Ahoj.
Starám se o babičku,která má velké, v podstatě neléčitelné zdravotní problémy.Bylo nám poraděno-od jejího oše.lékaře,že v případě,kdy je babička na naši pomoc prakticky odkázána,lze zažádat o tzv. "příspěvek na péči o osobu blízkou" .
Zajímalo by mě,jaké je potřeba vyplnit formuláře a co to všechno obnáší.?
Doufám,že místo jakékoliv rady a zkušeností ,se tu neobjeví příspěvky,že mi jde jen o peníze,nikoliv o babičku.. Už 3roky se o ni starám a nic sem za to nikdy nechtěla. Nechci si na špatném zdravotním stavu babičky přivydělat-to opravdu ne..
mona
Ahoj, před časem jsem pomáhala s vyřízením přítelově mamince, tak se pokusím poradit.
Zajdi si na Odbor zdravotních a sociálních věcí, vyplníš si žádost a sociálka si vyžádá posouzení zdravotního stavu od ošetřujícího lékaře. Potom přijdou pracovnice do domácnosti, provést šetření a budou se ptát na mraky věcí, někde jsem to měla sepsané, když to najdu, tak ještě doplním... No a pak čekáš na rozhodnutí. Celé to trvalo asi dva měsíce. Tady najdeš víc informací:
http://socialnirevue.cz/item/prispevek-na-peci/cat egory/socialni-prace
Ještě si můžeš vyřídit příspěvek na benzin, ale na všechno se vyptej na té sociálce, určitě ti poradí.
mona
Ahoj, mrkni na tenhle odkaz snad ti to trochu pomůže se v této problematice orientovat a pomůže ti to s vyřizováním příspěvku.
http://ligavozick.skynet.cz/ip/zakon.php?oblast=90 00060
Babička si musí o příspěvek na odboru sociální péče požádat sama a nebo tě zplnomocnit k jednání. Sama si také určuje pečující osobu.
Potom jí doma navštíví sociální pracovnice která posoudí které úkony o svoji osobu je babička schopna zvládnou. Nevím jak na tom babička je zdravotně, ale doporučuji aby jsi u toho jednání také byla, je to dost důležité pro výši příspěvku. Dobře si zkontroluj jestli údaje které sociální pracovnice uvede do dotazníku odpovídají skutečnosti.
Po nějaké době bude babička pozvána k posudkovému lékaři který si od ošetřujícího lékaře vyžádal posouzen zdravotního stavu. Pokud není schopna se k posudkovému lékaři dostavit je nutné mu to včas oznámit.
Celé vyřízení může trvat i několik měsíců, tak přeju hodně štěstí a pevné nervy. Mám postiženého syna tak vím co to obnáší a švagrové jsem pomáhala vyřizovat PnP pro nemohoucí maminku. Pokud by jsi se chtěla ještě na něco zeptat klidně můžeš tady a nebo pošli SZ.
Ahoj,já pracuji na Lékařské posudkové komisi kde tyto žádosti vyřizujeme...tudíž nevím odkud ty jsi ale musíš si vyplnit žádosti na magistrátě (oni už ti tam ty pani dají co potřebuješ) ... máš samozřejmě právo na příspěvek za péči ve výši kterou u nás posoudí doktorka podle buď lékařských zpráv nebo osobně....babička také může žádat o mimořádné výhody (např. na dopravu, úpravu bytu, auta) je toho opravdu dost ale tebe bude asi nejvíce zajímat ten příspěvek na péči jelikož ty MV jsou spíše pro postižené občany...jo, jo je pravda že to trvá dlouho ale alespoň u nás to není chyba na naší straně....většinou za to může obvodní lékař posuzovaného (v tvém případě babičky) který od nás obdrží lékařský nález jenž pro nás musí vyplnit a než oni to vyplní to je sto let.....proto co ti můžu poradit až si podáš žádost a přijde ti od LPS dopis že začalo jednání atd. tak bombarduj telefony babiččina obvodního lékaře, zeptej se zda mu došel nález atd, a zda už ho vyplnil...klidně volej obden, oni jsou s tím pak rychleji hotoví kdyby jsi ještě něco potřeboval tak mi klidně napiš...a odkaz co ti poslala Evelyn doporučuji také, je tam skoro vše
mona
já jsem pobírala na mého tatínka příspěvek na péči po dobu 4 let do jeho smrti. Bylo to ještě před 3 lety, takže byly nastavené trošku jiné parametry.
