Ptám se za známou, které se děje následující a hledá radu.
Existuje v soukromé firmě oddělení o cca 20 lidech. K 31.7.2014 bude 10 lidem dána výpověď z organizačních důvodů.
Mzda je stanovena mzdovým výměrem.
Zaměstnavatel chce nyní těm deseti lidem, kteří k 31.7. odejdou, snížit mzdu z nějakých 40.000 na cca 20.000 měsíčně. Dělá to proto, aby odstupné, které bude muset vyplatit, bylo co nejnižší.
Má na to právo? Je možnost nějak se bránit? Navíc z průměrného výdělku se počítá i podpora v nezaměstnanosti, která bude jiná z platu 40 a jiná z 20 tisíc...
Jediné, co mě napadá, podat rychle výpověď, aby se podpora počítala z 4Q 2013, ale tím se zase dotyční připraví o odstupné.
Poradí nějaká odbornice na pracovní právo?
Se snížením mzdy musí zaměstnanec souhlasit. Jeho souhlas není třeba jedině v případě, že je mzda na mzdovém výměru, ale toto je zase ošetřeno tím, že do pracovních smluv se píše, že mzdový výměr je NEDÍLNOU SOUČÁSTÍ smlouvy. Takže pokud tuto větu má ve smlouvě, je jeho souhlas třeba ke snížení. Pokud s tím nebude souhlasit, má nárok na výpovědní lhůtu a také odstupné.
Dost záleží na tom, v jaké formě dostáváte mzdový výměr - jestli jako samostatný dokument, nebo je přímo "zakomponovaný" do pracovní smlouvy.
Cituji Ciiicaaa: Se snížením mzdy musí zaměstnanec souhlasit.
Dovolím si nesouhlasit... záleží na okolnostech.
Cituji PíBí: Dovolím si nesouhlasit... záleží na okolnostech.
Doplnila jsem, aby to bylo přesné, díky za upozornění
Je to samostatný dokument.
Já o tom problému vím ode dneška, co jsem tak narychlo prolítla internet (vím, ne vždy spolehlivý zdroj..), tak souhlas zamce nemusí být vždy vyžadován.
Cituji Vanity: Je to samostatný dokument.
Pokud je to samostatný dokument a ve smlouvě není ona kouzelná věta, tak má bohužel zaměstnanec smůlu a firma je velice velice fikaná ...
Cituji Ciiicaaa: do pracovních smluv se píše, že mzdový výměr je NEDÍLNOU SOUČÁSTÍ smlouvy.
Ha, nevím, zjistím, jak to ta moje kamarádka má. Mohlo by to pomoct, velice děkuji.
Ale zas, že by si tohle zaměstnavatel nepohlídal a jen to zkoušel? I to je možné
Cituji Vanity: nemusí být vždy vyžadován
Ano, nemusí, jak píše Ciiicaaa, v případě, že by byl samostatným dokumentem a v pracovní smlouvě by nebyla věta, že je její nedílnou součástí. V tom případě by uzavření mzdového výměru znamenalo jednostranný právní akt a zaměstnanec by souhlasit nemusel a měl by smůlu. Pokud ale je součástí pracovní smlouvy (která je vždy dvoustranným právním aktem), souhlas zaměstnance by nutný byl. Záleží tudíž na té pracovní smlouvě a mzdovém výměru, jak jsem psala ve svém prvním příspěvku.
Zítra pozjišťuji, jak to má s tou smlouvou, každopádně moc oběma děkuji, že to takhle v noci se mnou řešíte . S dotazem obeslány i různé internetové poradny, inspektorát práce atd, tak jsem sama zvědavá, co z toho vyleze.
Já to beru i jako ponaučení, na co si dát pozor, pokud bych měnila zaměstnavatele.
Cituji Vanity: Já to beru i jako ponaučení, na co si dát pozor, pokud bych měnila zaměstnavatele.
Rozhodně Pro tento a podobné případy je dobré vzít si pracovní smlouvu před podpisem domů a řádně si ji projít, nejlíp s někým z oboru V tomto případě, pokud by se zaměstnavatel cukal pozměnit před podpisem smlouvu, která by onu větu neobsahovala, velice bych přemýšlela, jestli ji i za takových podmínek podepíšu.
Vzít si neschopenku na nějakou dobu nebo to něčím oddálit nic nepodepisovat. Navíc jsem myslela, že když je smlouva na dobu neurčitou zaměstnavatel si nemůže jen tak přijít a vzít zaměstnanci třeba půlku platu. To jsou teda praktiky
Cituji sarousek: Vzít si neschopenku
V žádném případě, kamarádka je zdravá jak řípa a bojovat proti postupu svého zaměstanvatele podvodnými praktikami nehodlá. Buď je postup zaměstnavatele v souladu ze zákonem, pak smolík, nebo není, a tudíž bránit se bude po legislativní linii.
V té smlouvě je ohledně mzdy toto (necituji přesně, ale podstatné uvádím):
Za vykonanou práci náleží zaměstnanci mzda. Výše mzdy je stanovena Mzdovým výměrem. Mzda je splatná k 10. dni následujícího kalendářního měsíce.
O tom, že by ten Mzdový výměr byl nedílnou součástí smlouvy, se tam vůbec nehovoří. Takže blbý?
Cituji Ciiicaaa: Pro tento a podobné případy je dobré vzít si pracovní smlouvu před podpisem domů a řádně si ji projít, nejlíp s někým z oboru V tomto případě, pokud by se zaměstnavatel cukal pozměnit před podpisem smlouvu, která by onu větu neobsahovala, velice bych přemýšlela, jestli ji i za takových podmínek podepíšu.
No to každopádně, po této zkušenosti. Doteď mě nenapadlo se zrovna na tuto formulaci zaměřit. Hned jsem běžela kouknout na moji smlouvu, je už hodně stará a taky mám mzdový výměr, ale naštěstí tu kouzelnou formulaci o nedílné součásti tam mám.
Cituji Vanity: V té smlouvě je ohledně mzdy toto (necituji přesně, ale podstatné uvádím):
Za vykonanou práci náleží zaměstnanci mzda. Výše mzdy je stanovena Mzdovým výměrem. Mzda je splatná k 10. dni následujícího kalendářního měsíce.
O tom, že by ten Mzdový výměr byl nedílnou součástí smlouvy, se tam vůbec nehovoří. Takže blbý?
Blbý Tím pádem může zaměstnavatel mzdu změnit bez souhlasu zaměstnance ...
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.