Ahoj, ráda bych se dozvěděla, zda je propylene glycol v kosmetice opravdu nějak škodlivý, vyhledávala jsem to na internetu, někde píší, že ano, někde, že nikoli, je tu prosím někdo, kdo tomu opravdu rozumí? Odpovědi od těch, kteří si to někde přečetli s prominutím nepotřebuji, ráda bych opravdu nějakého odborníka. Nebo někoho, kdo to třeba studuje na VŠ, nebo pracuje ve farmacii apod. Moc děkuji.
Vzhledem k tomu, že na tom se neshodou ani na slovo vzatí odborníci, tak přeji hodně štěstí zde na omlazení.
Reaguji na valux: ráda bych slyšela alespoň názory těch, kteří tomu rozumí, z toho si udělám svůj názor
Reaguji na Renata122:
No, nevěřila bych, že škodlivý není.
Z internetu: Výzkumy jednoznačně prokázaly, že propylenglykol je zdraví škodlivý.
Já bych řekla, že je to jasné, jen se vždycky najde nějaká "studie", která škodlivost vyvrátí. Je to tak skoro se vším. U odborníka nebo někoho z farmacie nikdy nevíš, v jaké pracuje firmě a jde hlavně o peníze, ne o zdraví člověka, takže ti většina odborníků stejně ani neřekne, jak to s tím vlastně je. Přece si nebudou podkopávat vlastní nohy.
V Době jedové se píše:
Propylen Glycol (PG) je zvlhčovadlo a rozpouštědlo často používané v šamponech, deodorantech, rtěnkách, krémech a pleťových vodách. Je také ve vlhkých ubrouscích, včetně dětských. Je velmi levný, a tak je jeho používání v kosmetice velmi rozšířené. Při práci s tímto rozpouštědlem je třeba dodržovat bezpečnostní předpisy, protože snadno proniká kůží a je spojený s mnoha zdravotními riziky - poškozuje játra, ledviny i mozek. Je považován za velmi nebezpečný odpad. V podobě PG si aplikujeme na kůži hlavní složku protimrazové kapaliny.
Prof. RNDr. Anna Strunecká, DrSc., (autorka)
má dlouholeté zkušenosti z pedagogické práce na Univerzitě Karlově. Zároveň byla řešitelkou a spoluřešitelkou sedmi grantových projektů zabývajících se mechanismy vzniku patofyziologických změn u hematologických onemocnění, schizofrenie, Alzeheimerovy nemoci a autismu. Věnuje se též intenzivně vědecko-populární publicistice se zaměřením na biomedicínu.
Tak co, stačí ti to?
Reaguji na Potkan: To co píšeš, jsem všechno již četla, i Dobu jedovou, ráda bych přesto znala ještě další názory, na internetu je toho opravdu hodně a je to tak 50:50, já tomuto bohužel nerozumím, ale věřím, že je tu nějaký odborník, nebo někdo kdo k tomu má skutečně co říct a nemá to pouze někde načtené
Reaguji na Renata122:
Tak když je ti člověk s třemi tituly málo, tak se radši spolehni na názor někoho z internetu. Víc k tomu snad ani nemám co říct. Ale co za odborníky se tady vynoří (pokud diskuze nechcípne), na to si ráda počkám.
Pokud nemáme sami možnost si něco skutečně ověřit - jako tady - zbývá nám posoudit zdroje. Zdroj je vždy nějak financován a dle toho se odvíjejí výsledky. Proto se třeba na internetu dozvíme věci typu vědecky nebylo potvrzeno, že by měl med jakékoliv pozitivní účinky na zdraví. A naproti tomu třeba slavný aspartam je bezpečný. Podle FDA, EU atd. Mně osobně se tyhle manipulace hodně nelíbí, takže ty dotčené věci beru jako rizikové a vyhnu se jim, jak to jen jde.
Reaguji na Potkan: v dnešní době na to opravdu 100% nespoléhám, to musím přiznat, tak uvidíme, zda ještě někdo napíše svůj názor
Reaguji na Pavla Bellis: ano, to musím souhlasit, v dnešní době člověk neví, čemu má věřit, co se týče propylene glycolu jsem opravdu na vážkách, obsahuje ho krém, který mi vyhovuje, ale mám samozřejmě i obavy, proto jsem založila toto téma, na internetu jsem to dlouho hledala a je to opravdu tak 50:50
Reaguji na Renata122: já krémy už nepoužívám žádné, používám oleje a oleje s další složkou - růžovou vodou, čajem, různými odvary. chystám se na vlastní krém, ale zatím jsem nenašla tu správnou náladu na zkoumání emulzí.
Tak krém dober a najdi si nějakou jinou alternativu, ve finále určitě narazíš na něco ještě mnohem lepšího a budeš mít po starostech
Reaguji na Pavla Bellis: hned jak pomine můj problém přejdu na hydratační krém, který propylen glycol neobsahuje, já jsem zase přemýšlela, že si udělám vlastní pleťovou vodu s levandulí, jedna slečna sem dávala návod, ale bohužel v diskuzi, kterou založila, takže jí byl smazán
Reaguji na Renata122: Testuj třeba i jednoduchý věci, já když se do toho pustila, byla jsem překvapená, že konečně něco fungovalo (kupovaná kosmetika mi nefunguje) a testuju pořád.. na netu jsou mraky návodů, na našem blogu taky najdeš pár vod (a levanduli zrovna milujeme ) - http://dify.cz/tag/diy-kosmetika/. Nebo si prostě hrát s tím, co má člověk doma
Do nemrznoucích směsí se dává (dával) etylenglykol, má lepší účinek. Je toxičtější než propylenglykol, navíc je sladký, takže je větší riziko, že ho vypije třeba dítě, protože mu to bude chutnat. Smrtelná dávka etylenglykolu začíná na cca 40 gramech pro pětapadesátikilového člověka.
Propylenglykol je mnohem méně toxický, je schválený i pro použití v potravinách pro zvířata a pro lidi. Aby se hypotetická pětapadesátikilová žena otrávila, musela by najednou vypít cca litr propylenglykolu. Na kůži je i čistý 100% propylenglykol obvykle dobře snášen, s výjimkou případů alergie. Kvůli bezpečnosti se dnes do nemrznoucích směsí dává spíš propylenglykol, protože kdyby ji někdo vypil, na rozdíl od etylenglykolové se mu moc nestane.
Dobrý den vše,
vidím, že tu děláte přímo hon čarodějnice --na propylenglycoll. Mají ho i přírodní kosmetiky- např Dr. Hauschka a léčivé masti typu Yamanouchi. U nás v čr jsou velmi přísné normy na přítomnost toho, co není dobré a zdraví škodí. I přírodní kosmetika Lush --PG uvádí, i když v malém množství, takže krémy vydrží jen půl roku.Mám sestru chemičku ve výzkumu, která říká, že propylen glykol je jemná ingredience, která má malou molekulu a tím dobře vede ošetřující a léčivé látky do pokožky.
E
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.