Ahoj holky, máme tříměsíční štěně (fenku) z útulku a řešíme její ,,velký apetit" Jde o to, že ona opravdu svou porci granulí zhltne a ještě kouká a čuchá okolo, jestli to jako bylo všechno...?! Jsme samozřejmě rádi, že jí chutná, na druhou stranu jsou s tím potíže hlavně venku, kde by snědla všechno od klacíků po vyhozený rohlík. I doma pořád šmejdí po podlaze a hledá, kde by co uzmula. Dělím jí i porce ne na 5x, ale na 7x, aby měla vážně malé dávky často. A také jí granule zalévám vodou. Samozřejmě jí učím povel fuj, resp. nesmíš, ale zatím s nevalným úspěchem, protože ač je opravdu učenlivá, jak jde o jídlo, nevidí, neslyší... Druhým problémem je klid po jídle. Dočetla jsem se, že pes by měl být po najezení v klidu - někde tedy psali až hodinu, ale to mi přijde hodně, protože jí co 2,5 hodiny krmím. Jenže v klidu - tzv. nehrát si a nejít ven? Ale je to štěně, takže když s ní nejdeme po jídle, určitě se stane ,,nehoda". Na druhou stranu mě děsí myšlenka torze žaludku apod. Nemám s tím zkušenosti, protože náš předchozí pejsek byl jiný, měl granule v misce celý den a nikdy takhle nehltal.. Máte některá stejného žravce? Uklidní se to věkem? A jak řešíte klidový režim po jídle?
Děkuju
Ahoj, záleží jak je to velký pes, u menších není torze takový problém. A pokud jí dáváš malé porce, tak to taky nevadí. S tím apetitem ti asi moc neporadím. Já mám zase fenku, která granule teda nic moc, ale jak je něco na zemi (cokoli i suchý rohlík), tak by si to dala hned. Celou procházku leze s čumákem u země. Odstranit se mi to nepodařilo, je to prostě instinkt. Tím tuplem, když je z útulku....pokud jedou třeba zažila, že nebylo jídlo, nebo ji ho ostatní pes sežral, tak má důvod spěchat. Je jasné, že u štěněte nejde ten klid moc zařídit...možná si s ní pořádne pohrát a poblbnout před jídlem a pak si půjde unavená schrupnout, při procházce bych se torze moc nebála, to můžete jít normálně...torze hrozí spíše když moc skáče. Povel fuj určitě trénujte...nejdřív třeba s hračkou, to pro ni nebude tak náročné a pak venku...schválně tam poházej nějaké jídlo, nech ji k tomu dojít a pokud bude chtít schlamstnout, tak povel fuj, eventuálně cuknout vodítkem (pokud nereaguje na fuj). Asi nejzásadnější rada u takového typu psa je být prostě pořád v pozoru, já se snažím ji mít pořád na očích a sledovat, kam s tou čuňou zase míří Máš štěně, takže se pusťte do výcviku a určitě se to zlepší...hlavně být důsledná
nemáte bígla? jinak ano, my máme stejně žravou fenku, když jsme si pro ní jeli jako pro štěňátko, tak její maminka v nestřeženém okamžiku zhltla celý narozeninový dort.. bíglové jsou opravdu žravci.. a nevyrostou z toho, naše už teda dostává jen 2x denně, ale téměř vždy si o jídlo "řekne" a má u nás přezdívku "věrná družka kuchyně", protože jak se někde (hlavně v kuchyni) něco šustne, nebo když někdo vaři, samozřejmě nemůže chybět a čeká, co spadne.. bohužel čmuchá i venku, naši sousedé z nepochopitelných důvodů nechávají zbytky před plotem, tak to mám vždy co dělat, abych jí odtamtud odtáhla, nemít jí na vodítku, má to všechno za 10s v sobě..:/ a jednou nám dokonce bestie sežrala 5! porcí omáčky s játry, které jsme nechali rozmrazit, pak se jen svalila na bok a do večera se nehla.. nedá se s tím dělat nic, jen jí postupně s věkem ubírej ty dávky granulek, dospělí psi by měli jíst jednou-dvakrát denně max.. věř mi, že si zvyknete, u nás prostě víme, že nikde žádné jídlo nesmíme nechávat bez dohledu, ani na stole, ani na lince.. ale je to vážně jen o zvyku..
