Ahoj,
chystám se odjet do Anglie v říjnu a hledám ještě nějaké odpovědi na mé otázky + zkušenosti ostatních.
Jedná se mě třeba o to, jestli je výhodné si pořídít cestovní pojištění celoroční, nebo jestli zdravotní péči v anglii hradí automaticky váš zaměstnavatel.
Dále pak třeba ohledně sociálního pojištění, pokud si ho tady nebudu platit, mohu doložit poté na úřadech že jsem pracovala v anglii? ( kvůli důchodu)
A nějaké další zásadní věci, na které jste někdo při prácí/žití v UK narazili?
Předem moc díky za info!
když si důch. poj. tady budeš platit dobrovolně, tak se ti bude počítat na důchod, ale ne na podporu v nezaměstnanosti. Podporu tady dostaneš, ale je to komplikovanější, je víc podmínek atd... Záleží, jak dlouho v cizině budeš. Ale jestli se práce v cizině (v rámci EU) započítává tady do důchodu nevim, znám jen případ kdy pán pracoval 20 let v austrálii a tady nárok na důchod nemá...
Cituji Jancysska: Ale jestli se práce v cizině (v rámci EU) započítává tady do důchodu nevim,
Nepočíta sa to.
Po odpracovaní istej doby v zahraničí (ak bude značnejšia) je vhodné sa informovať na možnosti a nároky na priznanie dôchodku (či jeho obdoby) v zahraničí.
Cituji lulamae: Nepočíta sa to.
Po odpracovaní istej doby v zahraničí (ak bude značnejšia) je vhodné sa informovať na možnosti a nároky na priznanie dôchodku (či jeho obdoby) v zahraničí.
Kde jsi na tom byla? Doba důchodového pojištění v různých zemích EU se nyní sčítá.
--
Informovat se zdarma na tvůj konkrétni případ můžeš na ČSSZ.
Reaguji na Tanja77:
Na webe CSSZ
Princip sčítání dob pojištění spočívá v tom, že pokud doba pojištění získaná podle právních předpisů jednoho členského státu nebude dostačující pro vznik nároku na důchod, budou se pro nárok na důchod brát v úvahu i doby odpovídajícího pojištění získané ve druhém členském státě, a to v rozsahu, ve kterém se časově nepřekrývají. Získá-li pojištěnec dobu pojištění potřebnou pro nárok na důchod v jednom státě bez přihlédnutí k cizím dobám pojištění, bude mu přiznán tzv. plný důchod. Jeho výše bude určena pouze na základě vnitrostátních právních předpisů. Pokud pojištěnec získá v některém státě nárok na důchod pouze s přihlédnutím k cizím dobám pojištění, bude mu přiznán tzv. dílčí důchod. Každý členský stát tedy přiznává a vyplácí důchod jen za doby pojištění, které pojištěnec získal na jeho vlastním území. V případě, že pojištěnec (žadatel) odpracuje 1 rok v druhém členském státě a odvádí tam pojistné do systému sociálního zabezpečení, vznikne mu za splnění dalších zákonem stanovených podmínek nárok na dílčí důchod z důchodového systému tohoto členského státu.
Inak by bolo samozrejme lepšie dvihnúť sa a ísť sa spýtať priamo ČSSZ, než anonymné rady na internetoch, že.
Reaguji na prissy: doba odpracovaná z jiné zemi v EU se do důchodu počítá, ale
- v každé zemi musíš odpracovat různou dobu
- a v celkovém součtu za život odpracované doby musíš splnit požadavek odpracovaných let.
Příklad:
Za svůj život odpracuješ 15 let v Německu, 20 let v ČR.
V ČR ti vznikne nárok na důchod za splnění
- bude ti cca 62 let (dle počtu dětí a roku narození, pokud se to nezmění)
- budeš mít za život odpracováno a budeš platit soc. pojištění za min. 30 let
- v ČR tuším odpracováno 10 let
v Německu dostaneš důchod obdobně:
- bude ti 65 let
- stejných 30 let pojištění
- odpracováno v Nemecku 15 let
Sčítají se doby práce v EU a ještě několika dalších zemích a pak ti každá země dle tam zaplaceného SP vyplácí důchod. A hodně se to mění, ty roky, ale nemyslím, že by se měnila podstata, je to tak od 2. sv. války Vždy to vyjde výhodnější odpracovat v dané zemi min. tolik, aby ti důchod vypláceli i tam. Než započítávat 1-2 roky odpracované jinde - tady.
Každý stát ti bude vyplácet důchod ve své měně.
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.