Ahoj, od 13 let dostávám sirotčí důchod a od 15 až skoro do 18 jsem měla dohodu o pracovní činnosti a měla jsem příjem tak okolo 2 až 5 tisíc za měsíc a hodin maximálně za měsíc 90. Jenže pak jsem někde slyšela, že někomu odebrali právě důchod, že chodil na brigádu, ikdyž stále studoval. Nevím, co je na tom pravdy. Radši jsem přestala s brigádou, ale rok je pryč a peníze jsou potřeba. Tak mám teď dohodu o provedení práce na dva měsíce a víc jak 50 hodin za měsíc neudělám kvůli škole a tak. Odhaduju, že budu mít za měsíc asi trojku. Tak by mě zajímalo, jestli je to nějak omezený příjmem a nebo odpracovanýma hodinama a nebo typem smlouvy?? Nebo můžu být v klidu a vydělávat si měsíčně kolik chci?
Cituji Petrusha: Nebo můžu být v klidu a vydělávat si měsíčně kolik chci?
Buď v klidu a vydělávej neomezeně.
Pokud máš sirotčí důchod můžeš být zaměstnaná na HPP, DPČ i DPP a důchod Ti neseberou. Sirotčí důchod se váže na denní/prezenční studium. To je jediná podmínka, jak ho získat.
Petrusha
Já pobírám sirotčí důchod posledních deset let, vydělky jsem měla jak malé, tak se poštěstily i docela vysoké, ale ničím to omezené není, jen musíš být student denní formy studia.
Ahoj, tak tohle vím nahodou přesně jelikož to řeší moje kámoška, sirotčí důchod ti vezmou pokud budeš pracovat více než 15 hodin týdně (cca 60 hodin měsíc) po překročení tohoto limitu jsi považována za výdělečně činnou a nemáš na důchod nárok.
malutka
omezené to 100% je, kámoška studuje prvním rokem VŠ (samozřejmě prezenčně) a kvůli těmto hodinovým limitům musela odmítnout spoustu pracovních nabídek, takže bych si to určitě pozjišťovala!
annette
Stačí se domluvit se zaměstnavatelem, co píše do smlouvy, ale já pracuji poslední tři roky 40-45 hodin týdně, k tomu studuji vysokou a žádný problém nikdy nebyl.
No 40- 45 už taky hraničí s limitem Já síce nevím, jestli je to také omezené od určité částky výdělku, nicméně těch hodin opravdu nemůžeš pracovat moc. Kámošce zemřel otec loni v zimě a když to vyřizovala, tak ji právě toto řekli... proto mě docela překvapuje, že vás o tom nikdo neinformoval...
Můžeš si vydělat kolik chceš.
Samozřejmě v prac.smlouvách je limit..
Stačí když máš denní studium.
Zákony se mění různě. Ale četla jsem o tom různé diskuse, takže si "stojím" za tím, co jsem napsala. To je jako kdyby někdo bral alimetny a nemohl si přivydělávat. Zajdi si na pobočku ČSSZ a oni ti řeknou (obešla bych více pracovnic). A zkus více hledat na webu o tomhle tématu, už si přesně nepamatuji, kde jsem info našla.
No v tomdle státě je to trochu divný - ty se snažíš si vydělat a oni ti vemou sirotčí důchod. To je podobný jako moje známá - má dvě děti a jenom protože pracuje od rána do 8 do večera a má dvě zamestnání tzn. větší příjem tak už je v trochu jiné kategorii placení daní a taky na děti nedostane ani korunu. Nj, dyž se někdo snaží...
Lilliana
Ahojky, syn také pobíral sirotčí a měl brigády při studium a nikdy nám neřekli, že je to limitované. Když jsem pořebovala s něčím poradit, tak kromě telefonátů na ČSSZ jsem psala i třeba anonymně na inter. poradnu. Posílám ti odkaz a zkus si tam napsat jak to vlastně je.
http://www.umirani.cz/poradna.html
Navíc já jsem podávala i daňové přiznání, takže mi vzali přídavky, ale na sirotčí to vliv nemělo.
Cituji Lilliana: To je jako kdyby někdo bral alimetny a nemohl si přivydělávat
Mezi alimenty a důchodem je podstatný rozdíl v tom, že alimenty platí soukromá osoba (rodiče) a důchod stát. Alimenty máš nárok dostávat dokud studuješ a připravuješ se na zaměstnání denní formou studia (jedno jak u toho pracuješ nebo kolik hodin, jen bys neměla podnikat na ŽL) Důchod ti naopak platí stát, který má více omezené prostředky, proto je to limitované. Určitě bych proto neriskovala pracovat přespříliš a raději bych si to ověřila, než ti důchod seberou.
annette
Ptala jsem se na čssz, můžu si vydělat kolik chci. Stačí pokud jsem na prezenčním studiu.
Cituji annette: tak tohle vím nahodou přesně
jsi jediná v téhle diskusi, která tvrdí opak
Já se nechci hádat, chci pomoc a poradit zakladatelce tématu. Navíc píši, že se zákony mění, ale mohou být pořád stejné. Já nemám nárok na sirotčí rok, tak nevím, jak a zda se to změnilo.
Bohužel úřednice na přepážkách jsou občas zmatené, neinformované (nic se jim nestane, když ti to řeknou špatně), takže se informuj z více zdrojů.
Na ČSSZ si můžeš napsat i písemně, klidně na centrálu do Prahy. Ze zkušenosti vím, že jsou poměrně rychlí ve vyřizování.
Na webu je poradna přímo ČSSZ, kde odpovídají právnici a pracovníci ČSSZ odtama jsem měla info, že sirotčí důchod je podmíněn pouze prezenčním/denním studiem a výdělek na něho nemá vliv.
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.