Holky, děkuju. Je to kříženec nejspíš knírače s něčím... V dospělosti by měla vážit do 10kg. Samozřejmě se cvičení věnujeme, postupuju po krocích, sedni/lehni a teď jsme u toho fuj. Ona právě docela poskakuje, je temperamentní, tak po tom jídle se jí snažím zklidnit, resp. když si jí nevšímám, jako teď, tak spí. Jinak s tím cukáním vodítka a ,,nabízením" lákadel začínám, raději nejdřív doma, celkem poslechne, ale na chvilku ji pustit z dohledu nebo ji pustit, tak na povel nereaguje a vesele si jí.
Reaguji na MissCukrik:
Vím, že u dospělých by to snad mělo být 2x denně jídlo pokud se nepletu...? Ale teda to u ní zatím nepřipadá v úvahu, jak to do sebe háže Ale tak snad časem to půjde líp... Ale jak říkáš, než se odchází, tak musím komplet všechno uklidit, protože ona si moc nevybírá, co sní, klidně by rozcupovala a snědla ponožku, takže...
Jinak pro upřesnění - je sice z útulku, ale byla v dočasné péči ještě se svým možná bratrem, takže měli veškerou domácí péči, nebyli zavřeni v kotcích venku. Takže tam neby problém s nedostatkem jídla.
Cituji MissCukrik: bígla
Mě napadl bígl a labrador . Reaguji na nottua: S tou žravostí neboj. Malé štěně zkouší, co jak chutná (a taky co si může dovolit). Když byl můj pes štěně, tahala jsem z mordy fakt ultrahumáče - vajgly, sáčky, sem tam výkal . Na procházce musí platit jediné pravidlo - být rychlejší než můj pes! . Po každé degustaci čehokoli nevhodného důrazné fuj a odvést pozornost. Ale myslím, že můžeš být ráda, že máš takovou popelnici. Pokud budeš cvičit na pamlsky, je pažravý pes k nezaplacení. A když tak pročítám diskuze o tom, kterak jsou jiní psi nežraví a majitelé vyhazují poloplné pytle žrádla, jsem ráda za toho svého Otesánka. Co se týče torze, u malých štěňat se příliš nevyskytuje. Může postihnout kterékoli plemeno, nejnáchylnější jsou ta s hlubokým hrudníkem. Přesto bych doporučila aspoň tu půlhodinku nechat psa v klidu. Ven samozřejmě můžete. Vyhněte se akorát běhu, skokům apod. Hodně štěstí s prckem !
Reaguji na Balthazarka:
Tak to máme stejně - to jsou vajgly, igelity... Obzvlášť super to je, když je vítr a točí se třeba listí nebo nějaký odpad, to je celá šťastná a snaží se všechno chytit Ale máš pravdu s tím, že ona by za pamlsek udělala téměř vše, takže tam zase problém s výcvikem není Takže dávám povel a za odměnu dobrota a chválení. Šlo to u jiných povelů, snad to půjde i u fuj.
Reaguji na Balthazarka:
Má např. knírač hluboký hrudník...? Já jsem to tak pročítala a že prý nejnáchylnější jsou dogy. A že právě - ať pes nehltá, je v klidu po jídle atd. Tak jí granule zalévám vodou a je pravda, že je nesní tak rychle, jako když jsem jí je dávala bez vody.
Reaguji na Balthazarka:
Jinak děkuju A co ty máš za ,,otesánkovou rasu"?
