prostě bude muset nejprve zvážit, zdali chce studovat primárně pro své dobré budoucí uplatnění, nebo čistě jen k "pošimrání ega" (víceméně) bezcenným diplomem, volba už je na něm.
Reaguji na amelie1111:
Ona ekonomie "okecávací" vůbec není, na rozdíl třeba od politologie, je to pozitivní věda, která má (co do metod a výstupů) blízko k přírodním vědám.
Nicméně ekonomie je obor.
Používané spojení "ekonomický obor" je pak téměř cokoli, včetně obsahu, který bývá velmi variabilní.
Cituji EkonomzVŠE: Dotyčný prostě bude muset nejprve zvážit, zdali chce studovat primárně pro své dobré budoucí uplatnění, nebo čistě jen k "pošimrání ega" (víceméně) bezcenným diplomem, volba už je na něm.
Já už jsem na tyto výslovně stupidní dotazy alergická.
"Jááá jako chci ekonomku, ale ať tam není matika! A když už, ať je lehká....!"
Doprčic už. To je jak lékař - já chcí medicínu, ale ať tam není anatomie... Nebo právník, který nechce číst paragrafy, nebo veterinář, který nesnáší zvířata....
Když někdo nemá vztah k matice, nechápe ji, nechce ji chápat, fajn. Ale pak ať neleze na ekonomku a titul pro radost si koupí jinde...
Ale proč si proboha dělat "ekonomku" na Slezské uni. Vždyť to je normálně ostuda. To je jak ekonomka na Baťovce (a to mi pravidelně říkají sami Zlínští, že by tam nešli ani za zlaté prase, že jediná schopná fakulta na UTB je FMK)
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.