Zajímalo by mě, co je pravdy na tom, že soja a sojové výrobky jsou zdraví škodlivé? Na netu se to dělí na dva tábory. Jedna skupina tvrdí, že je velice zdravá, druhá zase, že ne. K čemu se přikláníte?
sója není škodlivá v přiměřeném množství. Není dobrá pro nemocné se štítnou žlázou. Ale jinak sója je skoro ve všem , takže se jí nevyhneš.
To jsem ještě neslyšela, že by na tom bylo něco nezdravého. Právě naopak rostlinné bílkoviny v sóje jsou jedině dobře.
Říká se, že soja, pokud budeme brát boby, se měla jíst fermentovaná, ani dlouhé vaření nepomůže, jinak je v podstatě nestravitelná a obsahuje enzymy blokující ostatní trávicí enzymy. Nevím, jak je tomu třeba u tofu, ale tempeh fermentovaný je, takže ten by měl být v pohodě.
O obsahu fytoestrogenů, to by nejspíš člověk musel jíst soju pravidelně ve vyšších dávkách
Jinak taky vzrůstá počet lidí, kteří jsou na soju alergičtí...
Cituji drazula: Jinak taky vzrůstá počet lidí, kteří jsou na soju alergičtí...
to je ale u všeho, u mlléka, lepku, pylu, prachu...
Reaguji na Lucrezia:
to ano, ale mnozí si neuvědomí, že třeba pro dítě není vhodné sojové mléko. Někteří makrobiotici a zdravovýživáři doporučují po kojení následovat sojovým mlékem..., vždyť dítěti by se neměl do cca 7-8 měsíce podávat lepek, natož pak alergizující soja.
Přiznám se, že mě to docela překvapilo. Soju mám ráda a stejně tak sojové mléko, nikdy jsem se nezajímala jestli je škodlivá nebo ne. Ale některé články mě překvapily:
Jeden z článků:
V jakém množství je sója nebezpečná u dospělých?
Sklenice sójového mléka denně vyřadí s funkce štítnou žlázu. V článku
v americkém časopise Woman 's World (Svět žen), 16 březen 2001 se
uvádí, že bylo prokázáno, že už malé množství 30-ti miligramů sójové
isoflavonoidy může potlačit funkci štítné žlázy. "Izoflavonoidy v sóji
účinkuje jako hormony v těle. A u mnoha žen, hlavně u těch, co přijímá
velkého množství koncentrovaného sójového prášku nebo beru doplňky
s obsahem těchto izolavonoidů (na zmírnění post-menopauzálních potíží)
narušit hormonální rovnováhu v těle, startovacích nebo zhoršující
problémy se štítnou žlázou ", vysvětluje doktorka Larian Gillespie,
autorka knihy "THE GODDESS DIET" (dieta bohyně). Někteří odborníci
dokonce vyzývají výrobci sójového produktů na odstranění těchto
isoflavonoidů z jejich produkce........
Já nejím maso, jím jedině sóju na různé způsoby a nepřijde mi, že by mi to nějak škodilo. Naopak kvůli kuřecímu masu (nyní se detoxikuji - beru kapky na vyloučení cizorodé bílkoviny) mě už rok v kuse bolí hlava a vidím mžitky před očima, hučí mi v uších. Sója mi chutná a mám ji ráda a k masu se rozhodně nikdy nehodlám vrátit.
Reaguji na Blacky: Jak jsi zjistila, že tvé problémy jsou způsobené právě kuřecím masem?
Taky jsem četla o tom, že fermentovaná forma je ok, jí se po staletí. Tofu a miso je taky fermentované. Sojové maso a mléko ne.
Jinak soja obsahuje estrogeny, které jsou velmi podobné lidským estrogenům a mohou se tak vázat na estrogenové receptory. Zvyšování hladiny estrogenu může mít vedlejší účinky v podobě snížení kvality spermií u můžu a snížení libida u všech, zvýšený výskyt nádorů spojených s estogenem... výzkumy potvrdily, že zrychluje nástup puberty (dívky, kterým bylo od kojeneckého věku podáváno sojové mléko vykazovaly znaky puberty před rokem, vyjimečně před 3. Jenže někde v Americe, takže s rezervou).
To jsou věci, které jsem se kdysi někde dočetla. Jenže hladinu estogenů stejně tak zvyšuje i proso, ječmen, čočka, fenykl a mírně i pšenice.
Takže osobně si myslím, všeho s mírou
Cituji drazula: to ano, ale mnozí si neuvědomí, že třeba pro dítě není vhodné sojové mléko. Někteří makrobiotici a zdravovýživáři doporučují po kojení následovat sojovým mlékem..
to není pravda, přečti si nějakou makrobiotickou knihu a nikde v ní o sojovém mlíku pro děti nenajdeš ani zmíňku makrobiotici ani soju moc nejedí...
Reaguji na Lucrezia:
setkala jsem se s jistými makrobiotiky, kteří mi to tvrdili..., osobně makrobiotik nejsem, ale přijde mi vcelku nedobré, pokud mají takové názory a šíří je dál. Ostatně je tu hodně takových, co se nazývají třeba makrobiotiky a vědí o tom ***, ti jdou dle mého nejhorší, ale také nejraději poučují a dělí se o své ,,neznalosti", které vydávají za ,,pravdu".
Cituji drazula: setkala jsem se s jistými makrobiotiky
tak to ale nebyli makrobiotici, nebo o tom věděli ***, jak píšeš a šíří ty bláboly dál a to je fakt špatný...
v makrobiotice se soja používá fakt občas na zpestření jídelníčku a opravdu kovaný makrobiotik by sojové mléko dítěti nedal. Makrobiotici jim vaří mléka z rýže, jáhel...
pak je tu ale skupina dětí, kteří mají alergii na kravské mléko a těm prostě sojový nutrilon podáván je, ač je to silný alergen, ale to je v podstatě i kravské mléko (my dávali synovi hypoalergenní a stejně se na něho alergický byl)
Reaguji na Lucrezia:
Díky za info. Člověk opravdu nabývá z různých zdrojů pocit, že makrobiotik= sojožravec...
Jinak mě velmi překvapilo, že třeba v sojovém mléku Zajíc je jako alergen uveden kasein, nějak mi nejde do hlavy, co tam dělá...
Reaguji na msm:
Šla jsem v Brně na detoxikaci organizmu, tak mi to vlastně zjistili, podle metody MuDr. Jonáše.
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.