Tohle téma prostě nejde neokomentovat. Většina z Vás má v něčem pravdu, ale to hlavní je, že neexistuje obecné měřítko, která škola je lepší nebo horší. Já mám státní vysokou (2 obory filologie+ekonomie). Zatímco, já ležela ve dne v noci v knížkách, spousta mých kamarádů z oborů jako ekologie,pajdák,sociologie... po nocích kalila. Já měla každý semestr zakončený zápočtem a zkouškou, jim stačilo ukázat poznámky nebo vyrobit ptačí budku...! Státní škola!! A zatímco já to měla těžce vydřené, oni se tam skoro neukázali. Teď jsem se při zaměstnání přihlásila na soukromou školu. Na SOUKROMOU, protože na státních školách jsem lepší obor s tímto zaměřením nenašla a navíc mi vyjdou časově vstříc kvůli práci. A co se týče ceny studia a náročnosti: cena je stejná, jakou po mně chtěli na státní při překročení délky studia, a náročnost: kvůli tomu, že to je dálkově, čeká mě spousta samostudia, vypracovat práci do každého předmětu a pravidelné zkoušky. Tak já nevím, asi jsem blbá, ale jdu studovat soukromou školu....
asi tak no....já jsem taky blbá ..já zas chci jít na soukromou ztoho důvodu, že chci studovat dálkově a při práci o oni se ti lépe přizpůsobí kdybych měla jít na prezenční tak to nevim esi bych šla, ale takle dávam přednost spíše soukromé..ať už si myslí kdo chce co chce, že sem třeba hloupoučká a nebo že mám tatínek co mi to zaplatí...
Miinka
Ale zase to neplatí na všech veřejných VŠ. Nevím c jsi studovala, já studuju fyziku na MFF UK a na přístup přednášejících a vůbec obecně si nemůžu stěžovat. Zatím jsem tedy nepotřebovala individuální plán, takže nevím jak to funguje s ním, ale třeba jak jsi psala o odhlášení se ze zkoušky když jde otec na operaci - u nás je možné se domluvit s přednášejícím a pokud má človk opravdu závažný důvod (ne jen že se to nestihnul naučit), tak se termín nepočítá, přestože v sisu se již odhlásit nejde. Zvlášť teď když už jsem na magisterském studiu, je ten přístup opravdu dobrý. Každého přednášejícího zajímá, co přesně v daném oboru dělám a leckdy se na zkoušce ptá právě na to, co se mi v rámci jeho předmětu bude k mé práci hodit. Jinak já pracuju na katedře, ono zrovna s tímhle oborem se praxe mimo VŠ a AV shání dost těžko......Ale faktem je, že nás je málo (na mé katedře pět, na oboru sdružujícím pět kateder je nás 12), vím že třeba kámoš studuje 1.LF Uk a přístup je tam úplně jiný........
zkratka:
To slyším prvně, že by zrovna sociologie byla taková "brnkačka". O pajdáku se to vcelku ví, ale zase takové to snad nebude. A že by se zápočet dával za poznámky to slyším opravdu prvně. Mohla bych se zeptat o jakou VŠ jde? Pochybuji, že o UK.
Jinak dobu, jakou s elidé učí na zkoušky, bych jako směrodatnou co se týče náročnosti školy fakt nebrala, on je totiž každý jiný, někdo to dokáže bez problémů vstřebat na přednáškách (samozřejmně, pokud je člověk na dálkovém, tak je to o něčem jiném), jiný se to průběžně učí třeba hodinu denně a jiný může mít fotografickou paměť a stačí mu jedno přečtení. Já třeba studuju jak už jsem psala fyziku, je to, řekla bych, jedna z nejtěžších fakult v ČR (i co se týče "úmrtnosti" studentů). Přesto se v průběhu roku moc učit nepotřebuju (dělám akorát úkoly, protokoly, atd. které po nás vyžadují na zápočet) a ve zkouškovém by mi klidně na učení obvykle stačily tři dny. Jsem ale trošku nervák a potřebuju mít sama v sobě jistotu, že jsem tomu dala všechno, co to potřebovalo, takže se učím tak týden na jednu zkoušku no a většinu zkoušek mám za jedna. Podle toho by leckdo mohl říct, že je škola brnkačka a dávají to všem ale fakt to tak není P.S. seminárky nepíšeme, neb v experimentální fyzice to jaksi nemá cenu
na UPOL, na pajdáku, přírodopis/hudebka, dostala kámoška zkoušku za pěkné poznámky a do dalšího měla vyrobit ptačí budku
Jenže Olomouc má podobnou pověst, jako leckteré soukromky . Pokud je to pravda, tak je to opravdu smutné.
Cituji eerie: Jenže Olomouc má podobnou pověst, jako leckteré soukromky
Jo, to je fakt. Já jsem se tam hlásila, ale nakonec jsem si vybrala Prahu - UK.
