Změnila jsme zaměstnání a s velkým překvapením zjistila, že muži jsou ve firmě placeni mnohem lépe než ženy, přestože mají často nižší vzdělání. Když pozoruji práci svých kolegyň a kolegů, musím konstatovat, že většina z nás ženských té práce odvede mnohem víc než chlap (ovšem za daleko nižší peníze). Máte s tímto někdo zkušenost? Existuje vůbec nějaké zaměstnání, kde si "průměrná" ženská vydělá stejně jako "průměrný" chlap?
Reaguji na Mia13: bohužel zcela běžná realita Stejné ohodnocení je výjimkou...i ve státní správě kde se platí dle tabulek, chlap dostane vyšší ohodnocení
3 roky jsem dělal na HR v jedné nadnárodní společnosti, ze své praxe nemůžu potvrdit to co píšete.
Rozdíly v platech byly způsobeny spíš tím, že ženy si při vstupním pohovoru sami říkají o nižší základ než muži, proto tam občas byl rozdíl. Nicméně měli jsme i ženy, které na stejné pozici braly více než muži (prostě si při vstupním pohovoru dokázaly vyjednat lepší plat).
Co se týče státní správy, tak to je kapitola sama pro sebe...
No, upřímně, já se těm zaměstanavatelům nedivím...u ženské se dá čekat, že odejde na mateřskou a budou jí muset držet místo, nebo když už děti má, bere si čas od času "paragraf", případně v pozdějším věku ošetřuje rodiče atd. Nehledě na to, že když někdo dělá zlou krev ve firmě, v 90% případu jsou to drbůchtivé ženské, chlapi bývají v pohodě.
Jako žena samozřejmě rozumím tomu, že to není úplně fér, jako právnička vnímám to, že je to nezákonné, ale na druhou stranu to zaměstnavatelům kvůli výše uvedenému v zásadě nemám za zlé. Muž je prostě ve většině případů výhodnější zaměstnanec než žena.
Cituji farahh: takže výjimky, ne běžná věc
Asi si nerozumíme, výjimky byly jak u mužů, tak žen a to jak směrem nahoru i dolu. Co do množství výjimek to bylo vyrovnané.
Tyhle ukazatele se ve velkých firmách dost reportují a hlídají.
Ostatní brali + - stejně, tedy krom těch, kteří byli fakt dobří a těch kteří byli podprůměrní, bez praxe atd.
Cituji z.pepa: Asi si nerozumíme
asi tak, mě to vyznělo, jako že ze 100 zaměstnaných žen se 2 podařilo vyjednat vyšší plat než je u mužů ve firmě běžný
V baru, kde jsem dělala. Plat jsme měli všichni stejný, baby většinou lepší dýška 😊
Ale asi ses neptala na tohle odvětví...
Je to tak, jak píše Majerkat. Zpravidla zaměstnat ženu je díky socialistickému zákoníku práce výrazně méně výhodné, než zaměstnat stejně kvalitního muže. To znamená, že stojí-li zaměstnavatel spíše o muže, dá mu vyšší nabídku. Pochopitelně existují výjimky, kdy se najde výrazně schopnější žena, která pak dostane logicky nejvyšší nabídku, ale to nebývá až tak časté. Pokud se vám to nelíbí, jediné, co s tím můžete udělat, je nevolit socialistickou pakáž.
Cituji z.pepa: HR v jedné nadnárodní společnosti
já předtím také pracovala ve velké mez. firmě a tam byl plat určený tabulkami, na pohlaví nezáleželo... nyní jsem však velmi překvapená, ale co můžu dělat?
Cituji Majerkat: u ženské se dá čekat, že
nemůžu souhlasit! Asistentky mluví 2 cizími jazyky, zařizují vše a o všem ve firmě musí vědět, když neví - jejich chyba. Chlapi nemají často ani VŠ, jazyk jen někteří a někteří z nich pracují i dost pomalu, takže moc efektivní nejsou... a co se týče nemocných dětí ... tak to se u nás moc neřeší (stějně jako v mnoha dalších menších českých firmách). Člověk by čekal alespoň stejné ohodnocení...
Ženské co s tím?! Až do téhle doby jsem statistikám o propastných rozdílech v platech nevěřila, ale teď vidím, že na tom něco bude.
