Ahoj holky,
je to asi dva měsíce, co jsem si někde přečetla tak působivou reklamu na přírodní kosmetiku, že jsem o ní začala vážně uvažovat. Do té doby jsem vyloženě milovala hlavně krémy El. Arden a Guerlain. Logicky jsem si odůvodnila, že je pravda, že si kazím pleť chemickými barvivy, konzervanty a zahušťovadly, všechny dosavadní krémíky, emulze a vodičky jsem odvezla svojí mamce a vyplenila jsem obchody s "natur" kosmetikou.
Tak a teď mě budete kamenovat za to, co teď napíšu, ale mě se během těch dvou měsíců tak příšerně zhoršila pleť, že jsem ochotná se Elizabeth Arden písemně omluvit za to, že jsem jí tak neuváženě opustila. Mám teď ksicht jak struhadlo, obrovské póry, olupující se šupinky a další nechutnosti. Navíc se ty krémy špatně roztírají a jsou buď příšerně mastné, anebo mi zase naopak hubu úplně stahovaly. Jsem moc rozzlobená, už nějaké letěly do koše a další várka je bude co nevidět následovat!
Vím, že mi odepíšete, že jsem hloupá nána, která tomu vůbec nerozumí, ale nevím proč, něco mě nutilo sem napsat svoji zkušenost. Záměrně neuvádím, které značky a krémy jsem vyzkoušela, aby jste si nemyslely, že chci nějakou firmu poškodit.
Stále nevím, jestli je ten můj Decleor přírodní- asi ne...Přitom je na všech krabičkcáh 100% natural...M.
Elino,
přírodní (zcela rostlinná) kosmetika občas dělá to, že trvá, než se pleť přizpůsobí přirozenému chodu, a tak se začne čisti, a to tak, jak popisuješ, zhořší se, někomu naskáče vyrážka, nečistoty apod. Otázkou je, zda tvá pleť taky nereagovala na některé složky, které působí jako alergeny. U přírodní a čistě organické kosmetiky často hrozí alergické reakce. Já sama používám spíše rostlinné produkty, ale mám na to fígl, studuju složení výrobků... Takže používám Decleor, ale i Payot a Matis a testuju i další. Pro mě je hlavní kritérium, že tam odmítám mít jakýkoli minerální olej (parafín, apod). Každému, kdo chce s přírodní kosmetikou začít doporučuji vyzkoušet vzorky, a pokud možno na ne příliš viditelném místě a to alespoň po dobu jednoho týdne. Přírodní produkty nepůsobí ihned, ale výsledky trvají déle, a to jak v dobrém, tak špatném (alergické či nesnášenlivé reakce).
To maria: Decleor je přírodní tak napůl, přípravky Aromessence (oleje a noční balzámy) jsou dle složení čisté a přírodní, ale některé krémy obsahují jak parabeny, tak minerální olej (derivát z ropy, který s přírodou nemá nic společného). Ale já mám s Decleorem jen ty nejlepší zkušenosti...
Pocahontas,
děkuji Ti za vysvětlení, ráda se nechám poučit, ale abych pravdu řekla, moje hlava mi to moc nebere.
O bylinkách něco vím, pokud mám nějaký zdravotní problém, ráda se na ně obracím. Např. při zánětu močového měchýře užívám medvědicovou směs. Pomůže mi hned, není mi prvně hůř a potom líp. Proč to u pleti neplatí také?
Nemám žádný zásadní problém s pletí, ani jsem nikdy neměla, tak proč najednou si mám vytrpět s přírodní kosmetikou nějaké přechodné období, aby bylo lépe ?
Jak to, že si musí kůže zvykat na něco, co by jí mělo být přirozené ? Když si natřu obličej např. krémem Idealist, je mi blaze téměř okamžitě. Proč?
Strašně ráda bych to pochopila, pokud se ptám velmi dětinsky, zkus mi i dětinsky odpovědět.
P.S. : Abych nebyla tak úplně zlá na přírodní kosmetiku, teď jsem dostala krém Trésor od La Chévre a zdá se mi, že ten je teda dost dobrý. Sice ho musím používat na noc, protože jsem po něm taková ulepená a umaštěná, ale ráno jsem měla hubu jako vygumovanou. Má obsahovat syrovátku z kozího mléka a cítím z něj i med.