Ale určitě si zajdi na magistrát odbor sociálních věcí. Já jsem dostala přidělenou paní, která byla naprosto super, poradila mi ještě o co si mám zažádat, protože jsem s tatínkem byla doma, brala jsem ještě doplatek do životního minima a dokonce mi poradila, že např. na mimořádné výdaje pro dceru můžu požádat o mimořádný příspěvek např. 6.000 kč - např. před vánocemi, nebo začátkem školního roku atd.
Takže hodně to závisí na té sociální pracovnici a držím ti palce, abys dostala tak skvělou paní jako jsem měla já.
Návštěv v domácnosti se neboj - aspon u nás to probíhalo tak, že paní ze sociálního došla k tatínkovi, poseděla s ním, povykládala uvařili si kafe a v pohdoě. Tatínek byl rád, že se za ním zastavil někdo nový, a bylo to...
Také jsem vyřizovala za babičku - pro babičku tento příspěvěk. Chodily jsme jí s mámou nakupovat, praly jsme jí, uklízely atd., protože to sama nezvládala. Doktor napsal zprávu o jejím zdravotním stavu, že se nemůže moc pohybovat atd. Celé vyřízení - od podání žádosti k vyrozumění od PSSZ trvalo celý rok! Jen podotýkám, že chyba lékaře to nebyla, že to trvalo tak dlouho, ale sociálky, kde mi sami řekli, že to ví, že to trvá tak dlouho, že mají moc žádostí.... No a nakonec nám to stejně zamítli. . Co vím, i z jiných zkušeností, moc tyto příspěvky nedávají.
Cituji Martis: moc tyto příspěvky nedávají
Oni tyto příspěvky se dávají zejména těm kteří potřebují opravdu se vším pomoc...nenají se, neosprchují atd. atd....proto si o to žádají hlavně postižení lidé....
Cituji Martis: Jen podotýkám, že chyba lékaře to nebyla, že to trvalo tak dlouho,
Tak nevím jak u Vás ale my tady máme žádostí že nevíme co dřív a déle jak 3 týdny to u nás není....je to o přístupu úřednic, pokud je ta práce nebaví a sedí a krafou tak je to potom znát, kdybych tady jen seděla tak je to taky o něčem jiném, my tu máme problém jen s doktory....
Ahojky. Díky moc za Vaše rady.
Byla jsem dnes na sociálce pro ty papíry a paní na mě koukala,jak na martana. Neodpustila si ani poznámku,že pokud si myslím,že na tom kdo ví jak zbohatnu,tak že jsem na omylu.
Výčet toho,že babička má silnou altrozu,která jí už dost zdeformovala klouby-hlavně kolení,chodí o 2 FH.Špatně vidí-na jedno oko skoro vůbec.Má špatné ledviny atd. Všude ji vozíme-3x za měsíc po doktorech není vyjímka.Domácí práce taky nezvládá.No mohla bych pokračovat.. Prostě tohle vše se té paní asi nezdálo dost.. Připadám si,jak nějaká socka,co chce využít situace na úkor babičky.
Cituji Lucia: proto si o to žádají hlavně postižení lidé....
To je jasné, jen mě velice překvapilo, když jsem byla u lékaře, který vyplňoval zprávu pro sociálku, tak říkal, ať s tím raději nepočítáme, že sociálka nedala nic jeho tatínkovi, který je na kolečkovém křesle! a stará se o něj. A to nemluvím o TV, kde to člověk všude vidí, jak se sociálka chová k těmhle případům. Samozřejmě všechny nemůžeme házet do jednoho pytle...