Cituji z.pepa: ženy si při vstupním pohovoru sami říkají o nižší základ
děkuji za tip, na tom asi něco bude :- )
tam, kde pracuju já, máme všichni za stejných podmínek stejný plat, jediné v čem se to může lišit jsou odměny, ty ale zase nejsou tak často a jsou prostě podle zásluh, takže se ani nedivím, že je každý máme jiné, a rozhodně to neznamená, že chlapi mají větší...
vlastně nikde, kde jsem zatím pracovala jsem se nesetkala s rozdílem mezi muži a ženami (celkem tři různí zaměstnavatelé), naopak ten jeden vyloženě odmítal zaměstnávat muže…
Cituji Mia13: Asistentky mluví 2 cizími jazyky, zařizují vše a o všem ve firmě musí vědět, když neví - jejich chyba. Chlapi nemají často ani VŠ, jazyk jen někteří
Možná to máte ve firmě nějak netradičně (že jsou asistentky vzdělanější než třeba manažeři), ale asistentky obvykle VŠ nemají a rozhodně ani VŠ nepotřebují, navíc zpravidla jsou poměrně snadno nahraditelné - ze svých let, kdy jsem dělala HR, si pamatuju, že když jsme vyvěsili inzerát na asistentku, přišlo během jednoho dne snad 70 inzerátů a další den podobně. Protože vlastně skoro každá holčina, která nemá VŠ a nemá žádnou pořádnou odbornost, chce dělat asistentku (aby nemusela prodávat apod.).
Výhodou asistentské práce je, že na ní člověk opravdu nepotřebuje žádnou odbornost - slečny asistentky se teď na mě asi budou zlobit, ale v porovnání s jinými kancelářskými pozicemi je to prostě tak.
Zatímco když budeš hledat někoho jiného do kanclu (manažera, účetní, právníka), přijde ti oproti asistentské pozici třeba pětina odpovědí, možná ani ne. Protože tam už ta odbornost nebo v případě manažera praxe potřeba je.
A dva jazyky v dnešní době už jsou skoro standard, vždyť s jedním cizím jazykem se začíná už na prvním stupni a druhý se přidává tuším na druhém stupni nebo na začátku střední, takže to by bylo, aby průměrný žák/student na konci střední jakž takž nezvládal dva jazyky.
Takže ono to není úplně o jazycích, je to spíš o odbornosti (ne nutně s VŠ) a míře nahraditelnosti.
A navíc prostě platí, že i když jsi šikovná asistentka, stejně hrozí, že kdykoli zmizíš na mateřskou a rázem se tak staneš pro zaměstnavatele zátěží, což se u chlapa stát nemůže. V tom je podle mě ten hlaví důvod, proč mají ženy míň.
Cituji Falcon: tam, kde pracuju já, máme všichni za stejných podmínek stejný plat
U nás se poměrně přísně dodržuje to, že se o výši platu prostě nemluví, takže si to neříkáme ani mezi sebou...člověk tedy může jen odhadovat, jak si stojí v porovnání s ostatními.
Já bych asi neřešila, kdo konkrétně má víc a kdo má míň, prostě bych řešila svůj vlastní plat - je důležité, aby byl člověk spokojený se svým platem, a když není, musí si umět říct o víc nebo jít jinam. Já jsem si třeba o zvýšení platu v průběhu cca 5 let říkala dvakrát a pokaždé mi bylo vyhověno, plus jednou mi zvedli plat sami od sebe.
Ale brala jsem to jen podle svého subjektivního pohledu, tzn. podle toho, kolik bych já chtěla mít peněz nebo kolik potřebuju, abych uplatila všechny náklady a ještě mi něco zbylo, na kolik si cením své práce atd...porovnávání s ostatními kolem celkem nemá smysl.
Nicméně na webu jsou k dispozici aplikace, které porovnávají platy na jednotlivých pozicích - ty můžou poskytnout aspoň přibližnou představu, jak si člověk stojí (ne v rámci firmy, ale celorepublikově, nebo třeba jen v rámci Prahy apod., což je vlastně důležitější, než kdybyste to porovnávali jen v rámci jedné firmy), a může to být taky dobrý podpůrný argument, když jdete za šéfem, aby vám přidal.
Cituji Majerkat: U nás se poměrně přísně dodržuje to, že se o výši platu prostě nemluví, takže si to neříkáme ani mezi sebou...člověk tedy může jen odhadovat, jak si stojí v porovnání s ostatními.
Když ale někdo dělá mzdy nebo na personálním, tak to vidí, i když se o tom jinak třeba nemluví. Nevím jak k tomu přišly holky, já sice zatím byla všude jen brigádně, ale s výší platu se tam nikdo nechlubil a přijde mi to docela běžné.
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.