Elino,
u pleti jde o to, že to, co se v ní tzv. špatného usadilo, musí jít ven, až se pleť vyčistí, bude na tom lépe než předtím. Pokud se týče použití bylinek u těla (vnitřně), tělo taky vylučuje to špatné ven, ale zejména tělními tekutinami a rychleji, proto to není vidět. I pití bylinkových čajů, může pleti pomoci, ale samozřejmě u pleti to trvá déle, protože předtím se musí vyčistit vnitřní orgány (jako ledviny a játra). Nevím, jakou kosmetiku si přesně zkoušela, ale když se podíváš na kompletní složení, může tam být rostlina nebo éterický olej, který ti neudělal dobře. Já třeba divně reaguju na čajovníkový éter. olej. Běžně se může používat neředěný na kůži, spoustě lidí pomáhá (na akné, spáleniny, píchnutí hmyzem apod.), ale jakmile si ho dám byť jen trochu na vatové tyčince, vytvořila se mi na obličeji ukázková alergická reakce, samozřejmě, že nejhorší to bylo tak po 3 dnech. Za den mě to začlo svědit, za 2 dny kůže zčervenala a pak začala mokvat, loupat se atd. Nešlo s tím vyjít mezi lidi, protože jsem vypadala, jako bych měla nějaké infekční onemocnění ze středověku... Až po týdnu striktního používání krému na alergickou pleť se to trochu zklidnilo.
Krémy, které mají v sobě určitou část chemie působí daleko dříve, je tam více rychleji působících složek, které jsou doménou chemicko-farmaceutického průmyslu, to ale neznamená, že by byly špatné. Připojuji kompletní složení krému Idealist:
Water (aqua purificata) purified, dimethicone, polysilicone-11, cyclomethicone, sodium lactobionate, isopentyldiol, acrylamide/sodium acryloyldimethyltaurate copolymer, camellia sinensis (green tea) extract, maminaria saccharina extract, triticum vulgare (wheat) germ extracthordeum vulgare (barley) extract, sodium glycyrrhetinate, saxifraga sarmentosa extract, modified polysaccharides, sclareolide, scutellaria baicalensis extract, vitis vinfera (grape) extract, whey protein (lactis proteinum), tocopheryl acetate, morus nigra (mulberry) root extract, cholesterol, caffeine, magnesium ascorbyl phosphate, acetyl glucosamine, sodium hyaluronate, panthethine, ammonium acryloyldimethyltaurate copolymer, phenyl trimethicone, lavendula angustifolia (lavender), glycerin, sodium carbomer, hydroxyethylcellulose, citrus grandis (grapefruit california), polyethylene, polysorbate 20, squalane, butylene glycol, floralozone, polysorbate 80, methyldihydrojasmonate, isohexadecane, coriandrum sativum (coriander), phenoxyethanol, imidazolidinyl urea, methylparaben, ethylparaben, propylparaben, butylparaben mica, titanium dioxide (CI 77891), iron oxides (CI 77491, CI 77492, CI 77499)
U těchto složek, protože jsou pečlivě otestované je taková koncentrace, která pomáhá, ale neměla by způsobovat alergie.
A tady je složení krému od Weledy:
Water (Aqua), Peach (Prunus persica) Oil, Sweet Almond (Prunus dulcis) Oil, Alcohol, Musk Rose (Rosa moschata) Oil, Hydrolyzed Beeswax, Lysolecithin, Glyceryl stearate SE, Orpine (Sedum purpureum) Extract, Xanthan Gum, Horsetail (Equisetum arvense) Extract, Myrrh (Commiphora myrrha) Extract, Fragrance: natural essential oils (Bergamot (Bergaptin free), Clove, Geranium, Grapefruit, Guaiac wood, Jasmin, Lavender, Neroli, Petitgrain, Peppermint, Rose, Rosemary, Ylang Ylang).
Kromě olejů, které by neměly "nic špatného udělat", je tu několik éterických olejů, které nemusí více lidem sedět, jako je bergamot, hřebíček, grepový, mátový, rozmarýnový - ale přitom by třeba stačila nižší koncetrace a neublížily by.
Co se týče La Chévre, používám ho když se tzv. něco stane a naskáče mi vyrážka, já sama jsem alergická na hodně chemikálií(např. nemůžu ani umýt nádobí v Jaru bez rukavic, při práci se Savem se osypu apod.), ale La chévre je dobrá značka pro citlivky a z mých známých snad neím o nikom, komu by nevyhovovala. Syrovátka je pro pleť blahem, jak po spálení sluncem (to radila už moje babička), tak na jakékoli kožní defekty. Chemie mi na škole moc nešla, ale mám pocit, že to obsahuje i kyselinu mléčnou, která vyhlazuje, takže podle mě dobrá volba.
Pokud je to ještě nesrozumitelné, klidně napiš připomínky. Jsem v práci, takže dělám deset věcí najednou.
Pocahontas,
děkuji Ti za minipřednášku, jsem ráda, že je tu nějaký odborník, který nám poradí bez toho, aby nám vnucoval nějaké preparáty, za které lobbuje.
Ano, tohle mi už hlava bere a jsem spokojená. Akorát ještě pořád nevím, jakou si mám vybírat kosmetiku pro sebe, když nemám pleť ani mastnou, ani suchou, ani pupínkovatou, ani pihatou, ani bílou, ani červenou. ( Takhle to vypadá, že jsem učiněná krasavice, ale, bohužel, ANI to ne )
Nikdy jsem se po ničem neosypala, takže zůstanu u svého systému hledání, pokusů a omylů, viď ?
