Cituji Belgarion: umím a přesto tvrdím, že ústavní nelze plně nahradit jinou formou náhradní péče.
Dobře, je to tvůj názor. Jen bych ráda věděla, pokud bys byla v situaci, např. dlouhodobě nemocná v nemocnici, bez možnosti svěřit své dítě blízké osobě, co by bylo pro tvé dítě vhodnější. Dát ho do kojeňáku (kde ho nechají tři dny křičet bez jakéhokoliv konejšení, taková klasická taktika, potom už totiž děti nebrečí, stejně tak se to ale na ně podepíše do života, neumí si říct o pomoc, trpí separační úzkosti apod.) a nebo ho svěřit do náhradní rodiny, která je proškolená na takové přijetí a bude se o tvé dítě starat, nenechá ho řvát... prostě to bude taková paní na hlídání nebo teta. Takže co bude vhodnější pro tvé dítko, ústav nebo náhradní rodina?
Cituji simuška: pokud si svobodná maminka vyhlédne dítě např. v děcáku nebo na stránkách "hledáme tě mámo táto"
Odkaz na stránku prosím, nemůžu nikde najít
Cituji simuška: prostě to bude taková paní na hlídání nebo teta. Takže co bude vhodnější pro tvé dítko, ústav nebo náhradní rodina?
nerozumíme si, zbytečně se čertíš. Tvrdím, že by stát měl více podporovat náhradku obecně (včetně pěstounů), ale neměl by rušit ústavní péči, protože bez ní to prostě v některých případech nepůjde (a není v Evropě stát, který by ústavku neměl). Náš stát je kritizován za přebujelou ústavku a přebujelou administraci náhradky a co udělá? Řekne, že ústavku zruší místo jiných rozumných opatření. Ostatně beztak věřím zdravýmu rozumu a doufám, že tak daleko nedojdem.
Nezdravá rodina (i náhradní) dokáže napáchat škody stejně jako ústavní péče dokáže vychovat dítě bez deprivace. Znám konkrétní případy obou.
Cituji simuška: Jen bych ráda věděla, pokud bys byla v situaci, např. dlouhodobě nemocná v nemocnici, bez možnosti svěřit své dítě blízké osobě, co by bylo pro tvé dítě vhodnější. Dát ho do kojeňáku (kde ho nechají tři dny křičet bez jakéhokoliv konejšení, taková klasická taktika, potom už totiž děti nebrečí, stejně tak se to ale na ně podepíše do života, neumí si říct o pomoc, trpí separační úzkosti apod.) a nebo ho svěřit do náhradní rodiny, která je proškolená na takové přijetí a bude se o tvé dítě starat, nenechá ho řvát... prostě to bude taková paní na hlídání nebo teta. Takže co bude vhodnější pro tvé dítko, ústav nebo náhradní rodina?
Samozřejmně, že si každý vybere náhradní rodinu. Ale to bude taky dítě, které bude na rodinou péči zvyklé, nejspíše nebude mentálně retardované, týrané apod. Já myslím, že tady jde hlavně o to, že stát chce za rok a půl všechny děti z DD poslat do PP - a to i ty, které mají velké výchovné problémy, pobyt v rodině neznají, jsou různě postižené a to může být pro pěstouny opravdový záhul. je otázka, kde chce ministerstvo do té doby vzít dostatečný počet vyškolených pěstounů, kteří si s tím poradí a nebudou to dě+lat pro peníze. protože takové děti nemůžeš dát do rodiny s 10 dětmi.......
Já pěstouny, kteří to dělají z přesvědčení obdivuji, ty co jsou schopni si dítě vzít přechodně ještě víc, ale obávám se, co takto rychlé zrušení DD přinese. protože ta žena, co jí teď vyjde kniha měla zkušenost opravdu negativní a sama psala, že by radši byla v děcáku.......A těmto excesům je třeba zamezit.
Cituji bakalářka: Já pěstouny, kteří to dělají z přesvědčení obdivuji, ty co jsou schopni si dítě vzít přechodně ještě víc, ale obávám se, co takto rychlé zrušení DD přinese
Cituji bakalářka: jde hlavně o to, že stát chce za rok a půl všechny děti z DD poslat do PP
Tady v ČR jsou velké díry v informovanosti. To je pro čechy typické, chytit se jen něčeho a hanit. Pokud možno poškodit dobrou věc, nachytat mouchy a začít bagatelizovat. Nejdříve půjde o zrušení kojeneckých ústavů, což je jen u dětí do tří let. Potom se bude všechno dělat postupně, přijde šance pro děti do sedmi let. Bude se postupovat tak, jak to situace a hlavně potom zkušenosti, praxe, dovolí. Určitě nezavřou všechny ústavy najednou. A určitě nezavřou všechny ústavy navždy. Do budoucna budou vždy fungovat jakési domovy pro neumistitelné děti. A nemějte strach, je dost zájemců o postižené a jinak handicapované děti. To byste se divili, i já se divila, ale upřímně mi to přijde moc krásné, když matka vlastního postiženého dítěte zvládá starost o další přijaté postižené dítě. Jsou lidé, kteří jsou úplně někde jinde než je dnešní konzumní svět. Bohužel tento konzumní člověk takové lidi těžko pochopí, ale to už je diskuze o něčem jiném. Já tomuto rušení KÚ a DD opravdu fandím. Bude mít své mouchy, to určitě, ale toho dobrého bude mnohem více.
Cituji Klariska1241: Odkaz na stránku prosím, nemůžu nikde najít
Tady je odkaz: http://www.pestouni.cz/poradna/hledame/cz/
A mě třeba zajímá to, zda o pěstounskou péči si může zažádat i člověk, který žádné dítě nemá nebo to je dáno tím, že musíte mít již nějaké své?
