Ahoj,
čeká mě příští týden pohovor na MÚ, jedná se o místo na odboru soc. věcí, dávkové oddělení. Máte za sebou někdo takový pohovor? Jak to probíhá? Na co se ptají, kdo je přítomen, kolik lidí tam je atd..Musím přiznat, že z toho mám docela vítr, protože jsem na pohovoru na MÚ nikdy nebyla, a tak nevím, jak moc se to tam "prožívá"
Děkuji za příspěvky
Myslím, že to může být pokaždé jiné. Kamarád byl na výběrku na finanční odbor, nejdříve psali všichni uchazeči test, pak čekali na výsledky a pouze ti nejlepší šli hned na ústní pohovor. Jinak si myslím, že se ptají na to, na co se ptají na běžném pohovoru. Tady bych čekala třeba speciální otázky k této pozici - např. jestli znáš zákony vztahující se k té pozici, jestli máš přehled, co vše tento odbor řeší, jestli máš nějakou praxi z této oblasti, jestli jsi dostatečně asertivní a umíš jednat s lidmi...
Určitě bys měla mít základní znalosti o dávkách - dávky hmotné nouze, pro zdravotně postižené, příspěvek na péči - a mít ponětí o tom, které zákony je upravují.
Jinak bych tě chtěla upozornit, že od ledna se mají vyplácet všechny dávky na úřadech práce, tzn. část lidí z obcí přejdou tam a zbytek buď zůstane na obci a bude převeden na jinou práci, v horším případě dostane výpověď. Každopádně tyto změny provázejí velké zmatky a chaos, o tom, co nastane po novém roce ani nemluvím. Je tedy dost možné, že i to je důvod, proč se to místo uvolnilo.
Pokud se hlásíš na úsek hmotné nouze, počítej s velkou psychickou zátěží, pracuješ s velmi problémovými lidmi, musíš si ledacos nechat líbit a skousnout různé věci.
Ale pokud to skutečně chceš dělat, radím dobře se připravit, projevit zájem a znalosti, umět vysvětlit, proč se hlásíš zrovna na tuto pozici. U nás se dělají také testy úrovně znalostí práce s PC, konkrétně na této pozici se s PC pracuje velmi intenzivně, dávky zpracovává speciální program. U pohovoru obvykle bývá tajemník úřadu, vedoucí odboru, případně ještě někdo další, na větších úřadech třeba personalista.
Držím palce
Cituji Maaya: Pokud se hlásíš na úsek hmotné nouze, počítej s velkou psychickou zátěží, pracuješ s velmi problémovými lidmi, musíš si ledacos nechat líbit a skousnout různé věci.
Práávě, přesně tam. Už jsem na tohle taky myslela, jenom škoda, že mě to tak úplně nenapadlo dřív, než jsem podala přihlášku. Dovedu si celkem živě představit, jak se tam lidi chovají a které typy tam chodí. Jsem zrovna ten člověk, co si nic moc líbit nenechá a těžko se ovládá, když je někdo sprostý, což by tady asi nešlo. No ještě si to rozmyslím. Každopádně moc děkuji za informace
Státní správa? Pokud nemáš protekci, tak je to zbytečné.... na úřady se zásadně chodí přes tlačenku a výběrové řízení se vypisuje jen pro formu, aby to bylo podle zákona.
Reaguji na Patty:
Jj, o tom slýchám ze všech stran a je to smutný. Něco na tom asi bude, nadarmo se neříká "na každém šprochu pravdy trochu".... Možná ne každý se tam dostal tímto způsobem, ale velká část pravděpodobně asi jo
Hm, já tam (ve státní správě) mám bohužel známého a v 99% případů se to prý tak dělá a prý bez toho člověk nemá vůbec šanci. Sám tam šel také přes známost. Výběrové řízení se pak napíše namíru tak, aby tam ten "kandidát" pasoval, kdyby to chtěl někdo napadnout.
Každopádně zkusit to člověk může, o nic nejde. Nemá smysl se ale zbytečně nervovat.
Cituji Soniik: Musím přiznat, že z toho mám docela vítr, protože jsem na pohovoru na MÚ nikdy nebyla, a tak nevím, jak moc se to tam "prožívá"
Většinou je komise (cca 3 lidi) a zájemci tam chodí postupně, většinou tak, aby se vzájemně neviděli. Budou se tě ptát klasicky - představte se, proč chcete tuto pozici, co očekáváte od práce, máte praxi..... Výhodou je, že na plat se neptají. Ten je tabulkový. Říkám, moc bych to neřešila, akorát bych si večer přečetla nějaké informace o dávkách, zákony, postupy atd. Abys trochu měla přehled. Pokud ale už někoho mají, tak i kdyby jsi byla pozlacená, tak to nepomůže. V tomhle je to prostě nefér, dávají přednost známostem před znalostma.
Tlačenky možná někdy jsou, ale pravidlo to není (vlastní zkušenost).
Navíc tahle práce je jedna z nejhorších na úřadě, chce to velmi dobrou psychickou odolnost a silný žaludek, ale v dnešní době, kdy práce není, i o takovou jistě bude zájem. Takže pokud ji chceš, radím nepodcenit to.
Já se domnívám, že velmi záleží, ve kterém městě se ten úřad nachází, i když si myslím, že je to všude stejné. Kdo nemá známé , tak se nechytá. Také jsem se přihlásila na jedno výběrové řízení na magistrát. Pozvali si mě, ale bohužel jsem se ze stanoveného termínu musela omluvit. Další termín mi neurčili (i když vím, že jedné osobě, která se tam hlásila ho určili) no nakonec mě došel domů dopis, že na základě výběrového řízení jsem nebyla pro tuto pozici vybrána. No jaká vláda, takový úřad. Nyní jsem ráda, že jsem tam nešla, ale mrzí mě, že jsem se tam vůbec kdy hlásila.
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.