Zajímaly by mě vaše zkušenosti z firem, kde je hlavním dorozumívacím jazykem angličtina. S jakou úrovní angličtiny a na jakou pozici jste nastoupili? Jak dlouho vám trvalo, než jste se v anglické komunikaci začali cítit pohodlně?
Pracovala jsem rok v britské firmě .., nastupovala jsem tak jako středně pokročila, ale kolegovi z irska jsem vůbec nerozuměla.. je to moc dobrá zkušenost, začátky jsou těžké ale potom budeš vděčná, jediné co jsem nesnášela byly obědy kdy jsem aspoň u oběda s českými kolegy chtěla mluvit česky ale oni i na obědě kde byl jediný angličan mluvili anglicky..pohodově jsem se začala cítit asi po půl roce ale po roce jsem dala výpověď takže jsem si to moc neužila..
Pracuji v americké firmě, angličtina je náš interní jazyk a jazyk, kterým komunikujeme s klienty. Jsme tady namíchaní, cca 50% Čechů a 50% cizinců všech možných národností (Dáni, Portugalci, Italové, Rusové, Španělé, Finové, Holanďané atd...). Myslím, že moje angličtina je na velmi dobré úrovni, zatím jsem neměla problém, že bych někomu nerozuměla (jak z kolegů, tak z klientů). Pracuji jako mzdová specialistka, konkrétně pro Švédsko.
Díky, dámy! Reaguji na Lady Flame: A na té "dobré úrovni" jsi musela nějak pracovat, nebo jsi ji měla hned, když jsi nastupovala? Pokud ano - kde a jak ses na ni dostala?
Cituji popina: A na té "dobré úrovni" jsi musela nějak pracovat, nebo jsi ji měla hned, když jsi nastupovala? Pokud ano - kde a jak ses na ni dostala?
Měla jsem jí už když jsem nastupovala. Předtím jsem pracovala sice v české firmě, ale dost často jsem zastupovala překladatelku a překládala odborné texty, takže tam jsem si dost "nahrabala" a zlepšila slovní zásobu. Jinak anglicky jsem se začala učit už ve školce, pak jsem šla na jazykovou základku, pokračovala na střední a ještě jsem studovala AJ na VŠ, kde byly veškeré přednášky a semináře v AJ. Řekla bych, že jsem na jazyky takový přirozený talent (narozdíl třeba od matematiky apod.). Samozřejmě neříkám, že všechno vím a všechno znám, to vůbec, ale nikdy jsem neměla problém porozumět a domluvit se. Člověk se nesmí bát
Cituji Lady Flame: Samozřejmě neříkám, že všechno vím a všechno znám, to vůbec,
Jasně, chápu Díky.
Nastupovala jsem s úrovní zhruba B2, v posledních přezkoušeních už se to zvedlo na C1-C2. Řekla bych, že do firmy, kde je úředním jazykem angličtina, tak už tu úroveň musíš nějakou mít, ne spoléhat na to, že ji tam získáš. Ale určitě záleží jak kde Jde spíš o to, že rozšíříš svou slovní zásobu o oblast, ve které budeš pracovat.
Cituji mishka999: tak už tu úroveň musíš nějakou mít, ne spoléhat na to, že ji tam získáš.
Tohle je určitě pravda. Já jsem se setkala s tím, že úroveň B2 byla považována za nedostatečnou (náročná a specializovaná pozice). Ono je bohužel velmi těžké získat "fluent english", když v tom prostředí nejste. Samozřejmě lze nastoupit na nižší pozici a tam se otrkat, ale já už zdaleka nejsem absolvent, takže to se mi fakt nechce
Reaguji na popina:
U nás ve firmě máme pozice, kde je nutná aspoň B2, ale na druhou stranu i pozice, kde nebereme nikoho níže než C2 Pokud je firemní žargon rozsáhlý, tak to asi jinak než od nižší pozice nepůjde. Hodně záleží na tom, co je to za obor.
Cituji mishka999: tak to asi jinak než od nižší pozice nepůjde
No jasně, to pak jde o priority. Specializovanější pozice v české firmě, nebo rutinní v zahraniční - což je pro mě asi momentálně nepředstavitelné...
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.