Cituji simuška: Já tomuto rušení KÚ a DD opravdu fandím. Bude mít své mouchy, to určitě, ale toho dobrého bude mnohem více.
Bude to vyžadovat spoustu socialnich pracovníku, co budou kontrolovat ty rodiny a bojím se, že vše neohlídaji, ze přibude dětí, ktere budou tyrane nebo zanedbane /v rodinach, kde budou chtit penize navic/ a ze proste v domově by jim bylo lepe. Ja znam rodinu kde na dvě děti berou přes 20 tisic měsíčně jako pěstouni - žena je doma, ma to jako plat.
Cituji Siiri: Ja znam rodinu kde na dvě děti berou přes 20 tisic měsíčně jako pěstouni - žena je doma, ma to jako plat.
To jsou takové fámy tady o problematice pěstounství, které šíří nevzdělaní lidé a možná i sami pěstouni.
Odměna pěstouna za dvě děti je úplně jiná dávka, a sice 6820 Kč. Všechno si můžeš najít na internetu, tohle nejsou skryté informace, to si může zjistit každý. A plat to rozhodně není, je to sociální dávka jako každá jiná, která se nezdaňuje, nejde z ní soc. ani zdrav. pojištění, tudíž dotyčná nemá nic do důchodu a zdravotní si musí platit sama (pokud nepracuje). A jak už jsem psala výše, i když dostanou navíc na ty děti měsíční příspěvek na jídlo, ošacení apod., tak to rozhodně nepokryje veškeré výdaje na dítě. Jenom co stojí kroužky, léky, dovolená, tábory, školy v přírodě a škola vůbec, rovnátka, energie, kultura.... prostě do těch dětí dáváte mnohem a mnohem více než jsou sociální dávky na jejich potřeby. A ty děti nejsou vaše, je to jako byste hlídala dítě kamarádce... na dobu neurčitou. O dětech nemáte právo rozhodovat, nemůžete rozhodovat o jejich vzdělání, odjezdu do zahraničí, neponesou vaše jméno, zkrátka vy se o ně jen staráte jako chůva... ale zároveň vás to stojí taky peníze z rodinného rozpočtu. Nechápu, jak můžete závistivě nahlížet na to, že dostanou na výchovu těchto dětí sociální dávky. Na pěstounské péči nikdo nikdy nevydělal. I když se vám může zdát že ano. To by musely být hyeny, které uškudlí sociální dávky, děti u nich přežívají v jednom oblečení, o vodě a chlebu, neznají kino, divadlo, nejsou vedeny do kroužků apod.
Cituji Klariska1241: zda o pěstounskou péči si může zažádat i člověk, který žádné dítě
Ano, samozřejmě může o dítě zažádat, i když žádné vlastní nemá. To není žádná překážka. Bezdětní čekají na PP dítě kratší dobu.
Cituji Siiri: Bude to vyžadovat spoustu socialnich pracovníku, co budou kontrolovat ty rodiny a bojím se, že vše neohlídaji, ze přibude dětí, ktere budou tyrane nebo zanedbane /v rodinach, kde budou chtit penize navic/ a ze proste v domově by jim bylo lepe.
Bude opravdu rozdíl v PP dnes a v budoucnu. V budoucnu budou rodiny pravidelně proškolovány, to školení už probíhá i dnes, ale ne každá PP rodina ho už absolvovala. Potom, co se stane PP profesí, tak bude rodina fungovat opravdu jako zaměstnanec, budou docházet kontroly, budou spolupracovat s různými úřady i soudy, nebude to jen a jen o rodinné péči, bude to vyžadovat schopné lidi, kteří umí vyjednávat, kteří obětují čas, svůj čas. Normální zaměstnanec dnes pracuje 8 hod. Profese PP bude ale 24 hod. Rozložte si svůj plat na 24 hod., kolik máte na hodinu? Na této profesi se vydělat nedá, jednoznačně to je poslání více než práce - zvlášť potom PP na přechodnou dobu. Například o půlnoci vám přivezou ukřičené dítě za doprovodu sociální pracovnice a policie. To asi není pro každého...
Cituji simuška: Neumíte si ani představit dopad ústavní péče na kojence a děti, mládež..
Cituji Belgarion: umím a přesto tvrdím, že ústavní nelze plně nahradit jinou formou náhradní péče.
Zajímalo by mě, jaký důvod tě vede k takovému názoru.
Já se v ústavech pohybuju a mám pár kamarádek, které mají adoptované děti a to, jak některé děti byly v ústavu zanedbávané se tady snad ani nebudu rozepisovat.
Často jsem nabyla dojmu, že takové ústavní "tety a učitelky" by měly být i trestně stíhané...
Hoj, koukněte sem, tady je vše, přehledně a v tabulkách..H.
Pěstounská péče představuje náhradní rodinnou výchovu. Soud svěřuje dítě pěstounovi do péče na jeho žádost v případech, kdy se o něj vlastní rodiče nemohou nebo nechtějí starat. Dávky pěstounské péče jsou čtyři a jsou určeny ke krytí nákladů svěřených dětí, na odměnu pěstouna a další náklady spojené s touto péčí.
http://www.mesec.cz/mzdy-a-duchod/socialni-podpora /socialni-davky/pruvodce/davky-pestounske-pece/
Hezké dávky, to ano, ale pokud má 3 a víc dětí nebo alespoň 1 postižené, nesmí být po celý kalendářní měsíc výdělečně činný. V tomto případě je příjem zdaněn a platí z něj si zdravotní a sociální.. Takže takové terno to zase nebude.. H.
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.