Reaguji na MissCukrik:
Teda, co ti psi nesnědí... Já si troufám říct, že nechat jí taky pytel s granuleme, tak se nám užere k smrti! Ale když si vzpomenu na našeho předchozího hafana, tak teď toho taky zažil dost... Oříšky v čokoládě, belgickou čokoládu... Ale granule mu tak nejely, jako naší fence
Já mám bígla je to 8 letá fenka a ta žravost je nekonečná. Miluje brokolici, oříšky, salát, klacíky, kedlubny, trávu, rumové pralinky, nakládané hermelíny...krom česneku sežere fakt všechno. Okolí laviček a popelnic řádně kontroluje a nějaké "fuj" na ni venku neplatí. Když odcházím do práce, vždy musím projít byt a zkontrolovat linku, jestli někde není něco k čemu by se mohla dostat. Venku ji musím neustále kontrolovat a předcházet tomu, aby něco nesnědla, protože nejednou se stalo, že něco slupla a bylo jí zle (i tak byla pyšná a spokojená, že to snědla). Výhoda je, že doma nemáme drobky a cokoli mi během vaření spadne na podlahu (a uznám, že to může sníst) tak to sní. Ano taky jsem si myslela, že to přejde. Možná to tvého pejska přejde a za sebe taky doporučuji krmit 2x denně - respektive pomaličku ho učit, že celý život nebude jíst 5x. Přeji hodně štestí a pevné nervy
Reaguji na oudi:
Já teda luxuju pořád, takže maximálně slupne to, co spadne, když vařím, jako u tebe Ale jak jí to mám učit...? Kdybych jí dala půlku denní porce, tak to slupne a bude jí akorát zle
Reaguji na nottua: Má 3 měsíce. Je úplně v pořádku krmit 5-6x denně. Klidně i do 5 měsíců. Pak pomaličku dávky ubírat . Teď rozhodně 2x denně nekrm.
Na hltání jsem viděla na netu takovou misku, která vypadala jako labyrint, nasypeš do toho granule a pes to musí "honit" po tom labyrintu, nejde mu to hned tak rychle sežrat asi...jestli to funguje nevím......nebo koupit ten balonek, co se plní granulkama...nebo existuje i takový váleček, kde se toho vleze více a máš k tomu štěně zabavené i na půl hoďky..viz zde http://www.chovatelske-potreby-cb.cz/krmiva-pro-ps y/plnici-hracky-21.html
Jinak můj JRT už sežral i kus drátu...přišli jsme na to, až ho vyblila ta trubka...no a pak se ji jednou povedlo sníst takový ten plastový mečík na jednohubky...absolutně netušíme, kdy ho snědla, dávali jsme pozor....pak ho v celé své kráse, neporušený opět vyblila....no braly mě mrákoty...
Něco podobného jsme si taky prožili s naší fenkou, ale po cca roce a půl se to uklidnilo a venku už nestrkala do tlamy vše, co viděla To přejde s věkem.
Co se týče klidu po jídle. Bavili jsme se o tom s veterinářkou a podle ní by mělo být pravidlem, že po sežrání by měl být pes cca hodinu v pelechu (na místě) v klidu. U plemen k tomu náchylných může aktivitou dojít k otočení žaludku.
My tohle nedodržujeme, máme jorkšírku, která papá kdy se jí zamane, tedy ne hned po tom co dostane misku s granulemi. Na druhou stranu je to gaučák a po jídle si jde ráda sama trošku dáchnout
Ale kdybych měla většího pejska, který třeba lítá na zahradě, tak bych tuhle radu nebrala na lehkou váhu. Zrovna když jsme byli na operaci (taky jsme měli na kahánku, ale trošku jiný problém ), tak po nás šel pejsek s otočeným žaludkem a i když operace dopadla dobře, tak se z toho nedostal.
Heh, bígli... žerou do vyzvracení a pak stejně žerou dál
Jinak venku doporučuji koš. Přestale "luxovat", když zjistí, že to nemá efekt. A samo sebou ji naučit, že kdykoli můžeš šáhout do tlamy s jídlem.
A co se mi nejvíc osvědčilo - malé oblé kamínky do kapsy. Jakmile zase začně něco hltat ze země - fuj a hoď na zadek/bok kamínek (malý kamínek, jde o vyleknutí, né trest). Časem už pak stačí jen fuj.
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.