Tak já bych si zase dávala pozor na sacharidy večer. Cukrem vybuzený inzulín totiž mimo jiné brání dvěma důležitým hormonům - 1) melatoninu pro kvalitu spánku, 2) růstovému horm., který je třeba k regeneraci buněk, orgánů, svalů (tato regen. probíhá jen během spánku). Takže jakákoli cukrová večeře je dobrá tak leda pro ztrátu svalů.
Cituji PardGalen: Funguješ tak čtyři roky a žádné obtíže nepozoruješ, za to když se najíš, tak s tím máš problém.
Klidně to můžeš nechat tak jak to máš a nic hrozného se nestane. Zbytečně se strachuješ.
Přesně tak.
Myslím, že je velmi důležité poslouchat vlastní tělo víc, než rady, které sice mohou být fundované, nicméně, každý jsme nastavený jinak.
Cituji jancmo: a i když si dám něco malého, je mi špatně. Když se najím po cvičení, tak nemůžu spát a ráno mám nafouklé břicho.
Mám to úplně stejně.
Jím poslední jídlo v 17 hodin už několik let a velice mi to vyhovuje.
Reaguji na jancmo:
Jsou lidé, kteří dobrovolně hladoví i několik dní. Čtrnáct hodin bez jídla není nic vážného, většinu toho prospíš.
Jenom poznámka. Hodně lidí, kteří se stravují špatně mají také druhé večeře. Počet denních jídel je individuální záležitost a ještě se mění v závislosti na situaci a neexistuje nic jako jediné správné složení.
Cituji mau-mau: Tak já bych si zase dávala pozor na sacharidy večer. Cukrem vybuzený inzulín totiž mimo jiné brání dvěma důležitým hormonům - 1) melatoninu pro kvalitu spánku, 2) růstovému horm., který je třeba k regeneraci buněk, orgánů, svalů (tato regen. probíhá jen během spánku). Takže jakákoli cukrová večeře je dobrá tak leda pro ztrátu svalů.
Naprosto souhlasím. A večeře ve formě cottage či libové šunky se zeleninou opravdu nemůžou ničemu uškodit.
Cituji PardGalen: Hodně lidí, kteří se stravují špatně mají také druhé večeře.
Částečně jde o to, jak to člověk nazve - "druhá večeře" zavání obžerstvím, oproti tomu "poslední jídlo tři hodiny před spaním" (např. v 18hod večeře, ve 21 něco menšího a o půlnoci odchod na kutě) nezní až tak zle
Cituji jancmo: Myslíte si, že poslední jídlo v 16:00 je velký prohřešek proti správnému fungování organismu?
ano.
protože od 16.00 do rána je hrooooozně dlouhý čas, kdy tělo nedostane nic najíst. nechápu proč se nemužeš najíst v 18.00, něco lehčího - salát, jogurt, kuřecí maso, i když se věnuješ synovi, copak při něm nemužeš jíst? nebo já bych volila variantu, že bych šla cvičit o 18.00 a najedla bych se o 20.00. rozhodně bych nešla spát s kručícím žaludkem. Pokud nechodíš spát v 21.00 tak večeře v 20.00 ti nic neudělá...
Cituji Kathlyn: večeře v 20.00 ti nic neudělá...
já jím naposledy v 20:00 uplně normálně ..i pozdeji,když jdu spát pozdě...Samozřejmě by to chtělo vědet jak moc a proč se musí synovi speciálně věnovat..ale já bych to vyřešila následujícím způsobem..dělala bych si polévky.Miluju takové ty husté zeleninové nebo kuřecí,kdy všechno uvaříš, dáš tam zeleninu,maso a td.. takže všechno důležité a potom to rozmixuješ, když to trošku naředíš, tak se to dá nalít do hrníčku a můžeš to popíjet i při práci se synem
Reaguji na Kathlyn: Bohužel cvičit dřív nemůžu, protože musím dětem udělat jídlo, pak je vykoupat a až je zaženu do postelí, tak můžu jít teprve cvičit. Syna nemůžu nechat vůbec bez dozoru, má zrakové postižení a mohl by si ublížit. Ale přemýšlela jsem nad těmi zeleninovými vývary, jen musím najít čas je uvařit. Od minulého týdne jsem zkoušela po cvičení dát si něco malého, zrovna teď mi vychází, že skončím se cvičením ve 20.30 nebo 20.45, a pak se teprve jít vysprchovat. Protože chodím spát ve 22.00, tak mám pocit, že tělo si jídlem neporadí a já přibírám. Možná je to pocit kvůli nafouklému břichu, ale necítím se vůbec dobře. Zkusím to ale vydržet, protože posledním pár měsíců pozoruji, že mi trávení jídla trvá čím dál tím déle a to podle mě v pořádku není.
Pokud si do teď neměla žádný problém, tak je to v pořádku a tento styl stravování tvému organismu vyhovuje. Někdy je lepší poslouchat to, co nám říká tělo, než to co říkají ostatní. To co praktikuješ, je v podstatě půldenní půst. Tvoje trávicí soustava tuto přestávku v trávení zřejmě potřebuje, takže bych to nelámala přes koleno. Pokud ovšem chceš něco sníst, tak doporučuju zeleninový vývar, ten ti trávení nezatíží.
Reaguji na Saro: Od doby, co jsme založila tohle téma, jsem zkoušela jíst něco malého hned po cvičení. Několik týdnů mi trvalo než jsem si na to zvykla. Pak jsem měla dovolenou a to jdou všechny stavovací návyky stranou. Teď se zase snažím dostat se do původního režimu a překvapivě k tomu patří i nějaké malé jídlo po cvičení. Zvykla jsem si na to, už nemám nafouklé břicho. Děkuji za radu, zeleninové vývary chci zařazovat až nebude takové teplo, ale je to skvělá rada.
To poslední jídlo v 16:00 by bylo logické při nějaké dietě, která je postavená na jednom jídle za den (např. Renegade diet, nebo Pravěká dieta). Tam je to založené na myšlence, že prastaří lidé se nemohli hned po ránu najíst, nejdřív si museli něco sehnat, teprve pak se do toho mohli pustit.
Sama za sebe si myslím, že je celkem jedno v kolik hodin člověk jí, důležitější je, co jí (a kolik). Akorát samozřejmě není dobré jíst těsně před spaním nebo hodně těžká jídla - kvůli trávení.
Reaguji na mau-mau: Já už opravdu hodně let jím ve stejnou dobu (7.00,9.30,12.00,14.00,16,00) a skladba jídla je vcelku rozumná - jím více méně všechno, vaříme doma, do restaurací nechodíme, nepřejídám se. Ale cítila jsem v poslední době, že mi pak ke konci dne dochází síly a že mi tam nějaké jídlo asi chybí.
Já bych to vlastně vůbec neřešila. Nejlepší by nakonec asi bylo, kdyby člověk jedl ve chvíli, kdy cítí potřebu, a nebyl otrokem nějakých časových limitů. Mám chuť v deset večer? Pokud nehodlám hned nato ulehnout, tak proč ne? Nemám hlad v poledne v době oběda? Tak asi jíst nepotřebuju...
Reaguji na mau-mau: Jenže já už si to svoje tělo tak vycvičila, si podle něj můžu řídit hodinky.
To je určitě hloupost jíst poslední jídlo už v 16 hodin. Z čeho to tělo má fungovat až do večera, respektive do doby spánku? Já jíst takhle, tak bych určitě nikdy nezhubla a asi bych si odvařila žaludek.
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.