Cituji Nahla: Jinak já si myslím, že po řemeslnících bude za chvíli větší poptávka než po vysokoškolácích.
s tím souhlasím
v nemecku si dobre zarobi vysokoškolák ale často ho platovo prevýši človek čo má v rukách remeslo.. (krajčír, kadernik, opravar akýkoľvek )
to len u nas ešte stále nedokážeme oceniť ručnú prácu.. ale pomaly to prichádza aj na náš front
ak to tak zoberieme VS ma väčšinou znalosti a málo praxe a remeslník ma menej znalosti ale veľa praxe (to čo potrebuje vie a čo je v jeho obore novinkou tak ak je šikovny doučí sa zistí si nove info)
takže v konečnom dôsledku VS a remeslnik možu mať aj rovnaky plat ale inu poziciu na trhu prace, kdež to dobrých vysokoškolákov je niekedy dosť ale dobrých remeslnikov je málo
to jo, málokdo dokáže pochopit, že za kvalitně ušité sako na míru je 5 a více tisíc naprosto adekvátní částka, že jen za ušití večerních šatů chce krejčová 3 až 5 tisíc, už jsem bohužel viděla galerii švadlen (záměrně píšu švadlen), co se mi z toho chtělo brečet, půlku věcí bych snad na druhý, či třetí pokus ušila i já, a to toho moc neumím
já znám spíš švadleny co se protloukaji...maji krámek se šitíčkem, vlnama, látkama atd.nebo prostě makají ve fabrice
ale nevylučuji, že je pár opravdu šikovných a peněz mají dost...to je ale soubor více faktorů..bydlejí tam, kde jsou lidi ochotní dát peníze za kvalitní oblečení, vybavily si pěkný salonek, mají nápady...udělaly si známé..
jako upřímně si myslím, že krejčvá nemá v dnešní době moc uplatnění...nikomu bych to moc nedoporučovala...ale zaleží na tobě
a na sš návrhářskou nebo jinou sš bys nechtěla?
třeba z půmyslovky technického zaměření bys měla velké uplatnění..
nebo zkus nějaké kurzy...webdesigner má práce, že neví kam dřív skočit
Do teď jsem měla krejčovou a švadlenu za tytéž povolání, ale což. Každopádně žádnou švadlenu/krejčovou neznám, takže ohledně uplatnění nemohu moc sloužit.
Cituji Nahla: Jinak já si myslím, že po řemeslnících bude za chvíli větší poptávka než po vysokoškolácích.
Taky si říkám. Případně se zkus podívat i po dalších oborech, např. kosmetička (i když, aby to ve výsledku nebylo podobné jako kadeřnice) nebo třeba zlatník.
Plus jak je na začátku doporučen obor kadeřnice, tak od toho ruce pryč. Známá se nemohla uchytit, jelikož všude po ní chtěli živnostenský list a platit salonu několik tisíc nájem za zapůjčení křesla a dalších pomůcek... Takže když člověk nemá na investici k založení svého salonu, není to moc výdělečné povolání.
..nebo zkusit nějakou umělecko-průmyslovou školu oděvní...já mám střední školu v oboru návrhářství oděvů. Bohužel bych takovou práci dělat nechtěla. Problémem nebyla jen úzká klientela, ale hlavně nabídka látek před 5 lety. V době mých studií byla u nás v ČR tristní nejen po stránce ceny, ale ale i výběru...takže nezbývalo než pro látky jezdit..ale třeba se stav změnil..
Mám spousty kamarádek, které po střední škole šly na oděvní design na vysoké umělecké školy a i tak je těžké nějak prorazit (a to mohu tvrdit že dělají nádherné orginály z nádherných materiálů) ale pokud je to tvůj sen a můžeš o sobě tvrdit že si šikovná a perekcionistka (což je u šití na zakázku nutnost) tak jdi do toho
..jen je třeba zvážit, že prorazit v tomto oboru se podaří jen těm nejlepším
Cituji DragonLady: Do teď jsem měla krejčovou a švadlenu za tytéž povolání
Dole v článku je vysvětlen rozdíl, mimochodem, psala to moje krejčová, ale živé stránky už má jinde.
Reaguji na Forstella: Reaguji na Janissinka:
Pár návrhářek znám a vím, že musí mít především dobře zvládnuté to řemeslo. Když jde o ty voš, tak tam je problém, že já moc neumím šít. Jako něco spíchnu, ale tam už to podle mě člověk musí ovládat. Možná se ale pletu.
Jinak na navrhování musí člověk znát materiály a umět udělat střih. To se všechno učí na učňáku.
..to řemeslo naučí i na střední umělecko průmyslové škole oděvní..plus i základy kresby, malby návrhářství a materálů a technologie. Pokud bys tedy chtěla vážně tuto práci dělat doporučuju právě střední uměleckou zaměřenou na tvorbu oděvů..je to přeci jen trochu víc než učňák
Reaguji na Nahla: já jsem myslela, že by jsi šla na sš návrhářství..ne na nástavbu...
sestřenka spolužačky tam šla a šít neuměla...ale musela mít fantazii, umět solidně kreslit...to zas nevím jak jsi na tom...pak šla na vyšší nebo vysokou(to už nevím) a říkala, že je to v podstatě to samé jako střední...no zkus to zjistit...
Cituji DragonLady: Plus jak je na začátku doporučen obor kadeřnice, tak od toho ruce pryč
hele sice je kadeřnic všude plno, ale já nemůžu sehnat v okolí jedinou schopnou, která by neměla plno...zrovna u nich bych řekla, že pokud je holka šikovná, ochotná chodit na spoustu doškolování a kurzů, tak nemá o práci nouzi...a naopak si myslím, že ke krejčový moc lidí nechodí, protože je to prostě drahý...a přeci jenom Češi nejsou moc ochotní strkat peníze do oblečení, když si za ně můžou koupit televizi, nebo počítač ..to je zase můj nároz
Reaguji na Janissinka:
Tak já kreslit docela umím. Koukala jsem se na stranky sš oděvní v Praze a nebylo to úplně špatné. Ještě o tom popřemýšlím.
Já zase nepotřebuju aby to bylo normální střední. Maturitu mám, takže by mi stačil výuční list. Chtěla bych se spíš něco naučit po té praktické stránce. To zase myslim, že ten učňák bude lepší...
Můj kamarád z gymplu si po maturitě udělal učňák na fotografa. Na gympl šel jen kvůli rodičům. Chodil jen na odborné předměty, protože už ČJ, M, AJ, ...vše měl za sebou navíc i s maturitou.
Domluv se se školou.
A ještě jeden můj známý šel po zedníkovi (vyučení) na tesře a také chodil jen na odborné předměty.
Domluv se se školou...
Cituji Janissinka: hele sice je kadeřnic všude plno, ale já nemůžu sehnat v okolí jedinou schopnou, která by neměla plno..
Tak to je věc druhá. Známá je vážně šikovná, ale platit po škole měsíčně tisíce za pronájem křesla apod., aby se kadeřnictví vrátila investice, mi připadá ujeté (tento požadavek měli ve vícero salonech). Chvíli stříhala doma v dost provizorních podmínkách a potom to úplně zabalila (kromě občasného ostříhání známých a rodiny).
Každopádně opět kecám mimo téma, takže se zakladatelce omlouvám
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.