Cituji narkoz: Chci se naučit dobře mluvit česky, můžeme komunikovat přes Skype. Ze své strany dám vám praxe ruského jazyka
s češtinou bohužial nepomožem, moja rodná reč je slovenčina a ja po česky vobec ani nehovorím, i keď žijem v ČR.
Mohl by mě někdo také poradit? Učím se na zkoušky z Radugy a umrzla jsem u sloves ve 3L.. Nechápu proč všude i na internetu uvádějí jako příklad slovesa žít,znát,mluvit.. včem jsou jiné? a proč nu náich jsou jměny v koncovkách... Bohužel to nikde v učebici vysvětlené není..
Protože jsou to vzory základních typů časování sloves v ruštině.
1. ja živú, ty živjóš, on živjót, my živjóm, vy živjótě, oni živút. (podobně: vrátit)
2. ja znáju, ty znáješ, on znájet, my znájem, vy znájete, oni znájut. (podobně: číst, pracovat)
3. ja gavarjú, ty gavaríš, on gavarít, my gavarím, vy gavarítě, oni gavarját. (podobně: telefonovat, učit se)
1. a 2. je první časování (rozdíl v přízvuku, poznáš podle kořene končícího na souhlásku nebo samohlásku) a 3. je druhé časování.
(omlouvám se za ten fonetický přepis, vypadá to otřesně, ale tady nemám ruskou klávesnici)
A podle těchto vzorů se dále něco odvíjí? Tak pokud dobře chápu, tak se musím toto naučit a jinak je to podobné jako v ČJ.. Ty žiješ... Apod..
Když se potom učíš nová slovesa, dokážeš si podle těchto vzorů odvodit, jak se správně časují ve všech osobách, a kde je přízvuk. A ano, je třeba se to naučit jako básničku.
Určitě A pro úplné začátečníky ohledně sebevzdělávání v oblasti cizích jazyků bych ruštinu velice doporučil. Já se začal učit o prázdninách v deváté třídě z učebnice Ruština (nejen) pro samouky od nakladatelství Leda. Za dva týdny jsem se z ní naučil prvních deset lekcí a to mi vystačilo na dva a půl roku studia na střední škole. Azbuka se dá naučit klidně za den, dva - když je chuť a čas. Je taky dobré hodně poslouchat, protože ruština má oproti jiným jazykům výhodu jazykové příbuznosti, jakožto slovanský jazyk, takže i sledováním filmů nebo seriálů (já začínal i kreslenými pro děti). Doporučuji třeba web rutube.ru (nebojte, není to nic sprostého, je to obdoba našeho streamu), kde je spousta seriálů především tedy ukrajinských stanic, ale všechno je ruskojazyčné. Takže sledování sitcomů a soap-oper vám může klidně pomoci s pasivní znalostí jazyka. Takto se slovní zásoba velice hezky rozšiřuje. S konverzací to může být trochu lepší. Já mám za sebou čtyři roky studia ruštiny na střední škole, takže samozřejmě - účast na konveezačních kurzech, případně povídání si s přáteli-studenty ruštiny může být také dobrou zkušeností. také je dobré zkoušet "přemýšlet" v cizím jazyce. Ruské gramatické struktury navíc nejsou pro náš mozek tak složité a i při základní slovní zásobě si zkoušejte v duchu nebo klidně i nahlas popisovat co právě děláte, nebo vidíte. Já jsem párkrát přistihl sám sebe, jak jdu po ulici, vykládám si sám se sebou v ruštině a lidé se za mnou otáčí Takže všeho s mírou, aby se lidé neobávali o vaše duševní zdraví. Důležité je nejen tedy naučit se azbuku číst (navíc kurziva je značně odlišná od běžného textu, je bližší psanému písmu), ale také jí psát, přičemž obě formy se v některých písmenech dosti liší.
Dobré je též sehnat si třeba Ruštinu do ucha, případně si stáhnout libovolné nahrávky a nebo klidně třeba ruskou folkovou nebo moderní hudbu (které je tedy na internetu spousty - překvapivě je většina interpretů ukrajinského původu, ale na kvalitě ruského jazyka to nic nemění )
Jinak, my ve škole používali Raduga po novomu 1. a 2. díl. Učebnice má docela příjemné grafické zpracování, gramatické struktury se na úroveň A1 naučíte docela zajímavé (minulý, přítomný, budoucí čas; podmiňovací způsob, rozkaz, časování sloves podle tříd...
Gramatika není tedy nikterak obtížná - při zkoušce testů na gramatiku mi po třech letech vycházela úroveň B1-B2. V tomto jazyce je velmi důležité zaměřit se tedy spíše na množství slovní zásoby a hlavně idiomatické vazby (ale to vlastně v jakémkoliv jazyce - jen ruština vám oproti angličtině, kdy se na začátečnickou úroveň musíte naučit spoustu gramatiky, která je však zcela odlišná od struktur češtiny).
Zajímavou učebnicí je též Učebnice současné ruštiny, která je dvousvazková - po prvním dílu je možné dostat se na úroveň B2-C1 a po druhém dílu C1-C2. Učebnice je dvoubarevná (černá a odstíny červené), plná obrázků a s velkým množstvím cvičení i opakovacími bloky. Je moderní, věnuje se současnému jazyku a reáliím. První díl má tedy přes pětset strana rozměry jsou krapet atypické, ale nic enormního, žádný strach Vytkl bych zde možná jen lepenou vazbu, která je příčinou vypadávání listů - alespoň tedy v mém případě. Samozřejmostí jsou nahrávky, které jsou velice pěkně udělané - žádné omílání jedním člověkem. Tahle učebnice je tdy také velice dobrou volbou a při koupi obou svazků máte v ruce kompletní gramatiku k ruštině na úrovni C2.
Třetí učebnicí by mohla být Ruština pro začátečníky a samouky od Pařízkové. také není vůbec špatné. Texty jsou zajímavé, nahrávky taky docela kvalitní a cvičení je dostatek. Nevýhodou může být pro někoho neurčení výstupní úrovně (to je ale problém všech knih nakladatelství, které vydává tyto knihy). Je docela dobré ji používat jako doplňkovou učebnici k Raduga. Obsahuje i CDMP3 a za cenu kolem 300-350 je to docela příjemná alternativa k učebnici od nakladatelství Leda (kde průměrně učebnice stojí 500-600kč).
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.