Dobrý den,
právě jsem ukončila studium na jedné VŠ, chci začít pracovat na HPP zhruba na rok, potom bych chtěla zkusit jinou školu, opět prezenčně. Budu mít opět nárok na rodičovské příspěvky, když už nebudu mít práci na HPP? Moji rodiče jsou rozvedení, takže mi doposud posílali peníze na účet.
Moc děkuji za odpověď
A ještě by mě zajímalo: Má pracující student, který studuje prezenčně, nárok na rodičovský příspěvek?
Pokud myslíš rodičovský příspěvěk jak píšeš tak na něj má rodič nárok po odpracování 12 kalendářních měsíců do 4 let věku dítěte by jsi tento příspěvek pobírala. Pokud myslíš příspěvek od rodiču na studium tak máš na něj nárok stále po dobu co studuješ a nejsi schopna se sama živit tedy do 26 let věku nejdéle.
Jinak název rodičovský příspěvěk je zcela mimo mísu.... to pobírají ženy na rodičovské dovolené od státu.
Reaguji na Didonka: Děkuji Jinak se omlouvám za zmatečný název, ale netuším jak se tomu říká a ani jsem to nikde na internetu nenašla
Jak se posuzuje to, jestli jsem schopná se živit sama?
Reaguji na panda08:
Preto sa to riadi judikatúrou v tejto oblasti.
Bolo judikované, že vek 26 nie je stop stav pre vyživovanie zo strany rodičov, a v individuálne posudzovaných prípadoch je možné priznať povinnosť nezaopatrené dieťa živiť i po dosiahnutí tohto veku.
Reaguji na panda08:
Jo, pardon. Súhlasím
Súhlasím teda s tým, že sú na to rôzne názory, a posudzuje sa to individuálne, podľa prípadu.
Ak by slečna študovala medinu (čo je len samo o sebe na 6 rokov), nemohla by si násjť zodpovedajúcu prácu/brigádu, a potrebovala by atesty atď atď, tak by jej asi finančnú výpomoc od rodičov súd odklepol.
V opačnom prípade sa obávam, že súd dospeje k názoru, že nie je nezaopatrené dieťa - ak bude mať HPP prácu (že sa rozhodne študovať ďalšiu školu je síce pekné, ale irelevantné).
A já myslela, že jsi těhotná Když pak budeš zase studovat, tak bys nárok mít asi měla. A s rodiči se domluvit nemůžeš?
No je to právě tak, že můj celkový příjem od rodičů činí 3000,-Kč měsíčně, což je dost málo a z toho důvodu jsem začala dost brigádničit, nakonec to dopadlo tak, že už byl konec zkouškového a já jsem prostě nestihla absolvovat všechny zkoušky, tak jsem se na to vykašlala, ukončila studium a teď si hledám práci, ve které budu pracovat i při studiu (v nejlepším případě), jen mě zajímalo, kdyby to tak nebylo, něco s tou prací nevyšlo, jestli bych po tom roce měla nárok na to získávat měsíčně ty peníze. Práci si chci najít nějakou v oboru nejlíp a školu taky. Ale kdybych si našla školu mimo můj obor, znamená to, že bych ten nárok už jistě neměla?
Cituji Starobrno: Ale kdybych si našla školu mimo můj obor, znamená to, že bych ten nárok už jistě neměla?
To s tím nemusí mít vůbec nic společného. Chjo.
Kolik ti je, jakou školu máš ukončenou (jaké máš vzdělání)?
Reaguji na Starobrno:
Super, konečně se někam dostáváme.
1. Zkus se domluvit přímo s rodiči (je to vždy to nejsnažší řešení).
2. Jestliže to nepůjde na domluvu, tak se můžeš začít soudit o výživné od rodičů (z důvodu nezaopatřenosti a soustavné přípravy na budoucí povolání).
Pak bude záležet na tom, jak svůj nárok odůvodníš (a kdo to dostane na stůl, jaké bude mít pochopení...)
Reaguji na Starobrno: Stejně to moc nechápu, to se chceš s rodiči pak soudit? Pokud dostáváš 3000 a nebydlíš doma, tak je to asi opravdu málo. Taky ale záleží, jestli ti rodiče prostě už víc dát nemůžou nebo nechtějí.
Reaguji na blackberry: Soudit určitě ne, to by mě ani nenapadlo, jenom jsem chtěla vědět, jestli mám na ně nárok, kdybych o ně už škemrala.
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.