Silvie OK
Sice naprosto vyčerpávající odpověď....ale já jsem napsala příběh,co se nám stal před 20lety.A když nám tehdy svaz chovatelů dal papíry na 6 štěňat,tak k tomu asi nějaký důvod měl,nemyslíš?Měli jsme jen jeden vrh,takže chovná fena je v našem případě hodně nadnesené slovo.A navíc...Proč bych sem psala něco,co není pravda..jen tak?Jak to chodí teď netuším a ani po tom nepátrám..
.Jak jsem psala..máme krásného psa,který je podle ČMKU nepapírový a je nám to úplně putna,protože nehodláme vymetat výstavy.Stačí nám,že s tím psem pracujeme(cvičák,různé zkoušky)a ke spokojenosti nepotřebujeme vědět.jestli je stavěný tak či onak,jestli má dobře posazený ocas,jestli má např menší hlavu apod.Je absolutně zdravý a to je pro nás nejdůležitější.A to jestli má nebo nemá PP neřešíme.
Ještě sem pro zajímavost zkopíruji info konkrétně k plemeni Stafordširský bulteriér:
Článek 3 - Podmínky pro zařazení do chovu
Do chovu může být zařazen jedinec splňující následující podmínky:
- Na základě dvou CAC výstav, z nichž jedna musí být klubová nebo speciální pořádaná v České republice, v kterékoliv třídě kromě dorostu; pes i fena se známkou výborný nebo velmi dobrý.
- Popisný svod s hodnocením „doporučen k chovu“, minimální věk k účasti na popisném svodu je 12 měsíců.
- Chovní jedinci musí odpovídat požadavkům standardu.
- Do chovu může být zařazen pouze jedinec s úplným nůžkovým skusem a s korektním postavením špičáků.
- Do chovu nemůže být zařazen jedinec s anomálií ocasu.
- Do chovu nemůže být zařazen agresivní nebo bázlivý jedinec.
- Pro zařazení do chovu platí výstavní ocenění zapsané v průkaze původu, nebo v jeho příloze. Pro zařazení do chovu platí výstavní ocenění získané minimálně ve věku 12 měsíců.
- V chovu mohou být psi i feny využití až po dosažení věku 15 měsíců.U fen končí chovnost dnem, v kterém fena dovršila věk 8 let. Výjimku může povolit hlavní poradce chovu.Fena v tomto případě může být kryta nejdéle do konce kalendářního roku, v kterém dovršila věk 8 let. Podkladem pro povolení výjimky je potvrzení veterináře, ne starší než l měsíc, že fena je zdravá a schopná odchovat vrh. U psů není horní věková hranice pro využití v chovu stanovena.
- Během jednoho kalendářního roku může mít fena pouze jeden vrh s ponecháním všech zdravých štěňat.
Cituji extravaganca: ale já jsem napsala příběh,co se nám stal před 20lety.A když nám tehdy svaz chovatelů dal papíry na 6 štěňat,tak k tomu asi nějaký důvod měl,nemyslíš?
Jojo, já to chápu, jen mne to překvapilo, podmínky se tím pádem dost změnily, což je asi dobře.
Spor nemáme, já s Tebou ve všem souhlasím
Vložila jsem sem ty informace pro ty, co to třeba i do budoucna bude zajímat.
Cituji Silvie OK: Kluby pak stanovují přesné podmínky, podle kterých musí pes/fena prokázat standardní exteriér a povahu - účastí na výstavě, svodu nebo bonitaci, absolvováním předepsaných zkoušek apod.; zdravotní zkoušky - v závislosti na problematice konkrétního plemene klub stanoví povinná vyšetření kyčlí, čéšek, očí a další; další podmínky - např. změření kohoutkové výšky, zjištění genetického kódu.
Naše fena absolvovala jak výstavu,tak bonitaci..takže podle tohoto odstavce,co si sem dala,nebyl jediný důvod proč by nám papíry neměli dát...Takže defakto si tímto si potrvdila,že to možné bylo,ikdyž jsme nevymetali výstavy...stačila jedna a my měli ještě navrh bonitaci..