U nás je to paradoxně jinak než v zahraničí, tam mají státní vysoké školy mnohem horší pověst a úroveň než školy soukromé. Já jsem ráda, že studuju státní univerzitu, na soukromé bych to měla jednodušší a celkem bez práce (to je prostě fakt), ale asi bych se titulem ze soukromé školy nechlubila. Nechci tím nikoho urazit, je to jen můj názor, možná předsudky.
Cituji Markvitka: Přítel studuje VŠFS a ten tam opravdu vůbec nechodí, tam je to o penězích - sám to říká a je tak spokojenej. NAvíc je tam prý čím dál tím víc rusáků, potomci zbohatlíků, kteří prý ani neumí česky a přitom zkoušky dávají v pohodě..
tak na VŠFS studuju taky - a chodit tam nemusím, schválili mi individuální plán, takže stíhám chodit i téměř každý den do práce...zadarmo to fakt ale nemám, zkoušky musím dělat stejně jako ostatní a o to víc seminárek a povinnosti, narozdíl od ostatních, co si to tam jen odsedí. Je pravda, že u některých předmětů je zápočet pouze za docházku, popřípadě prezentaci...nevím, jak to chodí na ostatních školách, ale nemyslím si, že jsou zrovna všfs nebo jiné soukromé školy výjimkou, to se děje i na státních, dle mého. Některé předměty jsou skoro zadarmo, u jiných se člověk zapotí K těm rusům, je jich ta fakt hodně...proto má všfs rusky hovořící profesory, kteří zkouší právě je...to samý rusku hovořící studijní poradce...(ale s tím nesouhlasím, jednou studují v čr a měli by se dle mého přizpůsobit, stejně tak jako někdo, kdo jede studovat třeba do UK)
Ahoj,
tak podobné dilema jsem taky nedávno řešila. Nyní studuji Univerzitu Karlovu, dělám na ní dva obory (samostatně). Na školu jsem šla s velkým očekáváním, UK je dle mezinárodních průzkumů nejlepší školo v ČR (bohužel ve světovém žebříčku je až někdě na 250 místě, což dle mého není nic moc) proto jsem věřila, že studium zde bude hodně náročné. Myslím, že jsem se hodně zmýlila. Samozřejmě je to obor od oboru ale FF na to 250. místo určitě nespadá ( a to nemluvím ani o "vybavenosti" kdy polovina třídy musí sedět na zemi protože není místo). Spoustu lidí co studuje FF se ani neučí, spolehají jen na "vlastní názor" a na vztahy s učiteli-filozofi v literárních kavárnách.
Nyní po roce vím, že co se týče praktičnosti mnohdy mnohem lépe dokážou připravit soukromé vysoké školy, které díky pěněz, jež dostávají, si mohou dovolit nejnovější způsoby vyuky (ať už to jsou materiály, aktuální informace či technika).
Myslím, že házet všechny soukromé školy do jednoho pytle je nesmysl. Můj přítel studuje Anglo-Americkou Vysokou Školu, kterou já považuji za opravdu kvalitní (a to nemám žádnou "povinnost" tuto školu hájit). Dle mého v mnohém předčí i to 250 místo UK. Kromě toho dnes na soukromých VŠ učí mnoho externí profesorů ze státních VŠ jako VŠE nebo UK (v případě Anglo- Americké je to Yale, Stanford, Hardvard...) takže dělení škol na "státní" a "soukromé" pak úplně postrádá smysl.
Cituji Luciel86: Já jsem ráda, že studuju státní univerzitu, na soukromé bych to měla jednodušší a celkem bez práce (to je prostě fakt)
To není fakt, přečti si mou zkušenost, já na soukr. VŠ musela makat, na státní ne (žádná seminárka, žádné opakovaní zkoušky)
Cituji Miinka: na státní ne
Opět vyvstává otázka: Která škola, který obor? Je zde požadováno, aby se nezevšeobecňovalo, tak by nebylo od věci být konkrétnější.
Cituji eerie: Opět vyvstává otázka: Která škola, který obor? Je zde požadováno, aby se nezevšeobecňovalo, tak by nebylo od věci být konkrétnější.
VŠE podnikohospodářská fakulta, před 5 lety.
Cituji Miinka: VŠE podnikohospodářská fakulta, před 5 lety.
ááá ježišmarja tam mám zrovna podanou přihlášku ale i tak, sem tak z 80% rozhodla, že pudu na tu soukromou..
Cituji eerie: nebylo od věci být konkrétnější.
přesně, když už chcete hanit či chválit kvalitu té a té škole, tak uveďte obor, jinak toto téma postrádá smysl...stejně jako se tu někdo zmiňoval o pajdáku v Olomouci, je nesmysl mluvit obecně, jednotlivé katedry spolu nemají NIC společného
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.