jojoparada
na této adrese je uvedeno jasně, že si studující prezenčního studia může vydělat kolik chce, mě to bylo řečeno i pracovnoci cssz v cool centru
Cituji marcelau: že si studující prezenčního studia může vydělat kolik chce, mě to bylo řečeno i pracovnoci cssz v cool centru
je to tak
já se ptala paní na přepážce v HK, když jsem tam byla něco vyřizovat
Právě na tom umírání jsem našla, že můžu si vydělat kolik chci, jen musím mít denní studium (jsem na SOŠ). Ale známá právě také pobírala a sebrali ho kvůli těm hodinám. Tak já už jsem zmatená a na čssz jsem byla, jedna paní řikala že v pohodě a druhá právě opak. Ptala jsem se i naší právničky ve škole a ta taky bohužel neví, prej ať se obrátím spíš na nějakou účetní či daňovku. Já už nevím čemu mám věřit.
A popřípadě myslíte si, že když do přiznání napíšu, (vždycky po určitý době mi pošlou nějakej papír a tam mám čestně prohlásit jestli jsem měla nějakej příjem, dřív to vyřizovala mamka, tak ja nevim co tam psala, ale teď když mi bylo 18 tak to píšu já) že jsem za rok žádnej příjem neměla, že na to příjdou a bude nějaký zle??
Cituji Lilliana: jsi jediná v téhle diskusi, která tvrdí opak
Já se opírám faktem, že studenti, kteří se stali sirotky například v posledním roce při pobírání důchodu opravdu omezení jsou, info co mám já se shoduje taky s příspěvkem zde
Jinak si myslím, že autorce diskuze pomůže, když si bude moc vybrat z více byť odlišných odpovědí
já ho beru asi už pět a půl let. Ale teď jen rok ho beru já, protože mi předtim nebylo 18, tak to brala máma. Ale jestli to je vážně omezený (už v tom mám fakt zmatek) tak nevim co dělat..nájem, jídlo, škola a mnoho dalšího.....
Já být tebou tak zatím chodím jen na nějaké menší brigády, ty ti nemůžou uškodit a pořádně pozjišťuji, jak to doopravdy je. Je důležité, aby ta pracovnice ČSSZ měla opravdu poslední verzi zákonu, dříve to totiž mohlo být úplně jinak. Určitě bych se teď nepouštěla do nějakých vetších pracovních nabídek, důchod by ti nejen mohli vzít ale taky bys jim musela doplatit důchody, které bys pobírala od doby, kdy jsi pracovala nad oněch 150 hodin. Nejhorší je, že to můžou udělat až tři roky zpětně...
Ten odkaz, co jsi vložila je správný
Cituji:
"Může pracovat bez problémů na HPP a důchod pobírat bude"
Z toho plyne, že není omezena jak odpracovanými hodinami, tak výdělkem.
" Žádná z možností není nejvýhodnější, pouze omezeno hodinami DPP 150h ročně, DPČ 20hod týdně."
DPP je omezeno na 150h ročně u každého (nemá to nic společného se sirotčím) i u studentů bez sirotčího.
"Každý z těchto pracovních poměrů a dohod se sjednává za určitých podmínek . Záleží i na odpracovaných hodinách v měsíci."
Odpověď je, že DPP se sejadnává podle zákona na max. 150h/rok a DPČ na 20h/týden. Opakuji, tohle nemá nic společného se sirotčím.
Takových pracovních poměrů (DPP a DPČ) se stejnými podmínkami využívají i studenti bez sirotčího, starobní i invalidní důchodci nebo nezaměstnaní na ÚP, (ale ti si mohou vydělat max. do 4000 hrubého, ale to už je jiné téma).
Ale DPČ se zvyšuje zletilostí.
A navíc podle mého to se sirotčím něco společného má, když právě kvůli hodinám té mé známé sir.důchod odebrali.
Já už ani nevím na koho se mám obrátit, když mi v jednom měsíci řekli na čssz dva rozdílné názory a na netu se odpovědi také půlí na dva názory.
Cituji Petrusha: Ale DPČ se zvyšuje zletilostí.
Je to možné, v pracovních poměrech se moc nevyznám. Já když brigádničila prve na DPP a pak na DPČ, tak to účetní vždy zařídila, aby hodiny seděly podle zákona (takže mi třeba na hodinu dali jako více peněz).
Cituji Petrusha: Já už ani nevím na koho se mám obrátit, když mi v jednom měsíci řekli na čssz dva rozdílné názory a na netu se odpovědi také půlí na dva názory.
Chtěj to písemně nebo napiš dopis a pak budeš mít v ruce důkaz.
sirotčí důchod ti nevemou...taky ho pobírám a dělám brigádu, sirotčí důchod se na brigády neváže, brigády se vážou až na příspěvky na děti, ty beru taky, protože jsem úplně sama a až tam musíš doložit kolik si brigádně vyděláš, sirotčí důchod se opravdu váže jen na to, jestli si student a to do 26 let..
Spíše mě napadá, že je možné že je to omezeno hodinami. Na druhou stranu, když budete dělat na ŽL, např. prodej přes internet, jak Vám někdo prokáže kolik hodin týdně se tomu věnujete?
V našem státě je to na palici
ani úředníci sami neví.
Reaguji na pampalatrala:
přesně tak to je, můžete v podstatě klidně i pracovat, sirotčí i tak dostane, podmínkou je prostě věk do 26let a prezenční (denní) studium.
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.