Prosím o radu. Manžel je zaměstnán u jedné nejmenované společnosti (v hlavním pracovním poměru). Nyní se mu naskytla příležitost pracovat pro zahraničního obchodního zástupce (Poláka, živnostníka), který bude propagovat polský výrobek na českém trhu. Práce, kterou by se zabýval manžel, by byla administrativního charakteru (plus návštěvy u českých firem, jimž by byl produkt nabízen) a rovněž by měl veškeré pravomoce v zástupování výše zmíněného subjekta. A byla by pouze jako vedlejší pracovní poměr.
A já bych se chtěla zeptat, co všechno by teď manžel měl udělat, aby to bylo tzv. legální? A je pro něj lepší, aby byl u Poláka zaměstnán nebo by bylo vhodnější, aby i on vlastnil živnostenský list?
Předem děkuji za odověď a omlouvám se za případnou nesrozumitelnost.
neskwik
Muj otčim děla přesně tohle jen děla pro Německou firmu...Ma živnostenskej list.Jsou to vyhody i nevyhody,když je nemocnej nebere ani korunu ale zase si muže dost věci odepisovat.Zaleži jak se s tim Polakem dohodne,no legalni to bude,bude vedenej jako podnikatel a bude odvádět statu dane ne.
spíš bych se pátrala po tom, jak bude placený - na ŽL jen asi z provizí, takže, pokud nic neprodá, nic nevydělá?
pracovní poměr je jistější v tom, že bude mít nějaký fixní plat, takže když neprodá, tak mu peníze na účet přijdou
A teď mě napadlo, jestli může ten Polák (pracujíci pro polskou firmu na ŽL) nabízet produkt dané firmy na českm trhu a přitom mít jen polký živnostenský list. Nebo se musí registrovat i na územi ČR? On bude pouze nabízet zboží českým firmám, ale smluvní vztahy budou vnikat mezi polskou stranou (výrobcem) a českou firmou (kupujícím).
jestliže je podnikatel v PL, může nabízet služby i zboží v ČR a i jinde po světě, registrace je jen z místa, kde má firma sídlo
podle toho, co popisuješ, on ten Polák je zprostředkovatel, obchodní zástupce nebo dealer a nabízí - pracuje pro polský subjekt - a tento Polák by chtěl zaměstnat tvého manžela?
Jo, jo, on by právě zaměstnal mého manžela, protože manžel si nehce dělat ŽL. A práce manžela by byla spíše takovou výpomoci (v komunikaci, administrativě). A byla by mezi nimi smlouva o pracovní činnosti nebo o provedení práce.
pozor na zdravotní a sociální pojištění - nejsem právník, ale manžel by byl zaměstnaný v Polsku - bo zaměstnavatel má sídlo v Polsku, nepředpokládám, že by si Polák zřizoval zastoupení se vší právní legislativou v ČR - takže pokud by byl zaměstnán Polákem v Polsku, může mít výkon činnosti v ČR, ale daně a pracovní podmínky se budou určovat dle předpisů v PL
/já jako firma v ČR zaměsnám Poláka - je to můj zaměsntanec, takže pracovné právní vztahy se řeší dle ČR, i když toho Poláka nechám pracovat jenom v Polsku a čas od času se s ním setkám na nějakém jednání/
matadi
Chtěla bych ti moc poděkovat za tvé odpovědi, mají pro mě cenu zlata
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.