Cituji Silvie OK: Spor nemáme, já s Tebou ve všem souhlasím
Já to taky jako spor neberu...jen mě to zajímalo,proč se nad tím pozastavuješ.Nám fakt nikdo caviky nedělal.Splnila vše,co podle svazu chovatelů splňovat měla,tak nám papíry prostě dali.
Ještě bych k tomu všemu doplnila doporučení...Díky několikaletému naštěvování cvičáku přicházíme do kontaktu i s jinýma australákama(z chovných stanic uznávaných ČMKU čili s PP FCI)a už jsme viděli několik australáků,co měli vadné očička,propadlou páteř a o chybějícím ocásku ani nemluvím(ikdyž u tohoto plemene se v 1% rodí bez ocasu).Takže je strašně důležité od koho psa berete.Nezávisle na tom,že každá považujeme toho svého psa za nej,tak musím říct,že na cvičáku všichni australáky posuzují podle našeho,protože ten je podle nich co se stavby těla,velikosti hlavy naprosto dokonalý..jediný "problém" je,že nemá zbarvení typické pro australáka..je černo-bílý a hodně si nás pletou s border kolií..
Pokud chcete psa na výstavy a na chov,tak si od chovné stanice vyžádejte všechna možná vyšetření..hlavně si pozišťujte rodové vady u daného plemene..U nás se to týkalo hlavně očí(šedého zákalu).Všechny chovné stanice nejsou korektní,tak si opravdu pozišťujte co se dá a vyžadujte po nich co nevíc...No a pak taky následně o psa pečujte...chlavně pozor u štěňátek větších plemen v období růstu na propadnutí páteře a na kvalitu kostí...nám náš nějak rychle vyrostl a z důvodu,aby se mu nepropadla páteř a nepoškodily klouby,mu byla nasazena kloubní výživa..
Můj názor na dané téma je, že buď chci pejska určité rasy, protože mi vyhovuje jeho povaha, velikost, srst atd. a v tomto případě jedině pejska s PP. Nebo chci pejska prostě hezkého na pohled a kámoše a to bych šla do útulku a neutrácela hromady peněz. Já jsem před touto otázkou také stála a našla jsem si plemeno, které mi vyhovovalo především svou povahou a vlastně i velikostí a celkovou náturou a tak jsem pořídila papíráčka. Jenže teď už vím, že ani papírák nemusí nutně znamenat výhru. Dneska se nakrývají pejsci i s genetickými vadami. Ten náš nám nenarostl tak jak měl a na výstavách bychom rozhodně moc neuspěli.
Já mám tři psy a ani jednoho s papírama...Zlatýho retrívra mám z chovný stanice jeho rodiče byli s papírama ale on neni bude mu v červnu 7let a je to krásnej hodnej pes a za těch dlouhých sedm let neměl nějaký závažný onemocnění zaklepu radši a to je pro mě nejdůležitější asi.Pak mám jorkšíra tomu je rok je taky bez papíru od paní co je chová a taky žádnej problém zdravej hravej pejsek a ani neni vůbec náchylnej na nemoce.Pak mám bernskýho salašnickýho to mám od pána co je také choval má rodiče oba papírové a on neni tomu bude 8měsíců a ten akorát když byl malinkej asi 2měsíce tak měl kýlu ale tu mu včas vyoperovali a vše je v pořádku žádný problém.Nejsem proti papírovým ale chtěla jsem jen napsat jaký mám zkušenosti s pejskama bez papírů.
Já to tu zas musím napsat. Ano, bezpapíráci taky můžou být krásní zdraví psi - dokonce můžou být i krásnější a zdravější než psi s PP. Ale jde tu o tohle: Pokud se budou kupovat psi bez PP, pak se takoví psi také budou nekontrolovaně množit. V kdoví jakých podmínkách, pouze proto, že nějaký ziskuchtivý člověk si hledí jen svého zájmu a psy bere jako prostředek k živobytí. A že takových je... Kdyby všichni dostali rozum a začali se shánět po psech s průkazem, těchto případů týrání by ubylo... Kéž by k tomu někdy došlo...
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.