Na zkomolené příjmení bych asi taktně upozornila, pokud by se to nějak opakovalo, splést se může každý. Pak bych byla třeba na toho dotyčného nepříjemná, a on by chudák ani nevěděl ten důvod, že si jenou špatně přečetl podpis v mailu a chybně si to zapamatoval. Nebo v případě, že pracujete pro firmu s hodně zaměstnanci, by se taky mohlo stát, že kolega ho na vás nepřepojí, neboť žádná osoba toho jména, kterou volající shání, u nich nepracuje.
Ovšem v dnešní rychlé době jsem profesní e-mailovou komunikaci musela omezit na přednastavené "Dobrý den, posílám Vám dokumen XY", protože tam se splést v oslovení nemůžu. Stejně většinou dostanu odpověď (pokud vůbec) ve formě "OK, potvrzuji přijetí."
Cituji Maui: Jo a teda nevím, jak člověk u Veselky10 dojde k tomu, že se jmenuje Chytrá
Já dumala nad tím, jake hodne vtipne kombinace mužou být a ne jak se ona jmenuje
Já mám příjmení cizí a lidi ho špatně vyslovují. Za těch spoustu let jsem si na to ale zvykla, takže už mě to nerozhodí. Když ho někdo vysloví špatně, tak ho normálně s úsměvem opravím abych výslovnost objasnila a víc to neřeším. V písemný komunikaci mi zaměňují nebo přidávají písmenka, vynechávají diakritiku.. Co mě dokázalo pobavit, co jsem byla na VŠ, tak na hodinách při docházce učitelé všechny četli příjmením, jakmile došla řada na mě, tak řekli jen křestní jméno. .. Nicméně mám práci, kde zákazníky hodně oslovuji a musím je oslovovat.. Zrovna včera jsem se přeřekla u příjmení jedné paní a ta mi opravdu dost naštvaným tónem příjmení řádně zdůraznila.. Takže asi tak
Vzhledem k tomu, že to později může způsobovat dost velké komplikace (například pošta vám nepředá zásilku ať je to co je to), tak bych opravila. Naštěstí písemně se mi to stalo jenom u zadání bakalářky, že jsem tam měla zkomolené příjmení, ale po rozhovoru s vedoucím, jsem to radši neřešila.
Jinak nejvíc mě rozčilovala učitelka na střední, vyučovala český jazyk a občanskou výchovu. V hodinách etikety kázala o tom, jak je komolení příjmení velký společenský prohřešek, a hned na to mě příjmení zkomolila. A komolila mi ho 4 roky a přitom to četla ze správně napsaného seznamu. Na ní jsem už ke konci reagovala velmi podrážděně. Na VŠ učitele opravuji, ale většinou s úsměvem, jen aby v tom nevznikl zmatek. Chudák spolužák je na tom hůř, od sprostého označení ženských pohlavních orgánů ho dělí jen jedno písmenko.
Cituji Jánošík: Chudák spolužák je na tom hůř, od sprostého označení ženských pohlavních orgánů ho dělí jen jedno písmenko.
No jo, taky znám jednoho Radka Píšu....
Cituji Maui: Takže jasná Vokurková
Také ne, ale z oblasti přírody to je. A Vokounová to není.
Ještě jsem chtěla k té základní myšlence zakladatelky... když se někdo občas splete, tak je to někdy legrační a je to normální, člověk třeba myslí na něco jiného, nebo mu ten člověk někoho připomíná a omylem ho osloví jinak.
Ale jinak, pokud to má někdo ve zvyku a nedá si práci si jména ostatních zásadně zapamatovat, tak podle mně to svědčí o jisté duševní lenosti a v tomhle slečnu zakladatelku chápu, že se na takové lidi může začít dívat "jinak".
Cituji Maui: Já bych zase potřebovala vědět, jak byste oslovili člověka, který má v podpisu jméno bez háčků a čárek, ale opravdu to vypadá, že tam nějaké jsou... Např. tam má Bozena Rohacova.. A teď člověk neví, jestli je Roháčová, Róhačová, Rohacová, nebo co.
A jinak píše s háčkama a čárkama nebo obecně bez? Pokud obecně bez, tak je nejjednodušší psát taky bez - jednak se vyhneš problému s příjmením a jednak je to slušnost - ono jí to totiž její meil může zobrazovat s diakritikou blbě......Takže když někdo píše bez diakritiky, tak bys e správně mělo odpovídat taky bez.....
Slušně (ne jak ty) bych se podepsala znovu a správně. Nejsem taková citlivka, je to jen příjmení bože. A už vůbec, bych kvůli tomu nezakládala diskuzi. - Můj názor.
B.M.
Slušně (ne jak ty) bych se podepsala znovu a správně. Nejsem taková citlivka, je to jen příjmení bože. A už vůbec, bych kvůli tomu nezakládala diskuzi. - Můj názor.
Příjmení je důležitou součástí každého člověka, je to něco, co mu zůstalo po předcích (nebo co si zvolil z lásky k partnerovi, co budou nosit jeho děti). Nevím proč se zastáváte někoho, kdo vám toto jméno komolí. Každý dospělý člověk by měl být zodpovědný za to, že vaše příjmení nezkomolí, a pokud se to stane, měl by to napravit s omluvou.
Mě by to teda taky naštvalo. Pokud píšu email někomu konkrétnímu a chci ho v úvodu oslovit, tak si to raději stokrát zkontroluju. A když bych si nebyla jistá, tak radši napíšu neutrální "Dobrý den" bez oslovení. A jestli se navíc ten člověk uchází o práci, tak by ta komunikace měla o něm něco vypovídat.
Cituji bakalářka: Takže když někdo píše bez diakritiky, tak bys e správně mělo odpovídat taky bez.....
To mě zaujalo...Slyším o tom prvně. Podle mě je slušnost psát česky a ne tatarsky bez diakritiky, to mě uplně rozčiluje. Odepsala bych jí bez diakritiky jen v případě, že by mi vysloveně napsala do emailu něco ve smyslu, že jí email špatně zobrazuje diakritiku a požádala mě, ať píšu bez ní. Jinak ne.
Cituji B.M.: A už vůbec, bych kvůli tomu nezakládala diskuzi
Diskuze mě nezajímá= nepřispívám do ní
Cituji Joye: bez diakritiky
Souhlasím, myslím, že je to nesmysl, aby můj text měl určitou úroveň, píši správně česky a ne schválně psát nesmysly. Pokud někomu nesprávně nějaká služba v počítači upravuje, ať si tuto službu vypne
Cituji ilka1: Pokud někomu nesprávně nějaká služba v počítači upravuje, ať si tuto službu vypne
Přesně tak.
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.