Máš pravdu v tom, že kůže různých etnik se liší, já sama jsem jen napůl češka, otec je z Jižní Ameriky, tak mám asi nějak blíž k pokusům plynoucích ze života jiných kultur. Ale jinak, po výchově i mé babičky, která mě vždy vedla k bylinkám, jsem stejně "valach jak poleno".
Co se týče té Asie, dovezla jsem si s tama i knížky ( v angličtině) o jejich způsobu péče o kůži obličeje i těla. Takže dělám různé pokusy s kořením, ovocem, rostlinnými oleji apod... Je faktem, že nejdříve zkouším koncentrace v nižší míře (kdoví, co to udělá), a pak přidávám, někdy množství, jindy jiné složky. Oni používají tradiční receptury doteď v běžném životě, ale i v luxusních lázních. Jen mi příjde, že když se k nám "přiveze" cokoli z takových dálav, najednou je to x-krát dražší. Zkoušela jsem i thajské masáže, tady se cena nedostane zhruba pod 1000,- Kč, tam jsem si hodinu a půl užívala za necelých 150,- korun (už asi i ta cena mě příjemně navnadila).
Jestli tě zajímá nějaký konkrétní recept, zeptej se, knížky mám sice doma, ale zítra jsem v práci také, tak je donesu a můžu to buď napsat sem do diskuse, nebo to můžu napsat přímo tobě.
Pumpkin,
je mi jasné, že každý máme ten svůj krupon trochu jiný, ale v 99% očekávej delikatesní jemnou projasněnou kůžičku a to už po prvním (!) použití!
Také jsem začínala prvně kosmetikou Cannaderm a Extravaganja, nic tím nezkazíš, neboj!
Pumpkin
mycím pudrům se v Indii (a celé Asii) říká: UBTAN. je možné, že je receptura použitá podle jejich tradic. Normálně jsou jedny z hlavních složek např.: rýžový prášek (jemná mouka), jíly (pro kosmetické užití) - u nás je lze sehnat v lékárně, jemně mleté koření (kurkuma, zázvor, pískavice - řecké seno, kardamon, různé bylinky). Zkrátka, co dům dá (tedy hlavně ten asijský). Ale já si seženu běžně vše v lékárně, nebo obchodě s kořením.
Člověk si ale musí sám vybrat, co mu vyhovuje, co mu voní a co mu nejlépe ošetří kůži. Každá bylinka i koření má jiný účinek, ale můžou se vzájemně dopňovat. A já, byť reaguju na běžné čistící prostředky vyrážkami, tak s čistími pudry jsem velmi spokojená.
Pocahontas,
zajímá mě úplně všecičko, piš, děvče, piš, hrozně to žeru!
Založ třeba novou diskusi " Vše o Asii".
Elina
Extravaganja? To neznám, to je také s Cannabisem? A máš typ na konkrétní výrobek? Viděla jsem tuším mýdlo na akné (ale to bude aśi dryák, co?), pleť vodu a krém - paní v obchodě mi tvrdila, že je masný a že divně "voní", celkem mne odradila a proto jsem to ani nezkusila v domnění, že jde "opět" o nějaký reklamí hit.
Elino a Pumpkin,
asi bude přeci jen lepší vytvořit nové diskusní téma,aby se nám to příliš nerozjelo jiným směrem, a někdo, kdo by chtěl vědět něco o přírodní kosmetice si nečetl příspěvky o pražených kobylkách (jejich specialita), takže zítra do toho půjdu. Stejně jsem v práci od rána, takže na to bude dost času.
Ahojky,
můžu se zeptata jaké máte zkušenosti s kosmetikou L´OCCitane? Je opravdu tak přírodní jak o sobě tvrdí? Díky
L´Occitane není zcela přírodní, protože obsahuje složky, které v biokosmetice nesmí být (např. ropné deriváty), prostě nesplňuje normy. Ale obsahuje některé přírodní výtažky - levanduli, slaměnku, shea butter atp., a hodně žen si ji chválí. Velkým plusem je podle mě to, že podporují fair trade.
Aha, a ty ropný deriváty, jaký mají negativní vliv? Který kosmetika je uplně přírodní?
Martikasp,
ropné deriváty jsou minerální oleje, které se liší od těch rostlinných tím, že je pokožka nevstřebá. Názor na jejich negativní účinek se liší, ale v podstatě nejsou nebezpečné, udržují kůži hydratovanou, ale nic nemůže skrz ně (z kůže ven a naopak), proto pleť jakoby uzavřou.
Příkladem (i když trošku silnějším) je používání vazelíny u dálkových plavců, natřou se vazelínou, aby jim nemohla okolní voda promáčet kůži a oni tak neprochladnou.
Úplně přírodní kosmetika má certifikát BDIH, tzn., že:
1. rostlinné suroviny pochází, pokud je to možné, z kontrolovaného ekologického zemědělství či z certifikovaného sběru ve volné přírodě;
2. výrobek neobsahuje žádné syntetické konzervační látky, syntetická barviva ani syntetickou parfemaci;
3. výrobky neobsahuje parafín, vazelínu ani jiné ropné produkty;
4. sběr surovin i výroba probíhají šetrným způsobem, aby nedošlo k zatížení životního prostředí;
5. výrobky ani výchozí suroviny nejsou testovány na zvířatech ani toto testování není zadáváno třetím stranám.
U nás jsou to např. Weleda, Lavere, Logona, Dr. Hauschka, Jurlique. V zahraničí např. REN, The Organic Pharmacy apod.
Důležité upozornění - u přírodní kosmetiky doporučuji nejdříve vyzkoušet vzorek, protože často dochází k alergickým reakcím na některé rostlinné složky.
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.