Mono, bylo by dobré aby jsi o posudek zažádala doktora Tvojí babičky. Ten Ti v tom může nejvíce pomoct. Na tu hloupou ženskou ze sociálky nehleď. Vem to tak, že kdyby byla babička umístěná v LDN, tak by na ní stát musel přispívat dalako, daleko víc, než dá Tobě.
Na tohle máš jednoznačně nárok.
Romísek
Takže než tam ponesu ty vyplněný papíry,měla bych si nechat napsat posudek a dát to tam společně-chápu to dobře? A ještě by mě zajímalo,´jak často chodí sociálka na nějaké kontroly?
Bude to asi ještě celý zajímavý. Když o tom tak přemýšlím,nejradši bych se na to vybodla.Starat se budu dál,at už s příspěvkem nebo bez-rozhodně babičku nikam "neodložím" . Na druhou stranu,v tomhle státě žádá skoro každý na něco a sociálka jim to dá.Tak proč to nezkusit.
Mono, na tento příspěvek máš naprosté právo!
Promluv si s lékařem Tvé babičky, pokud jsem to četla v Tvém prvním příspěvku dobře, tak on sám Ti to doporučil a věř, že o tom také bude nejvíc vědět. A pokud vím, tak sociálka nechodí. Tito lidé jsou pod pravidelnou lékařskou kontrolou tudíš chodí jen když dostanou zprávu lékaře, že něco není v pořádku.
Romísek Díky moc. Jo jo ,doktor nám o tom říkal. V pondělí se ho na to pořádně vyptám,stejně tam musím kvůli výsledkům.
Ještě jednou moc díky.
Cituji mona: Takže než tam ponesu ty vyplněný papíry,měla bych si nechat napsat posudek a dát to tam společně-chápu to dobře?
Cituji Romísek: Na tu hloupou ženskou ze sociálky nehleď
Ne, tak to opravdu nefunguje. Doneseš vyplněné papíry a sociální pracovnice ze sociálního odboru přijde za babičkou domů na tzv. šetření. Podle jednotlivých bodů bude posuzovat jak zvládne jednotlivé úkony péče o svoji osobu a soběstačnosti. Těch úkonů je celkem 36!
Diagnóza a to kolik má dotyčná osoba nemocí nehraje roli. Důležité je jak se dokáže postarat sama o sebe a kolik těch úkonů zvládne BEZ POMOCI, pokud zvládá jednotlivé úkony s dopomocí posuzuje se to jako by úkon nezvládla, na to pozor!
Doporučuji si tu paní ze sociálky nerozházet protože na ní dost záleží co napíše. Další důležitá osoba je posudkový lékař který si SÁM vyžádá zprávu u ošetřujícího lékaře.
Zažila jsem na vlastní kůži, že posudková lékařka jednotlivé body upravila tak, že je babička zvládla i když to nebyla pravda. Udělala to záměrně aby nedosáhla na určitý stupeň příspěvku ačkoliv jí nikdy osobně neviděla protože babička je ležící a k LPK se nemohla dostavit a posudková za ní samozřejmě domů nepřijela.
Takže to má spoustu úskalí na který můžeš při vyřizování narazit a je potřeba si všechno ohlídat a dopadne to dobře, vyřizovala jsem to 2x a jednou jsem se odvolávala tak vím o čem mluvím.
Cituji Romísek: A pokud vím, tak sociálka nechodí. Tito lidé jsou pod pravidelnou lékařskou kontrolou tudíš chodí jen když dostanou zprávu lékaře, že něco není v pořádku.
Omyl kontroly chodí a zároveň se také kontroluje využití příspěvku. Myslím že je to správný, kdo je na tom tak že má na příspěvek na péči nárok, nemusí mu to vůbec vadit.
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.