Elino,
já jsem absolvovala totéž. Poku omyl a nic jiného. Ono, co jednomu perfektně sedí, to jinému může vadit. Ale co já dělám, než se pustím do zkoušení je:
1. pročtu si na netu recenze (hlavně na anglických stránkách)
2. pokud nemám šanci dostat v obchodě, lékárně apod. vzorek, abych si ho vyzkoušela, napíšu přímo distributorovi či firmě mailem. Nevěřila bych, jak si zákazníků váží a často jsou schopni je poslat.
3. studuju složení, vždycky hledám nejdřív to, co tzv. nesmím (a často naštvaně odcházím, protože mi krém sice skvěle voní, účinky by měly být taky skvělé, cena mě taky nesloží ale bohužel začne svědit nebo něco podobného.)
Mám pocit, že máš pleť jako já, ani to ani to, jen mám pocit, že té mé pořád něco chybí...
Pocahontas,
chodím na odborné přednášky plastických chirurgů, protože s nimi částečně spolupracuji a částečně potřebuji ke své práci jejich poznatky a ti pořád opakují : k zaléčení jizev používat vepřové sádlo, sádlo a zase sádlo! Je pravda, že to bezvadně v praxi zabírá, ale víš, že mě ještě nikdy nenapadlo si s ním natřít obličej jen tak? Kovářova kobyla prostě chodí bosá, je to pravda. Dnes večer to vyzkouším a pak dám vědět, co to se mnou provedlo.
Jak se u nás říká "máš recht". Vyzkoušet se má asi všechno, tak ať ti to dobře dopadne, já za chvíli končím v práci, tak už se těším na vanu....
Zuzko,
jak jsem psala v minulých příspěvcích, na kosmetiku La Chévre nemůžu říct nic špatného, ba naopak. Vždycky mi pomohla od vyrážek, ekzémů a jiných nepříjemných "útvarů" na kůži, je pravda, že je trochu mastnější, ale já mám spíš suchou pleť, takže mi to nevadí. Má více řad, ze kterých si můžeš vybrat...Ale samozřejmě nepoužívám jen ji, takže výběr je na tobě. Zkus nejdřív vzorky, měli by je mít i v lékárnách, kde ji prodávají (nabo napiš na jejich mail na jejich internetových stránkách) a uvidíš.
Milá Pocahontas,
ještě včera večer jsem byla plna optimismu a chtěla jsem Ti děkovat za to, že jsi mě tak pěkně nakopla k aktivnímu samostudiu o kosmetice, ale dneska večer už mám hlavu jak meloun a mám chuť nakopat všechno živé i neživé v okruhu jednoho kilometru.
Ale popořadě.
Nesmírně jsi mě inspirovala větou: "Chemie mi na škole moc nešla ...". Řekla jsem si: Ha, tady chodí po světě někdo, komu jsou chemické vzorečky taky vyloženě odporné, a vida, jaký se z něj stal svou pílí a houževnatostí uznávaný odborník, takový odborník, že ti musí ty hlupačko hloupá, tady troubit věci, které by pro tebe měly být samozřejmostí a měla bys je vědět sama !
I zastyděla jsem se a rozhodla jsem se, že si ty díry ve vzdělání musím hned doplnit.
Začala jsem tím, že jsem si na netu v bazaru objednala skripta Organické chemie a Dermatologickou propedeutiku, protože jsem zjistila, že v Ingredients rozumím akorát pojmu
Aqua. Po chvílli samostudia jsem zjistila, že musím asi začít soupravou Malý chemik z hračkářství.
A to jsem si , prosím, já oslice nadutá, myslela, že kosmetice z medicínského hlediska trošku rozumím, že chápu sovislosti s osmolaritou a ionty, že rozumím pojmům liposomy, lysozym, ceramidy, atd. , že vím, co se smí a nesmí kombinovat, co působí jako katalyzátor při vstřebávání,, jak se chová standartně i nestandartně pokožka při zátěži.
Takže o víkendu, místo abych někde u vody na sluníčku aktivovala v pokožce výrobu vitamínu D, jsem zarytě šprtala biochemii a dnes mohu s čistým svědomím říct, že o kosmetice jsem věděla "prd" a teď vím dvojnásobné "prd", protože takový objem propletených informací už ve svém věku pochopit nedokážu.
( Pro neznalé malá lekce - Sodium Lauryl Sulfát je špatný, ale Sodium Laureth Sulfát je dobrý, oba se vyrábí z kokosového oleje (!), ten je přímo vynikající, ale nejlepší je Amonium Lauryl Sulfát, ale ten nikde nenajdete, protože je moc drahý.)
Tys mě, Pocahontas, dokonale zničila, tys pošlapala moje sebevědomí, tys mi zmařila naděje na klidné stáří, já se okamžitě stěhuju někam do pralesa, kde budu asketicky rozjímat o Bohu a zvysoka kašlu na všechny serepetičky!
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.